Horst Seehofer: “HALKIN GÜVENLİK DUYGUSU ÖNCELİĞİMİZDİR”

Frankfurt’ta 8 yaşındaki bir çocuğun raylara itilerek öldürülmesi sonrasında, Berlin’de Federal İçişleri Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Halkın güvenlik duygusu önceliğimizdir” dedi.

Söz konusu elim olayın zanlısının Afrika’dan Eritreli 40 yaşlarında bir göçmen olduğunun tespit edilmesinin ardından, ilgili olay Alman kamuoyunda özellikle sağ kesimlerce ırkçı yorumlara alet edilmişti. Buna karşın mülteci ve yabancılar politikası hususunda sert çıkışlarıyla tanınan Bakan Seehofer “Bu, soğuk kanlı bir cinayettir ama münferit bir olaydır” diyerek söz konusu olayın Almanya’nın mülteciler ve yabancılar politikasını etkilemeyeceğini söyledi.

“Kutuplaşma güvenlik duygusu üzerinde olumsuz etki yaratabilir”

KADINCA.eu’nun da takip ettiği basın toplantısında İçişleri Bakanı Seehofer, son zamanlarda meydana gelen benzer olayların insanları kamusal alanlarda endişeye ittiğini belirterek, sağlıklı bir toplum için güvenlik duygusunun önemine dikkat çekti. Bakan, terör ya da örgütlü suçların sadece yabancılar cephesinden değil, aşırı sağdan veya başka aşırıcı gruplardan da gelebileceğine işaret ederek, “Söylemlerimize özen göstermeliyiz. Zira kutuplaşma güvenlik duygusu üzerinde olumsuz etki yaratabilir” uyarısında bulundu.

Güvenlik önlemleri artırılacak

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partili Bakan Seehofer, güvenlik kurumlarının üst düzey temsilcileriyle bir kriz masası oluşturduklarını aktararak, güvenlik önlemlerini artırdıklarını kaydetti. Seehofer, “Almanya’da istasyonlarda polis varlığının artırılması, güvenlik kamera sisteminin güçlendirilmesi ve bu konudaki teknolojik olanakların seferber edilmesine odaklandık” şeklinde konuştu.

Zanlı hakkında ilk bilgiler

Basın toplantısında ayrıca zanlı ile ilgili ilk bilgiler de kamuoyu ile paylaşıldı. Almanya Federal Emniyet Müdürü Dieter Romann, şüphelinin 1979 doğumlu, Eritre uyruklu, İsviçre’de ikamet eden ve üç çocuk babası bir kişi olduğunu aktardı. 2006 yılında İsviçre’ye izinsiz olarak giriş yapan şahsın iltica başvurusunda bulunduğu ve iki yıl sonra mülteci statüsü aldığı belirtildi. Şahsın şu an sınırsız oturma müsadesine sahip olduğu kaydedildi. Şüphelinin geçen Perşembe gününden beri İsviçre polisi tarafından arandığı ortaya çıktı. Şahsın komşusunu bıçakla tehdit ederek alıkoyduğu, ancak daha sonra İsviçre’den kaçtığı ve hakkında gözaltı kararı bulunduğu da gelen bilgiler arasında.

Franfurt Ana Tren Garı’ndaki olay nasıl oldu?

29 Temmuz Pazartesi günü, Frankfurt ana tren garında sabah saatlerinde bir anne ile oğlu, 40 yaşındaki bir erkek tarafından hızlı trenin önüne itildi. Hızlı trenin gara girişi öncesinde, yedinci perondan raylara itilen anne son anda raylardan uzaklaşarak sağ kurtulabildi.
Ancak 8 yaşındaki oğlu, ani fren yapmasına karşın hızlı trenin altında kaldı ve olay yerinde hayatını kaybetti. 40 yaşında olduğu belirtilen anne hastanede tedavi altına alındı.
Frankfurt polisi, zanlının bir kadını daha raylara itmeye çalıştığını ancak söz konusu kişinin buna karşı koyarak adamdan uzaklaşabildiğini açıkladı.
Eritre uyruklu zanlının, olay mahallinden kaçarken tren garının dışarısında, çevredekilerin yardımıyla durdurulduğu, sonrasında da polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 31.07.2019 – 19:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*