23 NİSAN HER ZAMAN, HER YERDE

Almanya’daki Türk toplumu, Türkiye’ye has bayramları her zaman yaşatma gayretindedir, ama 23 Nisanların yeri hep ayrıdır. Özellikle Almanya’nın başkenti Berlin, 2000’li yılların başından itibaren coşkulu 23 Nisan kutlamalarına sahne olmuştur. Her ne kadar son yıllarda eski büyük kutlamalar gerçekleştirilemiyor olsa da, başta tarihi Brandenburg Kapısı’ndaki 23 Nisan şenlikleri ve eyalet parlamentosunda başlayıp, Almanya Federal Meclisi’ne oradan da Avrupa Parlamentosu’na kadar uzanan “Internationales Kinderparlament 23 Nisan – 23 Nisan Uluslararası Çocuk Parlamentosu” hala akıllardadır.

Biz de Berlin.KADINCA.eu olarak, dünden bugüne Berlin’deki 23 Nisanlara ışık tutmak için 23 Nisan Derneği Genel Sekreteri ve “23 Nisan Uluslararası Çocuk Parlamentosu”nun mimarı, duayen gazeteci Ali Yıldırım ile konuştuk.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre “Dünyanın en küçük televizyon kurumu” AYPA’nın da kurucusu olan Ali Yıldırım, zengin bir 23 Nisan arşivine sahip. Kitlesel halde 23 Nisan kutlamalarının Berlin-Schöneberg Belediyesi’nin arkasında bulunan parkta başladığını belirten Yıldırım, bir çok derneğin bu kutlamaların organizasyonunda işbirliği yaptığını ve oradan başlayarak daha sonra Brandenburg Kapısı’na varan geniş katılımlı 23 Nisan şenliklerinin tertiplendiğini aktardı.

“23 Nisan demek, çocuklarla geleceğin şekillendirilmesi demek”

Ali Yıldırım, şenlikleri ilk başlatanlardan olmadığını, ancak organizasyonlarda yer almaya başlayınca bir çocuk parlamentosunun bu kutlamalara çok yakışacağını gördüğünü belirterek, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Parlamentosu’nun hayata geçirilmesine katkı sağladığını şu sözlerle anlattı: “23 Nisan 1920’de TBMM’nin kurulması vesilesiyle Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiş. Bir anlamda çocuklar ile geleceğin şekillendirilmesi ve yönetimini birarada düşünmüş. Bundan hareketle bizde de çocukları yaşadıkları kentlerin, eyaletlerin veya ülkelerin meclislerine götürme fikri oluştu.”

O zamanlar başkanlığını yaptığı Spandau Yabancılar Meclisi’nde bu fikri ortaya koyduğunu söyleyen Ali Yıldırım, “Hedefimiz, bu fikri ilk önce Spandau İlçe Meclisi’nde gerçekleştirmekti, ondan sonra hedef büyüttük. 2008 senesinde Berlin Eyalet Meclisi’nde ilk Çocuk Meclisi’ni topladık. 2009’da meclis toplantımızı Federal Meclis’e aldık. Ayrıca çocuk sayısını sene-i devriye sayısına denk getirmeye çalıştık, yani 2008’de 88 çocuk, ondan sonra 89, 90 şeklinde sayımızı artırdık” diye konuştu.

“Avrupa Parlamentosu’ndan sonra hedef Birleşmiş Milletler idi”

Duayen gazeteci, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Parlamentosu’nun Federal Meclis’teki toplantıları sırasında Avrupa Parlamentosu’nda da bir çocuk meclisi gerçekleştirme düşüncesinin oluştuğunu aktararak, “Hem Berlin’den hem de Almanya’nın diğer şehirlerinden ve Belçika’dan çocukların katılımıyla Uluslararası Çocuk Parlamentosu’nu bir kez de Avrupa Parlamentosu’nda topladık. Bundan sonraki hedeflerimiz içinde New York’ta Birleşmiş Milletler salonlarında bir çocuk meclisi oluşturmak var. Gidebileceğimiz en yüksek meclis orası. Biz yapamasak bile, bizden sonra bu işleri üstlenecek genç kuşakların bunu mutlaka gerçekleştireceğine inanıyorum” dedi.

Ali Yıldırım ayrıca planları arasında, Avrupa’ya göç etmiş Türk kökenlilerin, bir gün Ankara’da eski, “Kuruluş Meclis”inde 23 Nisan Çocuk Bayramını Avrupalı çocuklarla birlikte kutlamalarının da yer aldığını söyledi.

“Çocuklar parlamentolarıyla demokrasiyi yaşadılar, yaşattılar”

Söz konusu Çocuk Meclisi’ne sadece Türk çocuklarının değil, Alman çocuklarının ve farklı ülkelerden gelen çocukların da katıldığını vurgulayan Ali Yıldırım, “Değişik okullardan 6 ila 14 yaş arasındaki çocuklar meclisimizde yer aldılar. Farklı partilerden siyasi temsilcilerle biraraya geldiler. Siyasetçiler ve çocuklar birbirlerine karşılıklı sorular yöneltiler, tartıştılar ve sohbet ettiler.” dedi.

“Çocuklar bazen enstrümanlarıyla gelerek, Meclis’te müzik dinletileri yaptılar. Siyasete kültür ve sanatı taşıdılar” diyen Genel Sekreter Yıldırım, “Çocuklar, siyasetçilerle yakınlaştılar; onların da kendilerinden biri olduğunu gördüler. Kısacası demokrasinin bir gereği olan milletvekillerinin, halkın ve pek tabii ki çocukların temsilcisi olduğunu bizzat yaşayarak gördüler. Meclislerde demokrasiyi yaşadılar, yaşattılar. Günün anısına kendilerine çocuk parlamenter olarak katılım belgeleri ve kitaplar verildi.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Güvenlik tedbirleriyle artan maddi külfet, 23 Nisan’a sekte vurdu

Berlin’deki 23 Nisan şenliklerinin neden önceki yıllarda olduğu gibi büyük ve etkin kutlanamadığına dair sorumuzu da yanıtlayan Yıldırım, şunları söyledi: “Son yıllarda artan terör endişesi böyle büyük toplantılarda güvenliğin artırılması durumunu beraberinde getirdi. Berlin’de güvenlikten sorumlu yetkililer, yerine getirilmesi elzem olan ama çok zorlayıcı ve maddi külfet getiren şartlar öne sürdüler. Bu şartlar organizasyonun bütçesini yüzde 30-40 civarda artırdı. Dolayısıyla böylesi ani bir bütçe şişmesini maddi olanaklarımızla karşılayamadık. Ne yazık ki finansal destek de bulamadık. Türk tarafı da, Alman tarafı da 23 Nisan Derneği’nin tüm girişim ve çabalarına rağmen bize bu konuda mali destek sağlayamadı. Bu arada, hiçbir maddi karşılık beklemeden gece gündüz fahri olarak çalışan 23 Nisan Derneği’nin yönetim kuruluna ve isimlerini burada sayamayacağım 23 Nisan’ın sahne programı, resim yarışması, futbol turnuvası, belediye başkanları ziyareti gibi çeşitli etkinlikler çerçevesinde görev üstlenen yüzlerce isimsiz kahramana, 23 Nisan ruhunun gelişmesine ve bugünlere aktarılmasına katkı sağlayan medya emekçilerine KADINCA.eu sitesi aracılığı ile bir kez daha teşekkür etmek isterim.”

Ali Yıldırım, 23 Nisan Derneği’nin yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle son bir kaç senedir 23 Nisan Uluslararası Çocuk Parlamentosu’nu da yapamadıklarının altını çizerek, “Gelecek yıl, yani 2020’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılını kutlayacağız. Hayalim, tüm derneklerin, organizasyonların bir araya gelerek, 23 Nisan 2020 tarihinde her yerde belediye ilçe meclislerinden başlayarak eyalet, federal, Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletlere kadar 23 Nisan Çocuk Parlamentoları oluşturmalarıdır. 23 Nisan ruhu her yerde olmalı, her zaman…” dedi.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu– 23.04.2019 – 21:00

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek & Münir Bağrıaçık & AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*