BERLİN’DE IŞIĞIN DANSI

Almanya’nın başkenti Berlin’de, sonbaharın geleneksel etkinliklerinden biri haline gelen “Işık Festivali” bu yıl 15. kez düzenleniyor.

Başkentin sembolleri diye nitelendirilen Brandenburg Kapısı, Berlin Katedrali ve kentin modern silüetini oluşturan Postdam Meydanı’ndaki yüksek binalar başta olmak üzere yaklaşık 500 bina renkli ve sanatsal ışıklarla donanıyor.

11-20 Ekim tarihleri arasındaki etkinlik çok sayıda uluslararası sanatçının katkısıyla gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede özel ışıklandırma teknikleri kullanılarak, 3 boyutlu ve değişen dokulu görüntülerin sembol binalara yansıtılmasıyla Berlin adeta bir sanat galerisine dönüştürülüyor.

Ana tema “Barış”

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılı olması münasebetiyle bu yılki Işık Festivali’nin ana teması “Barış”.

Özellikle tarihi Brandenburg Kapısı’na yansıtılan 3 boyutlu görüntüler, Berlin’in son 30 yılına ışık ve renk geçişleriyle ayna tutuyor.

Tatil için ideal bir etkinlik

Berlin’de okulların tatil olması nedeniyle ailelerin keyifle katılabilecekleri bir etkinlik olan “Işık Festivali” on gün boyunca saat 19.15’te başlıyor, gece yarısına kadar sürüyor. Alexanderplatz’dan kalkan otobüslerle hem mini bir şehir turu yapabilir, hem de ışığın dansını şehrin sembol yapılarında izleyebilirsiniz.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 15.10.2019 – 21:00

Fotoğraflar: Ada Coşkun, Münir Bağrıaçık / DieGazete.de ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*