“DÜNYADA YIKILACAK DAHA ÇOK DUVARLAR VE KÖTÜLÜKLER VAR”

Berlin’i ziyaret eden İmamoğlu: “Dünyada yıkılacak daha çok duvarlar ve kötülükler var”

Berlin duvarının yıkılışının 30. yılı nedeniyle Berlin’de düzenlenen etkinliklere katılmak ve Alman siyasetçilerle temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkentine gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, Cuma günü Türk-Alman Dostluk Federasyonu’nun organize ettiği “Kybele Dostluk Ödül Töreni”ne katıldılar.

Törende “Kybele Dostluk Onur Ödülü”nü alan Ekrem İmamoğlu dayanışma ve sevgi mesajları içeren konuşmasıyla salondan büyük alkış aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Berlin duvarının yıkıldığı 1989 yılında 18 yaşında olduğunu ve o anın kendisinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, dünyanın bir ucunda meydana gelen bir iyiliğin, başka bir yerde mutluk ve ilham yaratabileceğine dikkat çekti. İmamoğlu bu çerçevede, “Popülizmden uzak, otoriter kavramların var olmadığı, demokrasi ve özgürlükle dolu bir dünya diliyorum. Biliyorum ki daha çok yıkılacak duvarlar ve kötülükler var. Mücadelemizi bu yönde yapalım. Bunu yaptığımız takdirde bütün dünyanın yüzü gülecektir” vurgusunu yaptı.

“Wullf’un ziyareti şans getirdi”

Ekrem İmamoğlu’na Kybele ödülünü, Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wullf takdim etti. Wullf, İmamoğlu’nun 3 ay içinde iki seçim kazanarak dünyada bir ilke imza attığını ve onu seçim yarışında heyecanla, takdirle takip ettiğini ifade etti. İmamoğlu da Wullf’a teşekkür ederek, ilk seçimin ardından toplumda endişelerin arttığı bir dönemde kendisini ziyaret etmesini çok değerli bulduğunu ve hayatı boyunca unutmayacağını kaydetti.

Ekrem İmamoğlu ayrıca, “Sayın Cumhurbaşkanı, o dönemde demokrasiye olan inancını ortaya koydu. Ziyaretinin bir başka şansı daha var. Bunu ilerleyen yıllarda hatırlayacağım ve o ziyareti mutlaka tekrar isteyeceğim. Çünkü oy farkı, Wullf ziyaret ettikten sonra onüç binden, yedi yüzbine çıktı” şeklinde konuştu.

“30 yıl önce kardeşlik imzası atanlara teşekkürler”

Mevkidaşı İmamoğlu gibi “Kybele Dostluk Onur Ödülü” alan Berlin Belediye Başkanı ve Eyalet Başbakanı Michael Müller İstanbul’daki seçimlerde bir demokrasi sınavı verildiğini ve İmamoğlu’nun yapıcı, kucaklayıcı dili sayesinde bu sınavın üstesinden gelindiğini savundu. Müller bu bağlamda, yakın zamanda sıkıntılı günler yaşayan Türk-Alman ilişkilerine bu gelişmenin ilaç gibi geldiğini ve İstanbul-Berlin kardeşliğinin de iki ülke ilişkilerinde köprü vazifesi göreceğini ifade etti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da, iki şehir arasında 30 yıl önce kardeşlik imzası atanlara teşekkür ederek, “30 yıllık kardeşliğin bundan sonra çok daha etkili yaşanacağını, hem İstanbul hem de Berlin halkına ve elbette buradaki soydaşlarımıza müjdelemek istiyorum. Göreceksiniz, çok coşkulu, iletişim gücü yüksek, aynı zamanda da bir o kadar faydalı bir dönemi İstanbul ve Berlin’e bay Müller ile birlikte yaşatacağız” dedi.

“Sloganımız: Her şey çok güzel olacak!”

Ekrem İmamoğlu, olumlu düşüncenin, yapıcı bir dil kullanmanın başarıya ve iyiliğe giden yol olduğunun altını çizerek, “Asla iyiliğe olan inancınızdan vazgeçmeyin. Her yerde geçerli olan şu sloganı, her sabah içinizden tekrarlayın: Her şey çok güzel olacak!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Türk-Alman Dostluk Federasyonu’nun ödül töreninde ayrıca, Yeşiller Partisi eski federal milletvekili Özcan Mutlu politika, AUDİ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bernd Martens ekonomi, Münih Türkgücü Ataspor Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Taşkın Akkay da spor dallarında Kybele ödülüne layık görüldüler.

İmamoğlu çifti film galasında

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu ödül törenin ardından bir film galasına katıldılar. Merhaba Kültür İnisiyatifi’nin düzenlediği, Türkçe’nin büyük şairi Nazım Hikmet ve yazar Ahmet Ümit’in yaşamlarından kesitlerin paralel kurguyla anlatıldığı “Merhaba Güzel Vatanım” adlı filmin Avrupa Galası’nın açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, “Nazım vatan hasretiyle hayatını kaybetmiş, belki de geçtiğimiz çağın en önemli isimlerinden, şairlerinden biriydi. Nazım’ın hayatı özgürlük, insan hakları ve demokrasi bakımından geçmişten bugüne uzanan önemli dersler içeriyor. O bakımdan bizim için böyle bir esere imza atmak büyük bir kıymet” diye konuştu.

İmamoğlu çifti ayrıca, 9 Kasım’da Berlin Duvarının Yıkılışının 30. Yıldönümü ile ilgili resmî anma ve kutlama törenlerine de iştirak etti.

 

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 09.11.2019 – 23:30

Fotoğraflar: Sadık Karslı, Mehmet Dedeoğlu / DedePress ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*