GENÇLER TÜRKİYE SİYASETİNE DAHA DUYARLI OLMALI

“BİZ, TÜRKİYE’NİN ÇIKARAMADIĞI SESİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultayında yapılan Parti Meclisi seçimlerine Berlin’den katılan en genç ve tek kadın aday olan Demet Kılıç, KADINCA.eu’ya adaylığını, CHP Kurultayını ve yurt dışındaki Türkiye politikalarını değerlendirdi.

Demet Kılıç, 26 Temmuz Pazar günü yapılan Kurultay’da Parti Meclis’ine girmek için yeterli oy alamasa da, 145 oyla yurt dışından giden adaylar arasında en yüksek oyu aldı. Kılıç, Berlin’de parti statüsünde değil, dernek statüsünde olduklarını belirterek, yurtdışından delegeler olmadığı ve Türkiye’de yeterince tanınmadıkları için Parti Meclisi’ne girmek isteyen yurt dışı adaylarının şanslarının sınırlı olduğunu söyledi.

33 yaşındaki genç siyasetçi, yurt dışındaki gençlere Türkiye politikaları konusunda daha duyarlı olmaları çağrısında bulunarak, “Gençler birlik içinde, örgütlü bir şekilde çalışmayı başarırsa, hem anahtar listeye girebilecek adaylar ve milletvekilleri çıkarabiliriz. Hem de ülkeler arasında sağlıklı köprüler kurabiliriz” dedi.

Demet Kılıç, yurtdışındaki Türk gençlerinin “Biz burada yaşıyoruz, Türkiye’de olup bitenler bizi niye ilgilendirsin” şeklinde bir eğilim içinde olduklarını, ancak Türkiye ile olan bağlarını da koparamadıklarını vurguladı.

“Bu bağlar akrabalarımızla, dilimizle, kültürümüzle devam ediyor. Hiç bir şey olmasa, cenazelerimiz hala Türkiye’ye gidiyor. Orası bizim vazgeçilmemiz” diyen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ekonomisinde, demokratik haklarında, basın özgürlüğünde, kadın erkek eşitliğindeki açmazları, olumsuzlukları biliyoruz. Çoğu zaman demokratik haklarını sokakta arayamıyorlar ama Almanya’da bunu yapmak mümkün. Bu nedenle biz onlar için bir güç, bir desteğiz. Dolayısıyla Türkiye’nin çıkaramadığı sesiz.”

“KALPAKLI KIZ OLARAK TANINDIM”

Mikrofonlarımıza adaylık sürecini de anlatan Demet Kılıç, yurtdışı birliklerinden giden adayların çoğunluğunun erkeklerden oluştuğunu görünce ve Mustafa Kemal Atatürk’e bir kadın, bir genç olarak minnet borcu duyduğundan ani bir kararla adaylığını koyduğunu söyledi. Tanıtım broşüründe kalpakla çekilmiş bir fotoğrafını kullandığını belirten genç siyasetçi, bunun delegelerde Atatürk’ü ve Kuvayi Milliye’yi çağrıştırdığı için büyük ilgi uyandırdığını kaydetti.

Kılıç, “Kurultay’da yüzlerce binlerce broşür, kartvizit yerlerde geziyordu. İnanın yerde bir tane bile benim broşürüm yoktu. Adaylık sürecimde bütün kurultay delegelerini tek tek aradım. Yurtdışında olduğumdan onlarla bire bir tanışmak mümkün olmamıştı” diyerek şunları ekledi: “Kurultay’da broşürdeki resmi tişörtüme de bastırdığımdan telefonda konuştuğum pek çok delege “Sen kalpaklı kızsın” sözleriyle yanıma geldiler. Böylece çok değerli isimlerle tanışma şansım oldu.”

“LİSTE OLAYINI ADİL BULMUYORUM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti meclisi için 80 kişilik bir anahtar liste sunmuştu. Demet Kılıç bu nedenle çok sayıda il başkanı ve delegenin bu listeye sadık kalarak, bunun dışındaki isimleri seçmeyi tercih etmediklerini ifade etti. Kılıç, ilgili listeyi adil bulmadığını bu durumun başta kendisi gibi yurtdışından gelen adayların şansını bir hayli azalttığını savundu. Demet Kılıç beraberinde CHP Genel Başkanı’nın, ilgili kurultayı “iktidar kurultayı” olarak nitelendirdiğini, bu yüzden tanınmış, büyük isimlerle seçim yarışına hazırlandığını da sözlerine ekledi.

“KADIN KOTASI UYGULAMADA YETERSİZ”

Berlin’den tek kadın aday olan Demet Kılıç, partideki kadın kotasının uygulamada yetersiz kaldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “80 kişilik listede sadece 20 kadın vardı. Bence bu yüzde elli olmak zorunda. Eğer ki, eşitlik, hak, adalet diyorsak böyle olmalı. Ayrıca hem genç, hem kadınsanız sadece bir kotadan istifade edebiliyorsunuz. Bu da gençler arasında kadınların şansını yeniden düşürüyor.”

YURT DIŞINDAKİ CHP BİRLİKLERİNİN BEKLENTİLERİ

Demet Kılıç ayrıca yurtdışında yaşayan Türkler olarak oy hakları olduğu gibi vekil çıkarma haklarının olması gerektiğinin altını şu sözlerle çizdi: “Öncelikle bir çatı örgütü kurmak istiyoruz. Beraberinde en az bir iki milletvekili çıkarmak istiyoruz. Yurtdışındaki Türkler azımsanmamalı. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, buradan giden oy seçimlerin kaderini belirleyebiliyor.”

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 29.07.2020 – 21:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*