BERLİN RAMAZAN’I NASIL GEÇİRDİ?

Ramazan Bayramı’nı kutladığımız bugünlerde dünyanın her yerinde olduğu gibi Almanya’da da Müslümanlar Ramazan ayını bu aya  has ritüellerle geçirdiler. Kuşkusuz Ramazan’ın en önemli ritüeli, oruç ve iftarlar.

Peki, Berlin’de yaşayan Türkler Ramazan ayını nasıl geçirdi? Berlin’deki iftarlar nasıldı? Berlinli Türk sivil toplum kuruluşları ve işletmeleri, tıpkı diğer Müslüman Türkler gibi misafirlerini ağırladıkları, Ramazan ayının güzelliklerini paylaştıkları iftarlar düzenlediler. Söz konusu iftarlarda, sadece Müslümanlar değil, farklı din, kültür ve inançtan pek çok konuk da iftar sofralarında yer aldı.

Bu iftarlardan biri de Ramazan’ın son günü (BWK) Berlin Kreuzberg Eğitim Merkezi’nde verildi. İftar yemeğinde Müslüman temsilcilerin yanı sıra Hristiyan ve Musevi temsilciler de bulundu. İftara ayrıca  Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Anette Widmann-Mauz da katıldı.

Uyum Bakanı, KADINCA.eu aracılığıyla Almanya’daki Müslümanların Bayramını kutladı

KADINCA.eu‘nun sorularını yanıtlayan Uyum Bakanı, bir yıldır görevde olduğunu belirterek, göçmenler arasında daha bilinir olmak ve onlarla kaynaşabilmek için bu tür ritüellerin çok kıymetli olduğunu dile getirdi. Anette Widmann-Mauz, Ramazan’ın oruç tutulan bir ay olmanın ötesinde bir birlik-beraberlik ayı olduğunu vurgulayarak, “Ramazan ayına has dayanışma, diğerini gözetme, yardımlaşma prensibi sadece aile fertlerine değil, bunu da aşarak tüm topluma, inananlara, inanmayanlara, farklı inanç ve kültürlere yayılıyor. Bu, toplum açısından son derece önemli bir değer” şeklinde konuştu.

KADINCA.eu aracılığıyla Almanya’daki Müslümanların Ramazan Bayramı’nı da kutlayan Uyum Bakanı, şunları söyledi: “Bu, dayanışma dolu, uhrevi ayın sonunda bir kutlamanın, bir bayramın olması çok güzel. Ben de bu vesileyle ülkemizde yaşayan tüm Müslümanların Ramazan/Şeker Bayramı’nı kutluyorum. Bir arada, barışcıl bir şekilde yaşayan dinler içerisinde, İslam’ın da Almanya’nın temel haklar zemininde kök salıp gelişmesinden ayrıca mutluluk duyuyorum.”

Hristiyan, Müslüman ve Musevilerin ortaklaşa baklavasıyla iftar tatlısı

Kısa adı BWK olan Berlin Kreuzberg Eğitim Merkezi’nin kurucusu ve genel müdürü Nihat Sorgeç yaptığı iftar konuşmasında, Antakya kökenli olduğunu ve bu bölgede yaşayan farklı din ve kültürden insanlar nedeniyle doğal olarak, Antakya’daki iftarların da bunu yansıttığını ifade etti. Sorgeç, bu bağlamda Almanya’da da her zaman çok kültürlülüğü ve çeşitliliği  savunduğunu BWK Eğitim Merkezi’nin de bu prensiple faaliyet gösterdiğini aktardı. Nihat Sorgeç ayrıca iftardaki konuklarına, Uyum Bakanı Anette Widmann-Mauz’un katılımıyla Hristiyan, Müslüman ve Musevilerin ortaklaşa hazırladıkları baklavayı mutlaka tatmalarını önerdi.

Maraş yemekleri ve dondurmasıyla kurulan iftar sofrası

Nisan ayında Kurfüstendamm Caddesi’nde hizmete giren Türkiye’nin sevilen dondurma markalarından MADO, Ramazan ayı çerçevesinde basın mensupları için bir iftar yemeği verdi, beraberinde tanıtımını yaptı.

Davete iştirak eden Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu davetli gazeteciler adına yaptığı kısa konuşmada, Türkiye’de yemek kültürünü temsil eden markaların, Berlin gibi Avrupa şehirlerine bu kültürü taşımaları gerektiğine dikkat çekti.

MADO Berlin’in sahibi Rıdvan Güler de, Türkiye’ye has işletme sayısının Berlin’de az olduğunu ve bu boşluğu bir nebze de olsa doldurmak istediklerini ifade etti. Rıdvan Güler ayrıca, başta Maraş dondurması olmak üzere farklı dondurma ve tatlı lezzetlerini deneyen müşterilerin MADO’ya büyük ilgi gösterdiklerini söyledi.

Basın mensuplarına sunulan iftar menüsünde, Maraş yöresine ait tarhana çorbası, kurutulmuş biber ve patlıcan dolması, yöresel yaprak sarması, ızgaralara eşlik eden, Anadolu’nun çeşitliğini yansıtan farklı salata ve mezeler yer almaktaydı. Ayrıca MADO’ya özel tatlılar ve Maraş dondurması iftar yemeğini zenginleştiren yemeklerdendi.

Türk mutfağının sağlıklı lezzetleriyle NETU iftarı

Avrupalı Türk İşletmeler Ağı NETU, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş katılımlı bir iftar yemeği düzenledi. NETU Başkanı Veli Karakaya, iftar yemeği öncesi yaptığı konuşmada, toplumun her kesiminde “Gönül kahramanları” oluşturmak istediklerini şu sözlerle ifade etti: “Biz NETU olarak, üyemiz olsun ya da olmasın bütün işverenlerimizin güçlerine güç katabilecekleri, başarılarını ve ticaretlerini artırabilecekleri platformlar sunmak için gayret sarf ediyoruz. Her kesimden gelecek başarılı girişimler bizi gururlandırır.”

Veli Karakaya ayrıca, NETU Akademisi olarak dijitalleşme, veri güvenliği, girişimcilik gibi birçok farklı alanda sertifikalar verdiklerini, seminerler düzenlediklerini ifade etti. NETU Başkanı, gençlere başarılı işletmeler kurmaları konusunda da yardımcı olduklarını dile getirerek, Avrupa genelinde bu genç işletmecilerle güçlü bir lobi oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

NETU, misafirlerini sebze ve sağlıklı yemeklerden oluşan bir iftar menüsüyle ağırladı. Beyaz peynirle doldurulmuş patlıcan ve kabak kızartması, ızgara et, domates dolgulu fırında karnıyarık ve bulgur pilavı, tatlı olarak da fırında sütlaç iftar sofrasını oluşturan yemeklerdi.

Türkiye mozaiği, Berlin’deki iftar sofralarına da yansıdı

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Berlin Birliği de, çeşitli parti ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı bir iftar yemeği tertipledi. CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat kısa selamlama konuşmasında, farklı dünya görüşlerinden sivil toplum derneklerinin bir araya geldikleri iftar yemeklerini çok önemli bulduğunu ifade etti.

Kolat ayrıca CHP olarak, Türkiye mozaiğini oluşturan farklı etnik ve kültürel çeşitliliği gözettiklerini belirterek, “İftarlarımızı yaptığımız gibi, Alevi dostlarımız için de Aşure dağıtımı yapıyoruz. Üyelerimiz arasında Yahudi dostlarımız var, onların Hanuka’sını da kutluyoruz. Aynı şekilde Hristiyan dostlarımızın özel günlerini de ihmal etmiyoruz. Çünkü biz bir mozaiğiz, biz bu renklerin tamamıyız” diye konuştu.

CHP Berlin Birliği’nin iftar yemekleri de bu mozaiği yansıtan çeşitlilikte bir menüden oluşuyordu.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu– 05.06.2019 – 05:00

Fotoğraflar: DEDEPRESS, MADO, AYPA

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*