BERLİNLİ KADINLAR IRKÇILIĞA KARŞI YAN YANA YÜRÜDÜ

16 Mart Uluslararası Irkçılığa Karşı Mücadele Günü kapsamında dünyanın 50 farklı şehrinde insanlar sokaklara dökülerek, ırkçılığa, milliyetçiliğe ve diktatörlüğe karşı “hayır” mesajı verdi. Almanya’nın başkenti Berlin de bu şehirlerden biriydi. Farklı kesimlerden kadınların da yan yana geldiği protesto eyleminde, başta Avrupa olmak üzere dünyada yükselen ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına dikkat çekildi. 40’ın üzerinde dernek, sendika ve siyasi partilerin ilçe temsilciliklerinin katıldığı eylemde, Berlin Alevi Toplumu ve Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) da yer aldı.

Fotoğraf: Münir Bağrıaçık / DieGazete.de

Yeni Zelanda’daki terör saldırısı lanetlendi

Katılımın yoğun olduğu Berlin’deki protesto eylemine “Yeni Zelanda’daki terör saldırıları” damgasını vurdu. Bir gün önce Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki ayrı camiye düzenlenen terör saldırısında 49 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının İslam ve göçmen düşmanlığı motifli bir terör saldırısı olduğu açıklandı. Bu nedenle Berlin’deki “Irkçılığa Karşı Mücadele Günü”nde söz konusu saldırı lanetlendi ve saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Fotoğraf: Münir Bağrıaçık / DieGazete.de

Irkçılık ve yabancı karşıtlığı tüm dünyayı tehdit ediyor

Kadınca.eu‘nun sorularını yanıtlayan Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) sözcülerinden Ayşe Demir, Yeni Zelanda’daki terör eylemlerine atıfta bulundu ve böylesi terör tehditlerinin sanıldığı kadar uzak olmadığını belirterek mikrofonumuza şöyle konuştu: “Irkçılık ve yabancı karşıtlığı tüm dünyayı tehdit ediyor, aynı şekilde Almanya’yı da. Üstelik burada AfD gibi ırkçı bir parti yükselişte ve demokratik partilerin bazı temsilcileri de, AfD parti seçmeninden oy devşirebilmek için söz konusu partinin ırkçı söylemlerini gözardı ediyor, hatta bazılarını benimsiyor. Kaldı ki NSU terör örgütünün devletle bağlantıları da hala sis perdesi altında.”

Göçmenler, ırkçılığa karşı daha etkin mücadele vermeli

TBB Sözcüsü, farklı etnik, inanç ve dünya görüşünden insanların, özellikle de kadınların, ırkçılığa karşı yan yana gelmelerini çok değerli bulduğunu ifade etti. Kadınların toplumun en önemli dinamikleri olduğunu kaydeden Ayşe Demir, toplumsal barış ve dönüşümün kadınların dayanışmasıyla gerçekleşebileceğinin altını çizdi. Demir bununla birlikte, sadece bu tür eylemlerde bir araya gelmenin yeterli olmadığına da dikkat çekti: “Göçmenlere ait dernek ve örgütler, genelde protestolarda yan yana geliyorlar, sonrasında dağılıyorlar. Ama bir şeyleri etkilemek, değiştirmek için daha kararlı ve istikrarlı adımlar atmak gerekiyor. Aksi takdirde siyasi iradeye gereken baskıyı yapmak ve değişim sağlamak mümkün değil.”

Etkinliğe testek verenler arasında Ozan Şahturna ve eşi Ozan Şiar da vardı. | Fotoğraf: Münir Bağrıaçık / DieGazete.de
Etkinliğe testek verenler arasında Ozan Şahturna ve eşi Ozan Şiar da vardı. | Fotoğraf: Münir Bağrıaçık / DieGazete.de

TBB Sözcüsü, bu bağlamda ırkçılıkla mücadelenin üç ayaklı olduğuna işaret ederek, “Irkçılıktan uzak, barış içinde yaşayan bir toplum için, göçmenlerin kararlı duruşu, bu duruşu dikkate alan ve kamuoyunda altını çizen, yasalarla destekleyen siyaset ve bu siyasetin yankı bulduğu çoğulcu bir toplum gereklidir” şeklinde konuştu.

16 Mart Uluslararası Irkçılığa Karşı Mücadele Günü, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiş bir gün, söz konusu günde ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı çeşitli eylemlerle tüm dünyada protesto ediliyor. Aynı şekilde Türkiye’de de bu yıl Ankara, İstanbul, İzmir ve Tekirdağ’da “Irkçılığa karşı mültecilerle dayanışmak için sokağa!” sloganıyla protestolar yapıldı.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 16.03.2019 – 22:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*