BÜYÜKELÇİLİKTE KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

Berlin Büyükelçiliği Almanya’daki Türk kadın örgütlerini ağırladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, T.C. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ın eşi Berna Aydın’ın ev sahipliğinde, Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik’in de katılımıyla 22 Mart’ta Almanya’daki çeşitli Türk kadın örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin kadın kolları bir araya geldiler.

Bu çerçevede T.C. Berlin Büyükelçiliğinde Almanya’daki dokuz Türk sivil toplum örgütünün girişimiyle “Beslenme ve Sağlık” konulu bir sempozyum düzenlendi. Yüksek gıda mühendisi ve uzman diyetisyen Aslı Demirel, besin gruplarını, sağlıklı beslenme metotlarını ve yanlış beslenmenin yol açabileceği hastalıkları anlattı. Aile hekimi Dr. Mehmet Küçükoğlu, beslenme ve diyabet arasındaki ilişkiyi ve Türk toplumu içinde diyabetin neden sık görüldüğünü aktardı. Charite Hastanesinden kardiyoloji ve anjioloji uzmanı Dr. Eda Müller de, yaptığı sunumda koroner arter hastalığı ve diyabet arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

© Fotoğraf: Taner Aydın / TiviTürk
© Fotoğraf: Taner Aydın / TiviTürk

Daha sonra sempozyuma müzik dinletileri eşlik etti. Armağan Amcalar gitarla sevilen kadın şarkılarını seslendirdi. Türkiye’den gelen aşıklar Maksut Feryadi, Nuri Çırağı ve Alirıza Ezgi kadınlara özel bir aşık atışması yaptılar. Defne Korosu da Türk sanat müziğinden örnekler seslendirdi.

“Etkinliği geleneksel hale getirmeyi istiyoruz”

Berna Aydın, Berlin.KADINCA.eu‘ya yaptığı açıklamada kendi himayelerinde gerçekleştirilen bu etkinliği gelenekselleştirmeyi hedeflediklerini şu sözlerle aktardı: “Berlin Büyükelçiliği olarak ilk kez geçen sene böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Bu yıl da ve önümüzdeki yıllarda da devam etmeyi arzu ediyoruz. Sivil toplum örgütlerimizle oluşturduğumuz kadın platformuyla bir araya geliyor,  kadınlara fayda sağlayacak konuları tespit ediyoruz; eğitim, sağlık gibi. Ardından da sempozyumlar ya da paneller düzenliyoruz. Amaç kadınlarımızda farkındalık yaratmak.”

Kadın Platformu…

BETAK, TDU, DİTİB, UID, MÜSİAD, Alperen Ocakları, InterAktiv e.V, Berlin Başkent Topluluğu ve Defne Korosu’nun yanı sıra AKP ve CHP’den kadın temsilcilerin oluşturduğu “Kadın Platformu” da, Dünya Kadınlar Gününden hareketle her yıl hem kadınları belirli konularda bilgilendirmek hem de güzel vakit geçirmelerini sağlamak için bu etkinlikleri sürdürmek istediklerini dile getirdiler.

Türk Alman Kadınlar Birliği (BETAK) Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Selçuk, “Kadın Platformu çerçevesinde, farklı kadın örgütlerinin ve kadın kollarının bir araya gelmesi ve fikir alışverişinde bulunmaları gerçekten çok kıymetli. Bu sayede ortak ihtiyaçlarımızı ve hareket noktalarımızı belirleyebiliyoruz, ayrıca bu kadınlarımızı çok zenginleştiren bir oluşum” şeklinde konuştu.

© Fotoğraf: Taner Aydın / TiviTürk
© Fotoğraf: Taner Aydın / TiviTürk

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 24.03.2019 – 14:15

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*