DOĞRU ÖNLEMLERLE ENFEKSİYONLARIN ÜSTESİNDEN GELİN

Bugün pek çok hastalığın temelinde bakteri ve virüslerin yattığını biliyoruz. Ancak bunlardan korunmak için bulaşma yollarını ve türlerini doğru tespit etmek gerekiyor. Bu noktada da uzmanların isabetli yönlendirmeleri ve önerileri devreye giriyor. İlk yardım eğitmeni ve dezenfeksiyon uzmanı Ali Sönmez KADINCA.eu için enfeksiyonların bulaşma yollarını ve onlardan korunma yöntemlerini kaleme aldı:

Genel olarak insanlar günlük yaşamlarında temizliğe yeterince dikkat etmezler. Hastalıkların bulaşma yolları da farklı farklıdır. Hastalığı yapan veya sebep olan faktörlerin başında bakteri ve virüsler gelir. Bakterilerin %95’i iyi bakteriyken %5’i bizi hasta eden “kötü bakteriler”dir.

Virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların insan vücuduna girmesiyle ortaya çıkan hastalıklara enfeksiyon hastalıkları denir.

Enfeksiyon hastalıklarının bulaşma şekilleri:

HAVA YOLUYLA
Mikroorganizmalar havada toz parçacıklarına veya hava partiküllerine tutunur. Bunlar geniş bir alana yayılır ve o havayı soluduğumuzda bu bakteri veya virüsler vücudumuza girerek bizi hasta ederler. Verem (tüberküloz) mikrobunu veya damlacık mikroplarını bu bulaşma çeşidine örnek olarak verebiliriz.

TEMAS YOLUYLA
Hapşıran ya da öksüren birinin damlacıkları etrafa saçılır, ona temas edildiğinde veya insandan insana dokunmayla geçen hastalıklar bu türe örnek olarak verilebilir. Ayrıca hastalık taşıyan bit, pire, sivrisinek gibi asalakların bulaştırabileceği hastalıklar da bu kategoriye girer.

DOLAYLI TEMAS YOLUYLA
Hasta birinin dokunduğu bir yere sizin de temas etmeniz durumunda bulaşabilecek enfeksiyonlar. Kapı kolu, dolap kapağı, sandalye, asansör düğmesi gibi örnekler verilebilir

Ara kaynaklar ile oluşan enfeksiyon hastalıkları su, kan, serum,enjeksiyondan geçebilir. Buna en güzel örnek Hepatit A

Yukarıda bahsettiğim yollardan bulaşması muhtemel bazı hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

SALMONELLA
Tifo, kolera gibi sindirim sistemi yoluyla metabolizmaya girer. Özellikle tavuk ve yumurtalara dikkat etmek gerekir.

TÜBERKÜLOZ (Verem)
Tıpkı soğuk algınlığı, difteri, grip, boğmaca gibi mikropların solunum yolu ile vücuda girmesiyle oluşur.

AIDS ve Hepatit B mikrobu
Kan veya vücut sıvıları ile vücuda girer.

GONORE
Bel soğukluğu ya da Sifilis (Frengi) mikropları üreme organları veya mukozlardan girerler.

KUDUZ – TETANOZ mikropları
Cilt bütünlüğünün bozulduğu yerlerden, mesela kuduz bir hayvanın sizi ısırmasıyla bulaşan hastalıktır.

KORUYUCU ÖNLEMLER NELERDİR?
Vücuda giren bu tür mikroorganizmalara karşı vücudumuz savaş açar ve hızlı bir şekilde ANTİKOR üretmeye başlar bu iç dinamizimdir.

Koruyucu ilaçlar
Antibiyotik, antiviral, aşı gibi ilaçlar.

Beslenme
Günlük doğru beslenerek, gerektiği kadar vitamin, protein, karbonhidrat ve yağ alımına dikkat ederek, vücudu zinde tutmak gerekir.

Spor
Hangi yaşta olursanız olun mutlaka düzenli spor yapmak gerekir. Bir parkta yürümek, bazı el kol hareketleri, egzersizler de spor olarak değerlendirilebilir.

Çevresel koşulların düzeltilmesi
Hava kirliliği olan yerlerden, çöp alanlarından, ağızları açık pis su birikintileri, kanalizasyon gibi yerlerden uzak durmak ve bu alanları iyileştirmek. Oturulan alanları sık sık havalandırarak bol oksijen almak gerekir. Oksijen bizim için hayati bir önem taşır.

Maske kulanımı
Özellikle pandemi günlerinde sosyal alanlarda en az 1,5 m mesafe bırakmak ve maske takmak gerekir.

Hijyen
Hijyen, hastalıklarda dikkat edilmesi gereken en önemli önleyici faktördür. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak için vücut ve el temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

El temizliğini genellikle sabun, su daha sonra da dezenfeksiyon ilaçlarıyla yapmak doğru olacaktır. Ortalama olarak, insanlar saatte 5 ila 20 sefer ellerini yüzüne götürür, bunun için günlük en az altı yedi sefer el temizliği yapmak gerekir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi eller su ve sabunla üst kısmı, iç kısmı iyice sabunlanır.

Eller üst kısımdan parmak aralıklarına iyice temizlenir.

Avuç içleri yıkanır.

Baş parmağın olduğu kısımlar temizlenir.

Parmakların üst kısımları iyice temizlenir, aralarda mikropların oluşması önlenir.

Son olarak da tırnakların içerisine giren mikroplar, kirler temizlenir, böylelikle ellerimizde hijyen tam anlamıyla sağlanmış olur.

Ali Sönmez
İlk yardım hocası
Dezenfektör

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*