BERLİN, YAZA CAZ VE ŞİİRLE MERHABA DEDİ

Yazı selamladığımız bu günlerde Almanya’nın başkenti Berlin, caz ve şiirin yan yana geldiği keyifli bir dinletiye ev sahipliği yaptı. Duayen tiyatro oyuncusu Selçuk Yöntem ve caz sanatçısı Selen Beytekin, caz ve şiirin buluştuğu “Jazz ve Şiirler” projesinin Almanya lansman konserleri kapsamında 1 Haziran’da Berlin Thaeter28’te sahne aldılar.

Nazmi Ateş’in girişimiyle gerçekleştirilen 1. Viyana Türkçe Tiyatro Festivali‘nde, Avrupa prömiyeri yapan “Jazz ve Şiirler” projesi, Berlin dışında Almanya’nın üç farklı kentinde daha sahnelendi.

KADINCA.eu‘ya konuşan Selçuk Yöntem, projenin nasıl doğduğunu şu sözlerle aktardı: “Aşk İçin Önsöz CD’sini yaparken, dinleyicilerin şiir ve müziği aynı anda dinlemenin keyfine varmasını istedik. Burada ezgi olarak, daha çok caza yönelik bir ezgiyi tercih ettik. Viyana Türkçe Tiyatro Festivali sırasında bir kaç caz parçasını da araya katıp, onun üzerine şiir okudum. Baktım ki herkesin aşina olduğu evrensel caz ezgileri şiirle çok güzel buluşuyor, anlam kazanıyor, paralelinde ortaya ‘Jazz ve Şiir’ konsepti çıktı.”

“Berlin, özgürlükler şehri” ve “İstanbul’un daha düzenli, daha renkli hali”

Her şehrin kendine has dokusu olduğunu dile getiren Selçuk Yöntem, sahne aldıkları şehirlerin etkilerini şöyle değerlendirdi: “Her şehirde ayrı algı, ayrı duygu yaşıyoruz. Bu değişiklik de bizi çok mutlu ediyor. Yaptığımız işte farklı renkler oluşturuyor, o renklerle hayata tutunuyoruz zaten.”

Duayen oyuncu, Berlin’in kendisinde ayrı bir yeri olduğunu da eklemeden geçemiyor: “Berlin’de dostlarım var. Berlin’in dokusunu seviyorum. Kültürel bir şehir olmasını seviyorum. Doğaya verilen önemi seviyorum. Özgürlükler şehri olmasını seviyorum. İnsanların bu kentte daha sıcak, daha özgür olduklarını hissetmeleri ve hissettirmelerini seviyorum.”

Dinletide caz parçalarını seslendiren ve sahnedeki performansıyla dinleyicilerin beğenisini toplayan caz sanatçısı Selen Beytekin de, Berlin’in sanatçılar için çok çekici bir kent olduğunu belirterek, “Berlin’in her köşesinden kültür ve sanat fışkırıyor; inanılmaz kozmopolit bir şehir. İstanbul’un, kaotik olmayan, daha düzenli, daha renkli hali” diye konuştu.

“Caz, enerjisiyle insanları samimi bir taraftan yakalar”

Selen Beytekin ayrıca Berlinli dinleyicilerin caz parçalarına ritim tutarak eşlik etmesini de değerlendirerek, “Cazın, aslında bazı kitlelerin düşündüğü gibi kendini beğenmiş, snop bir karakteri yok, tam tersine bu müzik, siyahi müzikten geldiği için o insanların acılarını, hayata bakışlarını, enerjilerini taşıyor. Güzel icra edildiğinde bu karakteri öyle bir açığa çıkıyor ki, insanlar caza aşina olsunlar ya da olmasınlar kendilerini müziğin enerjisine kaptırıyorlar. Kısacası caz, samimi bir taraftan yakalıyor insanları. Sanırım bu akşam dinleyicilere olan da buydu” dedi.

Genç sanatçı, caz ve şiirin buluşmasının dinleyicide farklı bir sanatsal tat bıraktığını ifade etti. Beytekin, “Alt yapıda caz tınıları çalıyor. Tabii cazda melodik olarak çok büyük bir zenginlik var. Melodiyi solisten alıp, şiire verince alt yapıyla birlikte ortaya son derece keyifli bir dinleti çıkıyor” şeklinde konuştu.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu– 07.06.2019 – 03:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*