GAZETECİ FERDA ATAMAN’A “ABİ” ÖDÜLÜ

Demokrasi için ırkçılıkla mücadele eden
GAZETECİ FERDA ATAMAN’A “ABİ” ÖDÜLÜ

Almanya’da toplumsal çeşitliliğe yönelik çalışmaları ve ırkçılığa karşı aldığı insiyatiflerle tanınan Türk kökenli gazeteci-yazar Ferda Ataman, Almanya’nın “Julie ve August Bebel Ödülü”ne layık görüldü.

1947 yılında kar amacı gütmeyen bir kurum olarak hayata geçirilen, Almanya’daki “sosyal demokrat” siyasi hareketin fikir babalarından politikacı ve gazeteci-yazar August Bebel anısına kurulan August Bebel Enstitüsü, tıpkı Bebel ve eşi Julie gibi sosyal adalet ve ırkçılığa karşı çalışma yapanlara ödül veriyor. Bu yılki ödül de Almanya’nın çeşitli medya kuruluşlarına yazılar yazan, özellikle Spiegel Dergisi’ndeki “Heimatkunde” adlı köşesiyle bilinen Ferda Ataman’a verildi.

Ataman ayrıca  farklı kültürlerden gelen gazetecilerin Alman medyasında daha faal olması için çalışmalar yapan “Neue Deutsche Medienmacher – Yeni Alman Gazeteciler” derneği ile Almanya’da ırkçılığa karşı mücadele eden, daha çok ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerden oluşan “Neue Deutsche Organisationen – Yeni Alman Organizasyonları” adlı derneğin de kurucusu ve yöneticisi.

Irkçılıkla mücadele desteklenmeli

Berlin.KADINCA.eu‘ya özel açıklamada bulunan Ataman, Julie ve August Bebel Ödülü’ne layık görüldüğü için onur duyduğunu belirterek, “Başta gençler olmak üzere ırkçılığa karşı mücadele eden insanların desteğe ve motivasyona ihtiyacı var. Irkçılığa karşı çalışmalar yapmak, inanın bazen çok zor olabiliyor. Bu yüzden böylesi ödüller çok kıymetli” dedi.

“ABİ” ödülü aldım

Ataman ödülü alacağını duyduğunda “August Bebel Enstitüsü”nün Almanca sitesi “August Bebel Institut”un internet sayfasına girdiğini ve doğrudan kısaltmayı okuduğunu aktararak “Aileme ödül kazandığımı üstelik de “ABİ” ödülünü kazandığımı söyleyince epey güldük” sözleriyle yaşadığı mutluluğu dile getirdi.

Ferda Ataman, gazetecilik yapmak isteyen gençlere de mesaj verdi. Ataman, “Gazetecilik güzel ve bir o kadar da zor bir meslek. Bu meslekte başarıya ulaşmak için zorluklara rağmen vazgeçmemek, ipin ucunu bırakmamak gerekiyor. İşte o zaman hem başarıyı yakalıyorsunuz, hem de mesleğin hedeflediği aydınlatma görevini yerine getirmenin doyumunu yaşıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Sosyal Demokrat Parti SPD’ye yakın Friedrich Ebert Vakfı’nda düzenlenen ödül töreni çerçevesinde ses ve görüntü almanın yasaklandığı bir oturum gerçekleştirildi. Oturumda demokratik çalışmalar içinde karşılaşılan zorluklar ve ırkçılıkla mücadele tartışıldı. İlgili oturumda Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörlüğü Ayrımcılık Komisyonu Sorumlusu Saraya Gomis, SPD Federal Milletvekili Cansel Kızıltepe, Aşırı Sağla Mücadele ve Danışma Merkezi’nden Bianca Klose, “Neue Deutsche Medienmacher – Yeni Alman Gazeteciler” Derneği Genel Müdürü Konsantina Vassiliou-Enz yer aldı, sanatçı ve küratör Veronika Gerhard da oturumu yönetti.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 04.04.2019 – 23:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*