Google anasayfasını DUYGU ASENA’ya ayırdı

19 Nisan’da dünyaya gelen Duygu Asena, doğum gününde Google’ın anasayfasını süsledi…

Türkiye’de ve dünya üzerinde her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Google, önemli günlerde yaptığı sürprizler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sabah saatlerinden itibaren Google’ı ziyaret eden kullanıcılar ana sayfada Duygu Asena’nın fotoğrafı ile karşılaştı. Bu nedenle de ‘Duygu Asena kimdir’ cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer alarak trend listesinde de zirveye yerleşti. Peki, doğum gününde doodle olan Duygu Asena kimdir?

DUYGU ASENA KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitirip bir süre bu alanda çalıştıktan sonra gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlanan Duygu Asena, daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

​1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Ancak daha sonra Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala kadın hareketinin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu– 19.04.2019 – 14:55

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*