GÜNDE 2 YUMURTA YEMENİN VÜCUTTA YARATTIĞI ETKİLERE ŞAŞIRACAKSINIZ

Geçmişte yumurtanın kolesterolü yükselttiği söylenmekteydi. Gerçek ise, yumurta sarısında yüksek miktarda kolesterol bulunduğu, ancak aynı zamanda kolesterol düşürme etkisi olan çoklu doymamış yağ asitlerinin de varlığıdır. Yüksek kolesterolü olanların haftada 2-3 kez yiyebildiği yumurtayı, kolesterolü yüksek olmayan biri her gün tüketebilir. Hatta son araştırmalar, günde iki, hatta üç yumurta tüketmenin beyne, kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini, beraberinde canlı ve genç bir cilde sahip olmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

İşte yumurtanın araştırmalarla belirlenen faydaları:

1. Beyin hücrelerinin iletişiminden sorumlu olan fosfolipidler kolin içerir. Kolin maddesi beynin en önemli yapı taşıdır. Kolin eksikliği hafızada gerilemeye neden olur. Günde 2 yumurtayla yeterli kolin alırız.

2. Yumurta lutein açısından da zengindir. Lutein gözler için önemlidir, keskin görüş sağlar. Lutein eksikliği göz dokusunda tahribata neden olabilir.

3. Yumurta D vitamini içerir.

4. Yumurtadaki biotin, B12 vitamini ve proteinler, saç ve cilt sağlığı için önemlidir.

5. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğerin toksinleri atmasına yardımcıdır.

6. Yumurtanın kolesterolü, fosfatidlerle dengelenmektedir ve bu açıdan sağlığa zarar vermediği gibi vücudun kolesterol üretmesini de durdurmaktadır. Yumurtanın içerdiği Omega3 yağları trigleserid düzeyini düşürerek kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

7. Sabah kahvaltısında yumurta yenmesi, uzun süre tokluk sağladığı için kilo vermekte yardımcıdır.

8. Kolin aynı zamanda kanser riskini de azaltır. Bu çerçevede yapılan bir çalışma, ergenliklerinde yumurta yiyen kadınlarda meme kanseri riskinin % 18 azaldığını göstermiştir.

9. Yumurtanın bol miktarda içerdiği B9 vitamini, yani diğer adıyla folik asit, anne karnındaki bebeğin gelişiminde önemli rol oynar, zeka geriliği riskini azaltır.

10. Hollanda’da yapılan bir çalışmada 35-40 yaşlarındaki kadınlarda yumurtanın yaşa bağlı cilt lekelerini yok ettiği ve cildi kaldırdığı görülmüş. Erkeklerde ise göz çevresindeki karışıklıkları azalttığı tespit edilmiş.

Kaynak: Inspiration-health

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 18.02.2020 – 02:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*