CUMHURİYET BALOLARINDA COŞKU VE DAYANIŞMA

Berlin hafta sonunda aynı mekanda, iki farklı Cumhuriyet Balosu’na ev sahipliği yaptı. İlki Türk Alman Kadınlar Birliği BETAK’ın düzenlediği ve gelirini Beykoz Eğitime Destek Derneği “BEDES”in himayesindeki, cinsel şiddete maruz kalmış genç kadınların rehabilitasyonuna bağışladığı “Cumhuriyet ve Destek Balosu”ydu.

BERLİN’DEN İSTANBUL’A UZANAN EL: BETAK CUMHURİYET BALOSU

BETAK’ın balosu, Titanic Chaussee Berlin’in balo salonunda yapıldı. Baloya, Türkiye’den destek için gelen Grup Gündoğarken ve Gülcan Altan, şarkılarıyla renk kattılar. Özellikle Gülcan Altan’ın seslendirdiği Türkiye ve Cumhuriyet motifli şarkılar salondan büyük alkış aldı ve konuklarca da eşlik edildi. Ayrıca baloda yapılan tombala çekilişinde konuklara hediyeler verilirken, çekilişten elde edilen gelir de, yine BEDES’e bağışlandı.

Baloda açılış konuşmasını yapan Türk Alman Kadınlar Birliği BETAK’ın Başkanı Hatice Selçuk, Cumhuriyet’in 96. yıl dönümünü kutlarken, Atatürk’ün kadınlara verdiği önemin altını çizdi. Selçuk, bu bağlamda Atatürk’ün kadınlar için söylediği “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” sözlerini hatırlatarak, mağdur kadınların yaralarını sarmanın Atatürk’ün izindeki her çağdaş kadının görevi olduğunu dile getirdi. Hatice Selçuk, “Yardım etmek bizi biz yapan insani değerlerin başında gelir. İhtiyacı olan birisine yardım etmek, bizim hem toplumsal hem de ahlâkî ve vicdani sorumluluğumuzdur” dedi.

Baloda bizzat yer alan, Beykoz Eğitime Destek Derneği’nin kurucusu ve 2019 Türkiye yerel seçimlerinde CHP’de Beykoz Belediye Başkan aday adayı olan Gülay Demirel, KADINCA.eu’ya yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Bayramlarının coşkuyla kutlanmasının öncelikli sorumluluk olduğunu, bu vesileyle toplumda kanayan bir yaraya merhem olmanın da çok kıymetli olduğunu kaydetti .

“STK’lar farkındalık yaratarak, politikayı etkiler”

STK’ların sanıldığı gibi, devletin yetmediği yerde onun görevini üstlenen, tamamlayıcı bir unsur olmadığını savunan Gülay Demirel, STK’ların toplumdaki görevini ve Cumhuriyet için önemini şu sözlerle dile getirdi: “STK’lar aslında farkındalık yaratarak, sorunları ön plana çıkararak bunların devlet politikası haline gelmesi için adımlar atar. Artı küçük küçük yanan bu çoban ateşlerinin Cumhuriyetimizin değerlerini, kazanımlarını korumak için de çok önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.”

“Toplumda bir sorun konuşuluyorsa, çözüm yakındır”

BEDES’in kurucusu Gülay Demirel, himaye ettikleri genç kadınlar çerçevesinde, Türkiye’de ciddi bir sorun olan kadına yönelik cinsel istismar ve şiddeti de değerlendirdi. Demirel “Kadınlara ve çocuklara yönelik istismar ve şiddet, aslında ülkemizde uzun yıllardır yaşanıyor. Bugünün dünden farkı, bu sorunun artık konuşuluyor olması. Eğer bir sorun toplumda konuşulmaya başlanmışsa, çözüm üretilmesi de yakındır. Zaten artık herkes yakın çevresini kontrol ediyor; toplumda adeta bir denetim, koruma mekanizması oluşmaya başladı” şeklinde konuştu.

“Kadınların dönemi geliyor”

Destek Balosu’nda İspanyolcadan İngilizceye, Türkçeden Çerkesceye uzanarak, farklı dillerde eserler seslendiren sanatçı Gülcan Altan da mikrofonlarımıza konuşan isimlerdendi. Gülcan Altan, Çerkes kökenli anaerkil bir aileden geldiğini belirterek, her şeyin kadından geçtiğini, kadınların dönüştüren, iyileştiren bir gücü olduğunu ifade etti. Kadınlara destek için düzenlenen her türlü yardım konserine severek katıldığını dile getiren sanatçı, kadınlara yönelik şiddet için de şunları söyledi: “Kadınlara, çocuklara yönelen şiddetle ilgili çok acı şeyler duyuyoruz. Ama bunu durduracak güce sahip tek varlık da kadın diye düşünüyorum. Çünkü insanı, toplumu şekillendirenler kadınlar. Aslında artan şiddetin altında da, kadının gücünü hissettirmesi, hayatını eline alması yatıyor.”

Kadına yönelik şiddetteki artışı ataerkil yapının bir direnci olarak gördüğünü söyleyen Gülcan Altan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar, dayanışmayla, inatla vazgeçmeyerek bunun üstesinden gelecekler. Yavaş yavaş kadınların döneminin geldiğine inanıyorum. Bugün buradaki kadınların da bu resmi yansıttığını düşünüyorum.”

BEŞ DERNEĞİ BULUŞTURAN CUMHURİYET BALOSU

Titanic Hotel Chaussee’de gerçekleştirilen bir diğer Cumhuriyet Balosu da, Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Berlin Birliği, Çorum-Der Kültür ve Eğitim Merkezi, Halkçı Devrimci Birliği, Tokat ve Çevresi Çağdaş Demokratlar Derneği’nin inisiyatifiyle düzenlenen baloydu.

600’e yakın davetlinin yer aldığı Cumhuriyet Balosu’nda “Neşeli Günler Kumpanyası” adlı orkestra 70’lerden bugüne uzanan şarklılarla konuklara müzikte bir zaman yolculuğu yaptırdı. Aynı şekilde genç opera sanatçısı Dilek Ölçüm de geçmişten bugüne Türk tangosunun önemli eserlerini seslendirdi. Davetliler de danslarıyla müziklere eşlik ettiler. Ayrıca halk oyunları eğitimi alan bazı iş adamları eşleri ile birlikte Atatürk’ün çok sevdiği ve icra ettiği bir tür zeybek oyunu olan harmandalını oynayarak misafirlere keyifli dakikalar yaşattılar.

KADINCA.eu da, Cumhuriyet Balosuna katılan derneklerin bazılarının yönetim kurulunda yer alan kadın üyeleriyle Cumhuriyet ve kadına dair kısa sohbetler yaptı.

96. yılda Cumhuriyete inanan derneklerle ortak kutlama

CHP Berlin Birliği Genel Sekreteri Alev Ayhan, CHP’nin geçtiğimiz yıllarda Cumhuriyet Bayramını tek başına kutladığını, bu yıl ise Cumhuriyete inanan sivil toplum örgütleriyle birlikte kutlama kararı aldıklarını söyledi. Alev Altan bu kararın nedenini şu sözlerle açıkladı: “Bu yıl Cumhuriyetimizin 96. yılı ve bana göre dünyada eşi benzeri yok. Çünkü emperyalizme karşı verilen büyük savaştan sonra cehalete karşı da bir modernleşme savaşı verilmiş ve en nihayetinde elde edilen başarılar Cumhuriyetle taçlandırılmış. Bu nedenle daha görkemli, birlik içinde bir kutlama yapmak istedik.”

CHP Berlin Birliği Genel Sekreteri ayrıca Cumhuriyetin en büyük getirilerinin kadınlardan yana elde edilen haklar olduğunu vurguladı. Alev Ayhan, “Bu getirilerin kıymetini biliyor muyuz, orada şüphelerim var. Ama yine de bugün bu salonda bulunan kadınların tamamının Cumhuriyeti yürekten hissettiklerine ve ona değer verdiklerine inanıyorum” dedi.

Ortak paydamız Cumhuriyet ve Atatürk

Baloyu tertipleyen derneklerden biri olan Halkçı Devrimci Birliği HDB Başkan Yardımcısı Nazmiye Şenyuva da Cumhuriyet Balosu’na iştirak eden derneklerin ortak paydasının Cumhuriyet ve Atatürk olduğunun altını çizdi. Şenyuva, “Atatürk’ün kadın hakları konusundaki öncü tutumu ve Cumhuriyet rejimi Türk kadınlarını o yıllarda pek çok Avrupa ülkesindeki kadınlardan daha öncelikli kıldı. Bugün bunun değerini bilerek, ileriye bakmalı ve haklar konusunda çıtayı yükseltmeliyiz” diye konuştu.

“Cumhuriyetin ve haklarımızın değerini bilmeliyiz”

Çorum-Der Kültür ve Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Nezaket Kirazlı, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada kadın hakları konusunda öncü ve yegane olduğunu hatırlatarak, Cumhuriyetin nimetlerinden faydalanan her kadının bunun bilincinde olması gerektiğini vurguladı. Nezaket Kirazlı, “Türkiye’de doğmuş, bu haklara sahip, Atatürk’ün değerlerini özümsemiş bir kadın olduğum için çok mutluyum, kendimi şanslı hissediyorum. Onun için biz kadınlar olarak, Cumhuriyetin ve haklarımızın değerini bilmeliyiz. Bugün biraz da bunu göstermek için buradayız” dedi.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 05.11.2019 – 22:00

Fotoğraflar: Münir Bağrıaçık / DieGazete.de, Sadık Karslı, Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*