BİR YAŞLANMA FAKTÖRÜ OLARAK ŞEKER GLİKASYON

Kuşkusuz tüm insanlar genç görünmeyi arzu eder, özellikle biz kadınlar. Cildimizin yaşlanması, kollajen ve elastin kaybından kaynaklanır. Yaş ilerledikçe vücuttaki üretimi azalan bu iki protein, sadece cildimizde değil, kemiklerde, eklemlerde ve vücuttaki tüm bağ dokusunun yapısında yer alır, hücreleri bir arada tutar, güç ve elastikiyet sağlar. Bu nedenle pek çok kadın, genç ve güçlü bir cilt için dışardan kollajen takviyesi alır. Ama bu takviyeden önce bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. O da glikasyondur.

Glikasyon, proteinlerin (aminoasitler, DNA, RNA vb) hiçbir enzim, fermente gerek duymadan şekere bağlanmasıdır. Bu reaksiyon tüm insanlarda ve hayvanlarda doğumdan itibaren başlar ve hayat boyu devam eder.

Kolajenin şekere bağlanmasıyla oluşan reaksiyon, bizim yaşlanma nedenimizdir. İleri glikasyonun son ürünleri AGEs (advanced glycation end products) vücut hücre ve dokularında birikerek, lipit molekülleri ve diğer proteinler ile çapraz bağlar yapar ve bu yapıların fonksiyonlarını bozar. Bunlara örnek olarak 2. tip diyabet, kalp damar hastalıkları, alzheimer, osteoporoz, metabolik sendrom gösterilebilir. Bu tür rahatsızları tetikleyen AGEs açısından zengin besinler, şeker, früktoz, tahıllar, salam, pastırma gibi işlenmiş etler, kızartma, kebap ve hatta peynirdir.

Kollajen almadan önce yapılması gerekenler:

1- Beslenmenin düzeltilmesi: AGE zengini beslenirsek, kollajen almak işe yaramaz. Ayrıca içtiğimiz kollajen direkt cildimize doğru emilmez, ilk önce daha büyük hasar olan dokulara yönelir.

2- Stresle başa çıkma tekniklerinin öğrenilmesi (yoga, meditasyon, sağlıklı sosyal ilişkiler)

3- Uykunun düzenlenmesi (melatonin en güçlü antioksidandır, zifiri karanlıkta en az 7 saat uyumak gerekir)

4- Fiziki olarak aktif olmak: Her gün yaşa uygun olarak bir saat spor yapmak ve gün içinde hareketli olmaya özen göstermek gerekir.

Ayrıca HbA1c endojen, oluşan glikasyonun bir ürünüdür. Oksidatif stresin varlığı bu değeri yükseltir. Üç ayda bir ölçtürmek AGE değerini ölçtürmekten daha pratiktir ve yeterince bilgi verir.

Kaynak: Fonksiyonel tıp, endokronoloji ve beslenme uzmanı Dr. Dilera Lebedyeva

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 09.11.2019 – 22:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*