BEETHOVEN 250 YAŞINDA

Klasik müziğin büyük ustası Ludwig van Beethoven, doğumunun 250. yılı nedeniyle tüm dünyada yıl boyunca düzenlenen çeşitli konserler ve etkinliklerle anılıyor.

Bu çerçevede Berlin Yunus Emre Enstitüsü de, 22 Şubat’ta Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Oda Müziği Salonu’nda Beethoven’in eserlerinden oluşan “Jenseits der Sonaten – Sonatların Ötesinde” adlı bir konser düzenledi.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah Bahçi ve Enstitü’nün Kültür Sanat Koordinatörü Dr. Fatma Yıldız’ın ev sahipliğindeki konserde, Türkiye’den gelen piyano virtüözleri Kandemir Basmacıoğlu, Muhiddin Dürrüoğlu, Emre Elivar, Salih Can Gevrek ve Yunus Tuncalı bestecinin birbirinden değerli eserlerini klasik müzik severlerle buluşturdu.

Konserde Hanau saldırısı da unutulmadı

Konser başlamadan önce salonda Hanau’daki ırkçı saldırıda ölenler anıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. Konsere eşi, Türkiye Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Fulya Yücekök ile katılan Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök KADINCA.eu’nun mikrofonlarına Hanau’daki saldırıyı değerlendirdi:

“Terörün türü ne olursa olsun, bir kişi de olsa bir grup da olsa, terör terördür. Maalesef Hanau’da ırkçı bir terörle karşı karşıya olduğumuzun acı bir örneğini yaşadık.” şeklinde konuşan Yücekök, “Ayrıştırmak, farklılaştırmak çok kolay; zor olan, bir arada yaşama kültürünü geliştirmek. Sağduyuyla zor olanı yapmaya çalışmalıyız” dedi.

“Ortak paydada buluşmak için müzik güzel bir vesile”

Berlin Başkonsolosu ayrıca müziğin evrensel bir dil taşıdığına, farklılıklarda değil, ortak paydalarda buluşmak için önemli bir vesile olduğuna dikkat çekerek, “Söz konusu konseri, bu çerçevede güzel bir vesile olarak görmek lazım. Beethoven’in eserleri Türk piyanistlerce seslendiriliyor, bu gerçekten çok keyifli ve birleştirici” diye ifade etti.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah Bahçi de, Hanau’da yaşanan acı olayların ardından konserin düzenlenmesi noktasında tereddüt yaşadıklarını ancak Enstitü’nün barış misyonu gereği, konseri gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bahçi, “Şair Friedrich Schiller’in kaleme aldığı Beethoven’in ünlü 9. senfonisi ‘Bütün insanlar kardeştir’ diyor. Aynı şekilde bizim Yunus Emremiz de ‘Gelin tanış olalım’ diye sesleniyor. Dolayısıyla konserimizin böyle bir buluşmaya hizmet ettiği kanaatindeyim, zira konsere hem Türk hem Alman toplumundan çok sayıda dinleyici katıldı. Bu da bizi çok mutlu etti” dedi.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 24.02.2020 – 23:30
Fotoğraflar: Berlin Yunus Emre Enstitüsü ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*