HAYDİ, EMİNE’YE UMUT OLALIM

Kansere karşı verdiği umut dolu mücadelesi ve yaşam sevinciyle kalplerimizi fetheden Neslican Tay, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı. Onu kaybetmenin acısını hala yüreğimizde taşıyoruz. Eminim, pek çoğunuz benim gibi “Keşke elimden bir şey gelseydi, ona umut olabilseydim” demişsinizdir. İşte bu düşüncelerin aklımızdan geçtiği şu günlerde, Berlin’de Emine ile ilgili haberleri duyar olduk.

Emine 7 yaşında, gözlerinden zeka ve neşe saçan bir kız çocuğu. Ve ne yazık ki dünyada nadir görülen bir genetik hastalığa sahip. Hastalığın adı “septik granülomatöz” yani bağışıklık yetmezliği. İlgili hastalık Emine’in bağışıklık sistemini etkisizleştirerek, onu dışarıdan gelebilecek her türlü bakteri ve virüse karşı savunmasız kılıyor. Öyle ki küçük kız ufak bir enfeksiyonda dahi yaşamını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya, tıpkı 2015’te hayatını kaybeden kız kardeşi gibi.

Bir tükürük testiyle hayat kurtarabilirsiniz

Doktorlar, Emine’nin hastalığına karşı tek çözüm yolunun ilik nakli olduğunu belirtiyor. Uygun iliğin bulunması için, Emine’nin gittiği okulda veli ve öğretmenler, Alman İlik Bankası DKMS’in himayesinde bir kampanya başlattılar. Kampanya’ya katılmak isteyenler 3 Ekim’de, Tornower Weg 36-34, 13439 Berlin adresindeki okula giderek bir tükürük testi yapmak suretiyle Emine’ye destek verebilir ve sağlığına kavuşması için umut olabilirler.

Emine’nin babasından Almanya’daki Türklere çağrı

Emine’nin annesi Ayşe ve babası Abdullah Ekinci, kızlarına uygun ilik bulmak için Türkiye’ye gittiklerini, akrabalarını teste gönderdiklerini ancak uygun iliğin bulunamadığını ifade ettiler.

Emine’nin babası, umutlarını yitirmediklerini vurgulayarak, başta Berlin olmak üzere Almanya’da yaşayan tüm Türkleri, Emine için yapılacak tükürük testi kampanyasına katılmaya çağırdı.

Emine’nin yanından bir dakika bile ayırmadığı babası Abdullah Ekinci, Emine’nin hastalığını dört yıl önce, ölen kızlarının mezarı başında öğrendiklerini belirterek, “Allah’tan dileğim bizlerin çocuklarımızın mezarlarını değil, onların bizim mezarlarımızı ziyaret etmesi. Allah kimseye, bize de bir daha evlat acısı yaşatmasın” temennisinde bulundu.

Test nasıl yapılacak?

Tükürük testi oldukça basit. Pamuklu çubukla ağızdan salgı örneği alınacak, laboratuvarda doku incelemesi yapılarak, Emine’ye uygun ilik olup olmadığı araştırılacak.

Test, 3 Ekim’de 13439 Berlin, Tornower Weg, 26-34 adresindeki okulda saat 11.00-15.00 arasında yapılacak.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 23.09.2019 – 21:30

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*