GELECEĞİN RÜZGARI IFA’DA

KADINLARIN AYAK İZLERİ 👣

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen teknoloji fuarı IFA 2019, her yıl olduğu gibi bu yıl da teknoloji devlerini bir araya getirdi. 6-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenen fuarda, gelecek 12 ay içinde dünyayı etkileyecek yeni teknolojiler tanıtıldı.

Bunlar arasında elektrikle çalışan, son teknoloji mobil araçlar, insan taşıması planlanan droneler, gezginlerin dünyanın tüm dillerinde iletişim kurmalarını sağlayacak kulaklık ve cep telefonları da yer aldı.

KADINCA.eu için ise Vestel standında sergilenen yeni ürünler en ilginç tasarımlardı. Zira bu tasarımların başta kadın mühendislerce geliştirilmiş olması ve hayatı kolaylaştıran ince teknolojiler içermesi bizim açımızdan son derece çekiciydi.

Vestel IFA’ya 29. kez katıldı ve “Akıllı Ev” konseptinin yeni ürünlerini meraklılarıyla buluşturdu. Bu çerçevede Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Seda Kaya, Avrupa’da en çok tercih edilen ürünlerinin akıllı ürünler olduğunu ifade etti. Seda Kaya, “Evler akıllı hale geldi. Artık her şeyi cep telefonları üzerinden kontrol edebiliyoruz. Bu, evdeki perdenin açılıp kapatılmasından tutun da buzdolabında ne var, ne yok görmeye kadar uzanıyor” diye konuştu.

“Bir komutla, buzluktaki eti çözdürebilirsiniz”

Seda Kaya, Vestel’in bu yıl piyasaya süreceği akıllı buzdolaplarıyla ilgili bilgiler verdi. “Mesela misafir gelecek ve eve geldiğinizde yemeği yapabilmeniz için etin çözülmesi gerekiyor. Yeni buzdolabımızda bu mümkün” diyen müdür, şunları ekledi: “Cep telefonunuzdaki aplikasyonla buzlukta özel bir bölmede yer alan etin ne zaman çözülmesi gerektiğini bildiriyorsunuz. Et çözülüyor ve gerekli ısıda, besin değerini kaybetmeden korunuyor.”

Vestel Dış Ticaret Müdürü ayrıca bağlı oldukları Zorlu Holding’in akıllı hayat ve sürdürülebilirlik çerçevesinde israfı önleyici, çevre dostu tasarımlara ağırlık verdiğini belirterek, “Öncelikle kadın mühendislerimiz başta olmak üzere bu tür tasarımlara yoğunlaştık. Yeni buzdolaplarımızda yiyecekleri uzun süre saklayabilmek için vakumlama sistemi geliştirdik, böylece katı ve sıvı gıdalar aylarca muhafaza edilebiliyor” dedi.

Atıklardan engelli hayvanlara yürüteç

Vestel’in sadece beyaz eşya değil, katma değer üretmeye yönelik hizmet veren bir kuruluş olduğunun altını çizen Seda Kaya, kullanılamayacak durumdaki elektronik eşyaların barınaklardaki engelli hayvanlar için yürüteç olarak değerlendirildiğini söyledi. Kaya “Manisa Belediyesi’nde başlayan projemiz ilgi görerek başka belediyelerden de talep edildi ve uygulandı” dedi.

Sebze yıkayan bulaşık makinası ve deterjansız temizleyen çamaşır makinası

Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü, dünyada ciddi bir israfın olduğunu kaydederek, bunun önüne geçmek adına enerji ve su kaynaklarını en verimli şekilde kullanma gayretinde olduklarını vurguladı.
“Kadınlar bu konuda çok duyarlılar, hem çevre hem de aile fertlerinin sağlığı açısından. Biz de Vestel olarak çıkaracağımız pek çok üründe onlardan esinleniyoruz. Örneğin kadınlarımızın bulaşık makinalarında yıkaması zor, kumlu sebzeleri yıkadıklarını gördük, ya da cildi ve çamaşırları korumak için çamaşır makinalarında sirke kullandıklarına şahit olduk” şeklinde konuşan Seda Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Araştırma-Geliştirme’deki uzmanlarımızla harekete geçtik. Bulaşık makinalarına takılıp çıkarılabilecek ayrı bölüm oluşturduk. Bu bölüm bulaşık makinasından bağımsız çalışıyor, ıspanak gibi zor sebzeler dahil tüm meyve ve sebzeleri az suyla ve en sağlıklı şekilde yıkatabiliyorsunuz.”

Seda Kaya ayrıca, “Yeni çamaşır ve bulaşık makinalarımızda özel bir teknoloji ile su ayrıştırılıyor, asidik su atılıyor, bazik su makinalara veriliyor. Böylece sabun ya da deterjan kullanmadan eşyalarınızı temizleyebiliyorsunuz. Hatta ilgili sistemi duşa bağlayarak su ve şampuanı da hayatınızdan çıkarabilirsiniz” sözleriyle doğadaki şampuan ve sabun atığının da önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

“Kadınlar, Vestel’in her biriminde”

Vestel’in sosyal projelere de önem verdiğini ifade eden Seda Kaya, “Özellikle kadınlar bu noktada önemli yer tutuyor” dedi. Kaya, “Toplumda kadın iş gücünü vurgulayan bir reklam kampanyamız oldu. Yönetimden Ar-Ge’ye, mühendislerimizden işçilerimize, transferden bayilerimize kadar bünyemizdeki tüm kadın çalışanlarımızı gösteren bir reklam filmi çektik ve yayınladık” diyerek kadınların Vestel’in her biriminde faaliyet gösterdiğinin altını çizdi.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 11.09.2019 – 20:00

Fotoğraflar: Messe-Berlin, Vestel ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*