ELMA SİRKESİYLE GELEN SAĞLIK

Pek çok insan yemeklerde çeşni olarak bol miktarda sirke kullanır. Ancak elma sirkesi ve damıtılmış beyaz sirke, asetik asit gibi sağlığımıza zararlı maddeler içerebilir. Asetik asit, kırmızı kan hücrelerini yok eder, kansızlığa neden olur, sindirim süreçlerini olumsuz etkiler ve besinlerin emilimini engeller. Hatta siroza, kalın bağırsakta ülserli iltihaplanmalara neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar, sindirim sistemi sorunlarını göz önünde tutarak bu tür sirkeleri önermemektedirler.

Elma şarabı sirkesine gelince, bu sirke türü tamamen bambaşka özelliklere sahiptir ve malik asit içerir. Malik asit, bazlar ve minerallerle etkileşime girdiği zaman:

– Kadınlarda adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.
– Kan damarlarını daha sağlıklı kılan ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandıran glikojen adlı maddeyi üretir.
– Sinir sistemini sakinleştirir.
– Hormonal fonsiyonları düzenler.
– Kalsiyum, magnezyum ve silisin bedende tutulmasını sağlayan etkileri vardır.

Bu tür elma sirkesini dışarıdan alabileceğiniz gibi, evde de yapabilirsiniz.

Elma sirkesi yapımı

Bileşenlerin miktarı, ne için kullanacağınıza ve ne kadar ihtiyacınız olduğuna göre değişir. Elmaların çürümüş ve hasar görmüş kısımlarını ayıklayın. Elmaları kıyın ya da ezin (kabukları, çekirdekleri ve çekirdek zarflarıyla birlikte). Elmaları geniş bir açıklığı olan emaye ya da cam bir kaba koyup, üzerini kaynatılmış ılık suyla doldurun (800 gr elma için bir litre su kullanın). Her bir litre su için 100 gr bal, 10 gr ekmek mayası ve 20 gr kurutulmuş esmer ekmek ekleyin.

Kabın kapağını kapatın ve 20-30 C° sıcaklıktaki bir ortamda mayalanmaya bırakın (sabit sıcaklık ve kabın ağzının büyük olması mayalanmayı ilerletir). Her gün tahta bir kaşıkla karıştırın. On gün sonra süzerek suyunu çıkarın.

Suyu geniş ağızlı bir kaba koyun. Bir litre sıvı için 80 gr bal ekleyin ve bal eriyene kadar karıştırın. Kabın ağzını bir tülbentle kapatıp, 25-30 sıcaklıkta beklemeye bırakın. Rengi açıldığında sirkeniz hazırdır.

Bu süreç elmanın ve balın türüne, su miktarına ve başka bazı etmenlere bağlı olarak genellikle 40 ila 60 gün alır. Sıvının rengi açıldığı zaman bir huni yardımıyla yarım litrelik şişelere doldurun ve şişelerin ağzını mantarla sıkı bir şekilde kapatın ve serin bir yere kaldırın. Bu sirkeleri artık ilaç olarak ya da salata ve diğer yiyeceklerinizde çeşni olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: Prof. Mikail Tombak, “150 Yıl Yaşayabiliriz”

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 20.03.2019 – 19:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*