HASTA BAKIMININ GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARI

Demografik araştırmalar Almanya nüfusunun hızla yaşlandığına işaret ediyor. Buna paralel olarak ülke genelinde yaklaşık 3,5 milyon kişi de, hasta bakım hizmetine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Almanya’da profesyonel hasta bakım hizmetleri gittikçe artan ve gelişme zaruretinde olan bir alan olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda sektöre yapılan yatırım ve eğitim çalışmalarıyla hasta bakım hizmetleri önemli bir gelişim ivmesi gösterdi. Bununla birlikte ilgili hizmete ihtiyaç duyan kişilerin 2,8 milyonu aile fertleri ve yakınları tarafından bakılıyor. Yakınlarına bakan bu kişilerin büyük çoğunluğu bunu kendiliğinden, iş ve özel hayatlarından feragat ettiğinin farkına varmadan ve zaman zaman büyük zorluklar yaşayarak yapıyor.

“Berliner Pflegebär” ve “PlegeCompass” ödülleriyle kahramanları görünür kılmak

İşte bu görünmeyen kahramanları kamuoyunda görünür kılmak ve destek sunmak için yaklaşık beş yıldır Berlin Eyaleti Sağlık Bakanlığı bir hafta boyunca etkinlikler düzenliyor, ödüller veriyor. Berlin Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı, kendi girişimleriyle başlattığı bu çalışma ile birlikte “Günlük hayatın kahramanları” diye nitelediği hasta yakınlarına, toplumda ve siyasette dikkat çekmek ve onlara teşekkür etmek istediklerini söylüyor.

Bu yıl da, Berlin Eyalet Başbakanlık Binası tarihi Rotes Rathaus’ta bir ödül töreni düzenlendi. Törene Federal Aile Bakanı Franziska Giffey de katıldı. Törende Berlin kapsamında, yakınlarına bakım hizmeti sağlayanlar arasından seçilen yedi kişiye “Berliner Pflegebär” ve Almanya genelinde seçilen üç kişiye de “PflegeCompass” ödülleri verildi. Ödül alanlar, sertifakaların yanı sıra çeşitli finansal ve hizmet destekleriyle de onurlandırıldılar. Ayrıca törenin sonunda çekilen kurayla bir hasta yakını bir hafta iki kişilik Antalya tatili kazandı.

“Fark edilmek ve ödül almak bizi güçlendirdi”

Çocukları yoğun bakım ihtiyacı duyan ebeveynler adına “Berliner Pflegebär” ödüllerinden birini alan ve Berlin.KADINCA.eu‘ya konuşan Derya Çaylı, 14 aylık engelli oğluna hiç bir şey beklemeden, sevgiyle baktığını belirterek, şunları söyledi: “Oğlum kalbinde düzelme şansı olmayan bir rahatsızlıkla dünyaya geldi. Gözlerinde katarakt var. Kulakları da duymuyor. Rahatsızlığı anne karnında farkedildi ama ben ondan ve onun yaşama hakkından vazgeçemedim. Doğduğunda doktorlar umutsuzdu, hala umutsuzlar. Eşim ve ben, yine de umudumuzu kaybetmedik ve ona Umut Selim ismini verdik. Yaşadıklarımız elbette zor, ama biz bunu farketmiyoruz bile. Buna rağmen bize verilen ödül bize çok iyi geldi, onur duyduk.”

31 yaşındaki anne, eşiyle birlikte hem engelli çocuğuna bakıyor, hem de engellilere destek veren bir merkezde çalışıyor. Genç kadın, yakın zaman içinde de Berlin Eyaleti İçişleri Bakanlığı’nda memur olarak çalışmaya hazırlanıyor. Derya Çaylı, “Oğlum, tedavisi mümkün görülmeyen bir kalp rahatsızlığı yaşıyor. Kalp nakli bir umut olabilir, ancak Avrupa Komisyonu’nun kalp nakli listesine dahi alınmadık, çünkü çocuğumuzun başka engelleri de olduğu için diğer çocukların şansını düşürmek istemediklerini söylediler. Umudumuzu yine de koruyoruz. Bizim gibi umudu içinde taşıyan insanlarla karşılaşmak güzel, bu etkinlikle fark edilmek, destek görmek bizi güçlendirdi” diye konuştu.

“Yakınlarına bakan insanların yaşamlarını kolaylaştırmak istiyoruz”

Etkinliğin mimarı Berlin Eyalet Sağlık, Bakım ve Hukuki Eşitlik Bakanı Dilek Kalaycı, Derya Çaylı gibi çocuklarına ya da anne babalarına bakan genç insanların özellikle desteğe ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Berlin.KADINCA.eu‘nun sorularını yanıtlayan Bakan, başta gençler olmak üzere, yakınlarına bakım hizmeti veren insanların yaşamlarını kolaylaştırmak istediklerini kaydederek, “Yakınlarından birinin bakıma ihtiyaç duyması halinde insanların yaşamları baştan aşağı değişiyor. Ne yapacaklarını, nereye başvuracaklarını ya da formaliteleri bilmiyorlar. Bunun için Berlin’in 36 yerinde ‘Bakım Destek Noktaları’ oluşturduk, böylece ihtiyaç duyanlar bu noktalardan gerekli bilgi ve destekleri alabiliyorlar” dedi.

Dilek Kalaycı ayrıca kendi bakanlığı tarafından finanse edilen “Brückenbauer / Köprü Kuranlar” adlı projeyi de aktararak, “Bu projede çok kültürlü, farklı diller konuşan çalışanlarımız var. Bu sayede hizmetlerimiz ve ihtiyaç sahipleri arasında güzel bir köprü kurduk. Bilhassa Türk kökenliler, ilgili hizmetten en iyi şekilde faydalanıyorlar” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“Çalışma saatlerinden feragat edenler maddi olarak desteklenmeli”

Törende yer alan ve Berlin.KADINCA.eu sitemize açıklamalarda bulunan Federal Aile Bakanı Fransizka Giffrey de yakınlarına bakan çocuk ve genç sayısının yüksekliğine dikkat çekerek, “Almanya genelinde 10 ila 19 yaş arasında yaklaşık dört yüz seksen bin genç ve çocuk, ebeveyn ya da yakınlarına bakıyor. Bu gençlerin büyük bir çoğunluğu iş ve özel yaşamını bir kenara iterek, hem evin hem de bakıma muhtaç aile ferdinin sorumluluğunu üstleniyor. Bu elbette takdire şayan bir şey. Ama bazen genç insanlar bu yükün altında eziliyorlar. Onlara 24 saat anonim hizmet verecek telefon destek merkezleri kurduk” dedi.

Aile bakanı ayrıca, yakınlarına bakan kişilerin ev ve işyeri arasında mekik dokuduklarını, bu nedenle genelde çalışma saatlerini azaltmak durumunda kaldıklarını ifade etti.

Ebeveyn parası” örneğinden hareketle “Hasta bakım parası”

Hasta bakımının hem zaman hem de maddi güç isteyen bir gerçeklik olduğuna vurgu yapan Fransizka Giffrey, “Çalışan ve yakınlarına bakan kişiler için, 10 günü aşan akut bakım durumlarında kayıp iş saatlerini dengelemek adına devlet desteğinin devreye girmesini öngörüyoruz. En önemlisi de Almanya’da çocuk sahibi çalışanların hayatlarını kolaylaştıran ve ciddi başarı kaydetmiş “ebeveyn parası” gibi bir ödeneğin “bakım parası” olarak yakınlarına bakanlar için de hayata geçmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Aynı şekilde Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı da Alman Sendikalar Birliği DGB’nin son araştırmasına atıfta bulunarak, “İstatistikler Almanya’da çalışanların yüzde 9’unun bir bakım durumu olduğunu gösteriyor. Söz konusu çalışanlar iş saatlerini düşürmek zorunda kalıyor, yoksa evdeki bakımı sağlayamayacaklar. Aslında ebeveyn parasının hareket noktası olan durum burada da geçerli. Bir tarafta çocuğuna bakan bir çalışan, diğer tarafta da evdeki hasta yakınına bakma zorunluluğu olan bir çalışan var. Yani sistemde bir eksiklik var” sözleriyle federal düzeyde Bakan Giffrey ile yaptıkları çalışmanın altını çizdi.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu– 23.05.2019 – 18:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*