GÜNDE 15 DAKİKA YÜRÜYEREK VÜCUDUNUZA İYİLİK YAPIN

Çalışırken zamansızlık, bugünlerde ise Korona virüsten korunmak adına dışarı pek çıkmıyor, spor yapamıyoruz. Vücutlarımız hareketsiz kaldı. Bir yoga eğitmeni olarak tavsiyem elbette evlerinizde yoga yapın şeklinde olacaktır ama açık havada hareket etmek de büyük bir ihtiyaç. Aslında Almanya gibi ülkeler geniş yeşil alanlarıyla buna imkan veriyor. Başkent Berlin’i düşünürsek, hemen hemen her mahallesinde ormanlık bir alan, bir göl kıyısı var. Belki de doğaya çekilmenin vakti gelmiştir. İnsanların yoğun olduğu marketlerden, sokaklardan uzaklaşarak ormanlık alanlarda güneş ışığı da alarak kısa yürüyüşler yapabiliriz. Malum, bağışıklık sistemimiz için D vitaminine, yani güneş ışığına ve hareket etmeye ihtiyacımız var.

Bununla beraber yeni çalışmalar, günde en az 15 dakika yürümenin yaşama yaklaşık 7 yıl ekleyebileceğini ortaya koyuyor. İşte, yürüyüşün kalp-damar sağlığına yararlarını gösteren 3 Harvard çalışması:

– 10.269 Harvard mezunu erkek üzerinde yapılan bir çalışmada haftada en az 9 mil yürüyenlerin ölüm riskinin en az %22 azaldığı görülmüş.
– 44.452 sağlık çalışanı arasında günde en az 30 dakika yürüyenlerin koroner damar hastalığı riskinin % 18 azaldığı görülmüş.
– 77.488 kadın hemşireden haftada en az 3 saat yürüyenlerin kalp krizi ve kalp hastalıklarına bağlı ölüm risklerinin % 35, inme risklerinin ise % 34 azaldığı görülmüş.

Her gün yürümenin 7 yararı:

1- Yürüyüş ruh halinize iyi gelir.
2- Yürüyüş zihinsel performansı artırır
3- Yürüyüş tansiyonu düşürür.
4- Yürüyüş diyabeti önler ve kontrol eder
5- Yürüyüş kanser risklerini azaltabilir
6- Yürüyüş ağrıyı azaltır, vücudun hareketliliğini artırır
7- Yürüyüş kan dolaşımını hızlandırarak bağışıklık sistemini destekler.

Yürüyüşten en fazla yararı elde etmek için:

– Kollarınızı sallayın: Kollarınızı 90 derecelik bir açıyla kıvırın ve omuzdan sallayın. Bu, daha hızlı yürümenizi sağlayacağı gibi, üst bedenin de çalışmasını sağlar.
– Rahat ayakkabı ile yürüyün: Yürüyüş ayakkabılarınız esnek tabanlı ve alçak topuklu olmalıdır.
– Duruşunuz (posture) doğru olmalı: Çeneniz yere paralel olacak şekilde ileriye doğru bakmalısınız. Omuzlarınız geriye doğru, kulaklarınızdan uzak olmalıdır.
– Doğru hızda yürümelisiniz: Daha fazla kalori yakmak için saate en az 5 km hızla yürümelisiniz.
– Eğimli yolda yürümeye çalışın: Küçük tepelerden çıkıp inerek veya merdiven inip çıkarak vücudunuzu daha fazla çalıştırabilirsiniz.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 20.03.2020 – 21:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*