BERLİN’İN EN KÜÇÜK DÖNER DÜKKANI

Berlin’in 781 yıllık tarihini minyatürlerle anlatan “Berlin Little Big City” geçtiğimiz günlerde kentin en küçük döner dükkanını ziyaretçilerine açtı.

Kozmopolit Berlin’in bir parçası olan “Döner”i bünyesine katmak için bir anket yapan Berlin’in Minyatür Müzesi, “Zaddy’s by Kaplan”ın en sevilen döner dükkanı olduğunu müzesine yerleştirdiği 0,041 metrekarelik Zaddy’s minyatürüyle duyurdu.

Kadın eli değen “Zaddy’s by Kaplan”, en sevilen döner dükkanı

29 yıldır döner sektöründe yükselen bir başarı ivmesi gösteren Kaplan Döner, geçen yıl “Zaddy’s” adlı yeni bir şube açarak, sektöre farklı ve modern bir soluk getirdi. “Zaddy’s”i projelendiren ve hayata geçiren Belgin Kaplan, döner sektöründe ağırlıklı olarak erkeklerin yer aldığını ancak kadınların incelikli ve detaycı yanlarıyla pek çok alanı zenginleştirebileceğini, kendisinin de böyle bir hedeften hareket ettiğini söyledi.

Berlin.KADINCA.eu‘ya konuşan Belgin Kaplan, “Ailemden aldığım destek ve bu sektörde bizzat çalışarak edindiğim deneyimlerle kadınlara has estetik duygusunu birleştirdim. Neticede ortaya Zaddy’s çıktı. Dükkanların dizaynından, personelin kıyafetine kadar her şeyi modernize ettik. Ürünlerimizi oluştururken klasik döner menüsünden farklı olarak, dünya mutfağından da yararlandık” diye ifade etti.

Genç işletmeci, Berlin de dahil dünyanın çeşitli yerlerinde beğeniyle karşılanan Zaddy’s’in konseptinde nelere dikkat ettiğini şu sözlerle aktardı. “Aslında hep kendimden yola çıktım. Ben nasıl beslenmek istiyorum, günümüz modern kadını ya da insanı nasıl beslenmek ister şeklinde. Örneğin, tam tahıllı ekmekler kullanıyoruz, veganları, vejeteryanları da gözeten bir ürün çeşitliliğimiz mevcut.”

“Döner, Almanya’nın ve Berlin tarihinin bir parçası”

Berlin’in bugünkü halini yansıtan minyatür kesiti içine konan üç boyutlu “Zaddy’s by Kaplan” dükkanının önüne Belgin Kaplan’ın  minyatür figürü yerleştirilirken, dükkanın camında da Almanya Başbakanı Angela Merkel’e çok benzeyen bir sanatçının döner kesen videosu yer alıyor. Belgin Kaplan, “haftada bir döner yediğini söyleyen” ve geçtiğimiz yıllarda Kaplan Döner’i ziyaret ederek, döner kesen Başbakan Merkel’e atıfta bulunmak ve dönerin Almanya’nın bir parçası olduğunu vurgulamak için böyle bir tercihte bulunduğunu kaydetti.

 

Aynı şekilde “Berlin Little Big City”in Basın sözcüsü Anne Marczinczek de, müze olarak dünden bugüne Berlin’in tarihini anlattıklarını ve dönerin bu tarihin bir parçası olduğunu belirterek, “Aslnda mini mağazalarımız arasında döner dükkanının bulunmaması bir eksiklikti. Bunun üzerine bir döner dükkanı minyatürü hazırlamayı öngördük, ancak herhangi bir dükkan olmasın dedik. Bu nedenle Berlinlilere sorduk, onlar da en sevdikleri dükkan olarak  Zaddy’s by Kaplan’ı seçtiler” dedi.

 

Kaplan Döner’in kurucusu ve sahibi Remzi Kaplan, çocuklarının ikinci nesil olarak böyle bir başarı yakalamasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Döner 70’li yıllardan bu yana Almanya’da gastronomi sektörü içinde büyüdü ve kök saldı. Bugün elde edilen başarı bunun göstergesi. Çocuklarımla gurur duyuyorum. Ama söz konusu başarı aslında tüm döner sektörünündür. Bugün burada açılışını yaptığımız mini dükkan, dönerin Berlin tarihinin bir parçası olduğunun altını çiziyor” şeklinde konuştu.

Modern döner, dünyaya açılıyor

Zaddy’s by Kaplan konseptinin yurtdışı ayağını yürüten Birol Kaplan, dönerin bazı kesimlerin inandığı gibi ucuz, basit ve tek tip bir “fast food” ürünü olmaktan çıkarılması gerektiğini söyleyerek, “dönerin modernize edilmesinin zamanının geldiğine inandık ve öyle hareket ettik” dedi.

“30 yıllık sektör deneyimi ve yurtdışı gözlemlerimiz bizi bu noktaya taşıdı” diyen Birol Kaplan “Yurtdışı tecrübelerimizle insanların artık daha sağlıklı, “light” ürünler istediklerini, salataların tazeliğinden, sosların iki günde bir üretilip taze sunumuna kadar dikkat ettiklerini gördük. Dolayısıyla döneri modernize ettik, konseptimize dönerin 2.0 varyasyonu diyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Zaddy’s konsepti ile dönerin bir “face-lifting” yaşadığını söyleyen Birol Kaplan, söz konusu modern döner anlayışının tüm dünyada ilgi ve beğeniyle karşılandığını vurguladı. Kaplan bu bağlamda “Konseptimizle çıktığımız ilk durağımız Dubai idi. Oradan Umman, Kuveyt, Bahreyn gibi Arap coğrafyasındaki ülkelerde şubeler açtık. Daha sonra tekrar Avrupa’ya döndük. Londra, Edinburg, Glasgow, Birmingham gibi şehirlerde şubelerimiz mevcut ve ciddi bir şekilde çoğalıyor. İtalya için hazırlıklarımız var. Aynı şekilde Amerika pazarıyla ilgili görüşmeler sürüyor. New Jersey ve New York’ta şubeler açmaya hazırlanıyoruz” dedi.

 

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 16.04.2019 – 23:00

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek & Münir Bağrıaçık & AYPA

2 Comments

  1. Kaliteli haberleriniz için tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*