ÇORUMLULAR DERNEĞİ, BERLİN YARI MARATONU’NA KATILDI

Berlin Çorumlular Derneği, kadın üyelerinin girişimiyle bir koşu grubu oluşturarak, Berlin Yarı Maratonu’na katıldı

Almanya’nın başkenti Berlin, 7 Nisan 2019 Pazar günü yılın ilk yarı maratonuna ev sahipliği yaptı. 34 bin amatör koşucunun katıldığı yarı maraton, aynı zamanda Berlin’in kozmopolit yüzünü yansıtan önemli bir spor etkinliği olarak da dikkat çekiyor. Bu yıl 39. kez düzenlenen yarı maratona çok sayıda Türk kökenli koşucu da katıldı. Berlin Çorumlular Kültür ve Eğitim Derneği de 7 kişilik bir koşucu grubuyla dernek olarak maratonda yer aldı.

Çorumlular Derneği, maraton öncesi Cumartesi günü, dernek bünyesinde düzenledikleri kahvaltıda maraton koşucularını tanıttı. Çorumlular Derneği Yönetim Kurulu adına Berlin.KADINCA.eu‘ya konuşan Nezaket Kirazlı, uzun bir süredir kızıyla maratonlara katıldığını, bu esnada grupla koşmanın ve dışarıdan destek almanın koşucular üzerindeki olumlu etkilerini  farkettiğini ifade etti. Bundan yola çıkan Kirazlı, kadın üyelerin de desteğiyle Yönetim Kurulu’na bir koşu grubu kurmayı ve yarı maratona katılmayı teklif ettiklerini şu sözlerle aktardı: “Aslında ilk önce biraz tereddüt ettim. Ama teklifi sunduğumda başta dernek başkanımız Ali Yıldırım olmak üzere teklifim üyelerimizce çok olumlu karşılandı. Nihayetinde ilgi duyan üyelerimizle maratona kaydolduk.”

“Spor yapmak hem bedene, hem ruha iyi geliyor”

Nezaket Kirazlı, maratona kaydolduktan sonra koşu grubu üyelerinin düzenli bir şekilde koşmaya başladıklarını belirterek,”Koştukça zayıfladıklarını, forma girdiklerini fark ettiler, kondisyonları düzeldi. Son zamanlarda kendilerini daha neşeli, daha enerjik hissettiklerini söylüyorlar. Spor yapmak hem bedene, hem ruha iyi geliyor” sözleriyle spor yapmanın yaşam kalitesine olumlu yansıdığının altını çizdi.

“Kültür ve spor aktivitelerine ağırlık vermek istiyoruz”

Kirazlı ayrıca, Türk derneklerinin çoğunlukla yemeli-içmeli toplantılardan ileri gitmeyen oluşumlar olarak görüldüğünü ve Çorumlular Derneği’nin bu imajı yıkmak istediğini vurguladı. Nezaket Kirazlı, “Elbette yemekli toplantılarımız da olacak, ama biz daha çok kültür ve spor aktivitelerimizle öne çıkmayı hedefliyoruz. Yarı Maraton koşusuna katılmamız bunun en belirgin göstergesi” şeklinde konuştu.

Aynı şekilde Çorumlular Derneği Başkanı Ali Yıldırım da spor aktiviteleri yoluyla derneği daha görünür kılmak istediklerini “Amacımız hem derneğimizi, hem de kentteki sportif bir etkinliği tanıtmak” diyerek ifade etti.

Derneğin maraton grubu içinde Nezaket Kirazlı, Nebahat Çakır, Alev Kirazlı, Cemal Yıldırım, Semih Taşın, Özgür Yıldırım ve Dursun Şahin yer aldı.

Yarı Maratonu tanıtım kahvaltısında ayrıca, dil ve uyum konusunda uzman olan eğitmen Nergiz Karakuş ile Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Merkezi (AKVAM) Müdürü ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Esen iki dilli eğitimin önemini vurgulayan sunumlar yaptılar.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 09.04.2019 – 01:10

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*