1 MAYIS’TA ON BİNLER MEYDANLARDAYDI

1 Mayıs kutlamalarına katılan on binlerce emekçi, çalışanların haklarının iyileştirildiği, eşit ve sosyal açıdan güçlü bir Avrupa için meydanlardaydı. Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) “Asıl Şimdi Avrupa” sloganıyla düzenlediği kutlamalarda çalışanların haklarının iyileştirildiği, sosyal ve güçlü bir Avrupa talep edildi.

Berlin’de yapılan 1 Mayıs gösterisine 30 binden fazla kişi katıldı. Berlin’in çeşitli semtlerinden gelerek Alexander Platz’da toplanan emekçiler Leipziger Strasse üzerinden önce Potsdamer Platz’a oradan da Brandenburger Tor arkasında kurulan dev sahne ve stantların olduğu 17.  Juni caddesine ulaştı.

Kutlamalar nedeniyle Berlin genelinde 5 bin 500 polis görev yaparken yürüyüşe katılanlar, sosyal devletin korunması, çalışma güvenliği ile herkes için iş ve eğitim istedi. Euro krizinin de bedelini ödemek istemedikleri, Harz 4 diye bilinen sosyal yardımın kaldırılması, kapitalizme karşı gelecek için mücadele çağrısı yapıldı. Ayrıca Almanya’da, ayrımcılığa, ırkçılığa, İslam düşmanlığına ve antisemitizme yer yok sloganları attı ve pankartlar taşındı.

Yürüyüşte başta SPD olmak üzere, CDU, Sol Parti ve Yeşiller gibi Alman siyasi partiler de yerlerini aldı. 1 Mayıs kutlamasını siyasiler yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri için bir fırsat olarak değerlendirdi. Başta Türk dostu Gaby Bischoff, Federal Parlamento Milletvekili Cansel Kızıltepe, Eyalet Milletvekilleri Dilek Kolat, Ülker Radziwill ile Sol Parti eski milletvekili Azize Tank ve Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller de yürüyüşe katılanlar arasındaydı.

Foto: Sevda Boyracı

Almanya’nın dışından da katılımcıların olduğu 1 Mayıs kutlamalarında Venezuela’ya saygı ve onların petrolünün savaşına hayır, Brezilyalı eski başkan Lula da Silva’ya özgürlük pankartları taşındı. Ayrıca İran ve Siri Lanka da yaşananlar da protesto edildi.

Kutlamalar sırasında çocuklar da unutulmadı. Brandenburg kapısının Reistag tarafında, 1 Mayıs Çocuk Festivali adı altında çocuklar için oyun alanı kuruldu. Ayrıca gerek sendikaların sahnesinde gerekse ana sahnede müzik ve dans gösterileri de düzenlendi.

Türkler de kutlamalara yerini aldı

Büyük bir olgunluk içinde geçen kutlamalara Türkiye kökenli emekçiler ve sivil toplum örgütleri de katıldı.

Haber ve fotoğraflar için kaynak: © Münir Bağrıaçık / DieGazete.de – 01.05.2019 – 20:30

Haberin tamamını okumak ve diğer fotoğrafları görmek için buraya tıklayınız…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*