Fiziksel ve ruhsal etkileriyle PASHİMOTTASANA

Pashimottasana pozunun derin meditatif etkileri vardır. “Surya’dan Patanjali’ye Yoga” adlı kitapta söz konusu yoga pozu için şunlar söylenmektedir:

“Bu yoğun ve zor duruş, geçmiş travmalarla yakından ilişkilidir. Yogik psikoloji, bu travmaların, kalça ve bacak arkalarında biriktiğini, söz konusu duruşla o bölgelerin açıldığını ve rahatlamaya kavuştuğunu belirtir.”

Eğer alıştırma esnasında duruşa, nefes ve gevşemeye dengeli bir şekilde konsantre olunursa, kaslardaki açılmayla birlikte yerçekiminin etkileri tüm vücutta hissedilir.

Pozu uygularken nelere dikkat edilmelidir?

Bunun için öncelikle bacakların düz olduğu bir oturma pozisyonu alınır, nefesle kollar yukarı kalkar, eller parmak uçlarından adeta nefesi vücuda çeker ve öne doğru kendimizi bırakırken nefesi yavaş yavaş veririz.

Öne eğilirken etkinin başladığı ilk yer, ruhsal açıdan güven ve kabul etmenin merkezi, bedensel olarak da omurganın başladığı nokta olan kök çakradır. Hareket esnasında bu noktayı kaçırmadan, öyle sağlam topraklanmalıdır ki, belin üst bölgesini öne doğru bırakırken nokta yerini kaybetmemelidir. Zira poz içinde ilerlerken, kök bölge bir güven kaynağı olmalıdır. Güven duygusu hakim olursa kaslar kasılmaz ya da direnç göstermez. Sadece sürece uyumlanır.

Yani bedeni öne doğru bırakırken eğilme, tam kalçadan gelmeli, beraberinde karın içe çekilmeli, diz arkası mümkün olduğunca yere yaklaşmalı, ayak parmakları bedene doğru gerilmeli ve uzayarak, omurların arasını açarak gövde yer çekimine bırakılmalıdır.

Gövdemizi ne kadar öne düşürdüğümüzün önemi yoktur. Önemli olan zorlamadan, acele etmeden, sabırla hareketin içinde kalabilmektir. Deneyimledikçe poz içinde kendimizi geliştirebilir ve yeni farkındalıklar edinebiliriz.

Pashimottasana’nın fiziksel etkileri:

– Bedenin arkasında bulunan tüm kaslar çalışır
– Karın bölgesinde meydana gelen sıkışma nedeniyle karındaki yağların eritilmesinde etkilidir.
– Karaciğer, mide, pankreas ve bağırsaklara masaj yapar.
– Sindirim sistemini çalıştırır.
– Diyabet üzerinde olumlu etkisi vardır.
– Tüm sinir sistemini sakinleştirir.

Pashimottasana’nın ruhsal etkileri:

– Hiç yargılamadan kabul etmenin huzuru; sonsuz güven duygusuyla kendini akışa bırakmanın, benliğine merhamet ve sevgiyle yaklaşmanın, kısacası kendini olduğun gibi kabul etmenin bedensel halidir Pashimottasana…

– Bu poz, bacakların arkasında biriken, fiziksel ve ruhsal bir yük olan geçmiş travmaları şifalandırır.

– Bedende ve zihinde kodlanan her türlü korku ve endişeyi arındırmada etkilidir.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 20.03.2019 – 20:45

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*