BERLİN’DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Türkiye’de olduğu gibi Berlin de dahil tüm dış temsilciliklerimizde 24 Kasım Öğretmenler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Peki, Öğretmenler Günü neden 24 Kasım’da kutlanıyor?

Neden 24 Kasım?

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.

Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda tüm ülkede büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri’nde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

“Öğretmenler, insan hayatının yapı taşıdır”

Çocukluğu Türkiye’de geçenler için “Öğretmenler Günü” demek, aslında daha ziyade ilkokul öğretmeni demektir. 24 Kasımlar bize öğrenimin kapısını aralayan öğretmenlerimizin yüzünü güldürdüğümüz bir sürpriz ya da bir ziyaret demektir.

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğu’nda düzenlenen “24 Kasım Öğretmenler Günü”nde mikrofonlarımıza konuşan Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök de ilkokul öğretmenine duyduğu sevginin altını çizerek, öğretmenlerin önemini şu sözlerle dile getirdi: “Ben, Dışişleri’nde çalışmaya başlayıp Ankara’ya taşınıncaya kadar, ilkokuldan mezuniyetimin ardından her yıl ilkokul öğretmenimi ziyaret ettim. Nur içinde yatsın, çok kıymetliydi. Öğretmenler insan hayatının yapı taşıdır. Bizi biz yapan özellikleri, değerleri, kazanımları onlar sayesinde ediniriz.”

“Veliler Türkçe derslerine daha fazla katkı sunmalı”

Almanya’daki Türkçe dersleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başkonsolos Yücekök, bu konuda özveriyle ve Alman makamlarıyla istişare içinde önemli yol katedildiğini ifade etti. Yücekök ayrıca velilerden bu sürece daha fazla katkıda bulunmalarını istedi. Rıfkı Olgun Yücekök, “Velilerimizin de gerekli katkıyı sunmalarını, çocuklarını yönlendirmelerini bekliyoruz. Bu hususta daha iyi netice almak istiyorsak, bunu hep beraber sağlayabiliriz” dedi.

Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız Almanya genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği 501, Berlin’de de 31 Türkçe öğretmeninin bulunduğunu belirtti. Cemal Yıldız ayrıca Almanya çapında yaklaşık 30.000 öğrencinin Milli Eğitim’in görevlendirdiği öğretmenlerin Türkçe ve Türk kültürü derslerine katıldıklarını, 50.000’e yakın da yerel makamların verdiği Türkçe derslerine katılan öğrencinin bulunduğunu söyledi.

“Toplamda 90.000 civarında çocuğa Türkçe ve Türk kültürü dersi vermeye çalışıyoruz” diyen Berlin Eğitim Müşaviri, bu noktada sivil toplum kuruluşları ve velilerin desteğinin çok gerekli olduğuna dikkat çekerek, “Bizim okullarda ders açabilmemiz için yeterli sayıda öğrencinin kaydolması gerekiyor. Bu sayıya ulaşma da ailelerin üzerine düşen bir husus. Yani çocuklarını okullardaki Türkçe derslerine kaydedecekler, ders yoksa açılması için bunu okul müdürlüğünden talep edecekler ya da bize Eğitim Ataşeliklerimize başvuracaklar” şeklinde konuştu.

Eğitim Müşaviri Yıldız, beraberinde velilerin Eğitim Ataşeliklerinden nasıl yardım alabileceklerini de şöyle aktardı: “Biz her türlü desteği velilerimize sunuyoruz. Hangi okullarda Türkçe dersleri ve öğretmenleri var, bunu internet sayfamızda ve sosyal medya hesaplarımızda takip edebilir ve her zaman bizimle iletişim kurabilirler.”

Berlin’de görev yapan 31 Türkçe öğretmeninin aileleriyle yer aldığı Öğretmenler Günü törenine çocuk korosu şarkılarıyla, folklor ekibi de zeybek oyunuyla renk kattı.

ADD’den Atatürk’ün sevdiği şarkılarla “Öğretmenler Günü” kutlaması

Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) de, Türk Alman İşadamları Derneği TDU’nun salonunda düzenledikleri bir tören ile 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Törende emekli öğretmenler, mesleklerinde başlarından geçen ilginç anıları salondaki konuklarla paylaştılar.

Berlin’in sevilen seslerinden Sinem Şekerer de, keman sanatçısı Ceyhun Domaçlıoğlu ile Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Şekerer’e tüm salon eşlik etti.

Öğretmenler Günü kutlaması, emekliye ayrılmış ve halen görev yapan öğretmenlerin hep beraber söyledikleri İzmir Marşı ile son buldu.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 25.11.2019 – 23:30

Fotoğraflar: Sadık Karslı ve AYPA

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*