BERLİN’DE BAYRAMLAŞMA

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU), Kurban Bayramı vesilesiyle bir bayramlaşma töreni düzenledi. TDU Baṣkanı Remzi Kaplan ve eṣi Şaziye Kaplan’ın ev sahibi olarak konuklarını kapıda karṣıladığı törene çok sayıda sivil toplum temsilcisi ve işverenin yanı sıra Berlin Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Ramis Şen ve Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik de katıldı. Törende TDU Başkanı Remzi Kaplan ile Başkonsolos Mustafa Çelik konuklara hitaben birer konuşma yaptılar.


TDU Başkanı Remzi Kaplan konuşmasında bayramların kültürün, dinin ve geleneklerin yaşatılmasında önemli vesileler olduğunu dile getirdi. TDU Başkanı ayrıca, 1 Eylül’de Berlin’deki görev süresi sona erecek olan Başkonsolos Çelik’e de hitap ederek “Berlin’de görev yapan pek çok diplomata TDU’da veda töreni yaptık ve buradan uğurladığımız başkonsoloslarımıza hep uğurlu geldik. Hemen hemen hepsi Berlin’e büyükelçi olarak geri geldi” dedi.

Başkonsolos Çelik, Berlin’e veda ediyor

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik de gerek tören konuşmasında, gerek KADINCA.eu’nun sorularını yanıtlarken iki buçuk yıl süren Berlin’deki görevi çerçevesinde STK’larla, Türk kökenli işverenler ve vatandaşlarla yakın bir ilişki içinde çalıştığını ifade etti.


Mustafa Çelik “Eskiden diplomasi sadece ülkeler arasında bir ilişki kapsamında ele alınırdı. Şimdi bu bakış açısı değişti. Özellikle biz başkonsoloslar olarak daha ziyade halkımızın sorunları için buradayız. Onların refahı, eğitimi gibi sosyal konularla ilgileniyoruz. Onun için vatandaşa yakın olmak görevimizin bir parçası” şeklinde konuştu.

Berlinliler, Başkonsolos Çelik’i Berlin’de büyükelçi olarak görmek istiyor

Başkonsolos Çelik, Berlinli Türklerin kendisini Berlin’de büyükelçi olarak görmek istedikleriyle ilgili temenniyi de değerlendirerek, şunları söyledi: “Bizim hepimizin mesleğimizdeki hedeflerinden biri de büyükelçi olmaktır. Belli bir süre sonra her şey yolunda giderse Ankara’dan bir sonraki tayinde bakacağız. Genelde yeni büyükelçi olması gereken kişiler olarak zor ülkeler dediğimiz Afrika, Asya, Güney Amerika gibi ülkelerden başlıyoruz. Ondan sonra inşallah gelecekte bir şekilde buradaki vatandaşlarımızla da yollarımız kesişir.”


Berlin Başkonsolosu ayrıca mikrofonlarımız aracılığıyla Berlinli Türklerin Kurban Bayramı’nı da kutladı.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 13.08.2019 – 23:30

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*