Banu Güven: “Gazetecilik hakikat arayışıdır. Türkiye’de aranacak çok hakikat var.”

Halkçı Devrimci Birliği (HDB), Tiyatrom ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da demokrasi ve özgürlüğün yılmaz kalemi Uğur Mumcu için bir anma etkinliği düzenledi. Katledilişinin 27. yılında büyük bir katılımla gerçekleştirilen etkinlik saygı duruşu ile başladı. Ardından Berlinli sanatçı Sıddık Doğan’ın konuklara sunduğu bir ezgiyle devam etti.

Sunumunu Gül Ataseven ve Melih Şengölge’nin yaptığı toplantıda ilk sözü anlan HDB Başkanı Ahmet İyidirli konuşmasında Mumcu’nun demokrasi, özgürlük ve hukuk devleti mücadelesine vurgu yaparak günümüzdeki siyasi çerçeveyi ele aldı.

Toplantının konuk konuşmacısı gazeteci ve televizyon moderatörü Banu Güven de gazeteciliğin hakikat arayışı olduğunu ve Türkiye’de izini sürecek çok hakikatin bulunduğunu KADINCA.eu’ya şu sözlerle anlattı:

“Türkiye’de aranacak çok hakikat var. Ülkenin en doğusundaki Roboski olayından tutun da en batısındaki Çorlu tren kazasına kadar. Ankara Tren Garı saldırısı, Suruç saldırısı… O kadar çok ki, en başta da Uğur Mumcu cinayeti.” Bir nesil gazetecinin mesleğe Uğur Mumcu’nun yarattığı esinle girdiğini ifade eden Banu Güven, bugün ise Türkiye’de araştırmacı gazeteciliğin çok güçleştiğini, örnekleriyle anlattı. Güven, araştırmacı gazeteciliğin gerçekten büyük bir cesaret işi olduğunu belirtti.

Anma etkinliğinde gazetecilere baskının son örneği olarak Türkiye’de bir çok gazetecinin basın kartının iptal edilmesi dile getirildi. Konuşmacılar, tüm bu zor koşullara rağmen araştırmacı gazetecilik yapan, büyük başarılara imza atan meslektaşlarının çalışmalarını tanıttı.

Toplantıda siyasi çerçevenin ve baskının çalışma koşullarının ülke demokrasisinin de aynası olduğu belirttilirken katledilen diğer aydınlara duyulan derin saygı da gündeme getirildi. Coşkulu toplantının kapanışını Banu Güven, sanatçı Sıddık Doğan’a eşlik edip “Yiğidim aslanım burada yatıyor” parçasını sanatçıyla birlikte söyleyerek yaptı. Nazım Hikmet için yazılan, Zülfü Livaneli tarafından bestelenen ve ölümünün ardından Uğur Mumcu ile özdeşleşen bu muhteşem ezgiyi bütün salon birlikte seslendirdi.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 26.01.2020 – 22:30
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek ve AYPA

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*