GAZİANTEP USULÜ KADAYIF

Gaziantep’te baklava ve katmer popülarite açısından ilk sıralarda yer alsa da, Gaziantep kadayıfının da damağınızda bırakacağı nefis tadı unutamayacaksınız.

Gaziantep Kadayıfının Malzemeleri:

  • Yarım kilo çiğ kadayıf
  • 3 su bardağı toz Antep fıstığı
  • 200 gram tereyağı

Şerbeti İçin Malzemeler:

  • 4 su bardağı su
  • 4 su bardağı şeker
  • Birkaç damla limon suyu

Gaziantep Kadayıfının Hazırlanışı:

Tatlımızı yapmaya başlamadan önce şerbetini hazırlıyoruz. Bunun için bir tencerenin içinde su ile şekeri karıştırıp, kaynaması için ocağa alıyoruz. Şerbet kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra limon suyunu ilave edip 6-7 dakika civarında bir müddet daha kaynatıp, soğuması için serin bir yere kaldırıyoruz.

Kadayıfı doğrama tahtasında tıpkı salata doğrar gibi, baş parmak kalınlığında doğruyoruz. Fırın tepsisinin dibini tereyağı veya margarin ile yağlayıp, doğramış olduğumuz kadayıfı üzerine boşaltıyoruz. Tereyağını yağ tavasına atıp, köpüğü sönünceye kadar kızartıyoruz. Ardından kadayıfın üzerine boşaltıp, kadayıfları parmak uçlarımızla mıncıklayarak her tarafına tere yağını yediriyoruz. Daha sonra kadayıfın yarısını alıp, kalan kısmını tepsinin dibine eşit bir şekilde avuç içimiz ile sıkıştırarak döşüyoruz. Üzerini Antep fıstığı ile kaplayıp kadayıfın kalan kısmını yine sıkıştırarak üzerine döşüyoruz. Ardından tıpkı kek dilimler gibi kare kare dilimledikten sonra önceden ısıtılmış 150 derece fırında kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Tatlı fırından çıktıktan sonra birkaç dakika bekleyip, soğumuş olan şerbetini üzerine gezdiriyoruz. Çıtır çıtır bir tatlı elde etmek isterseniz, tatlının üzerini kapatmadan şerbetini çekmesini bekleyin. Şayet yumuşak kıvamlı bir tatlı olmasını isterseniz, üzerini başka bir tepsi ile kapatabilirsiniz. Tatlınız 3-4 saat sonra servise hazır hale gelecektir. Tatlınızı sıcak yaz günlerinde dilerseniz, dondurma eşliğinde ikram edebilirsiniz.

Pınar Serdaroğlu – Berlin.KADINCA.eu – 25.03.2019 – 23:15

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*