GAZETECİLERDEN BAŞKONSOLOS ÇELİK’E VEDA ZİYARETİ

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği ATGB Berlin Teşkilatı, görev süresi 1 Eylül’de sona erecek olan Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik’i makamında ziyaret ederek, kendisiyle vedalaştı.

ATGB Berlin üyeleri, Berlin’de çalışan Türk gazetecilerden bir anı olarak Başkonsolos Çelik’e kitap hediye etti.

“Gençlerimiz, biz diplomatları sizin aracılığınızla tanıyor”

Gazetecilerle sohbet eden Mustafa Çelik, Almanya’daki Türk toplumu açısından basının önemini dile getirdi. Çelik bu çerçevede “Berlin’deki Türk basını buradaki gelişmelerin Türk toplumuna ulaştırılmasında aktif rol oynuyor” diyerek “bir çok gencimizin başkonsolos olarak benimle hiç irtibatı olmuyor, fakat değişik yerlerdeki dergilerde ya da internet sayfalarında fotoğraflarımı görüyorlar, Berlin Başkonsolosu bu kişidir diye biliyorlar” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“İnternet gazeteciliği ile Türkçe’nin okunurluğu artırılabilir”

Başkonsolos Mustafa Çelik, gençlerin gerek Türkiye’de gerek Almanya’da gazete okuma oranlarının çok düşük olduğunu belirterek, “Gençlerimizin başarısı açısından çok önemli, Türkçe okumaları çok önemli. Bu çağda internet üzerinden geliştirilecek yeni metotlarla Türkçe medyanın okunurluluğu artırılabilir” dedi.

“Birlik çalışmalarınız çok kıymetli”

Berlin Başkonsolosu ayrıca, ATGB Berlin’e atıfta bulunarak, “Yapmış olduğunuz birlik çalışmalarını buradaki basın açısından çok kıymetli buluyorum. Bir çok etkinliğe birlikte gidiyorsunuz, bazen haberleri paylaşarak yapıyorsunuz. Dayanışmanız Türk toplumu açısından örnek niteliğinde. İleride bu güç birliğinin büyüyerek artırılmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

ATGB Berlin Teşkilatı’nın yeniden yapılanmasının öncülerinden olan AYPA Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Ali Yıldırım da ilgili ziyaretin ATGB Berlin’in ilk kurum ziyareti olduğunu, bu tür ziyaret ve temaslara devam etmek istediklerini ifade etti.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 29.08.2019 – 22:00

Fotoğraflar: Mustafa Temel ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*