“KADIN BEYNİ BİLGİSAYARA BENZİYOR”

Armağan Amcalar, üç buçuk yıldır Berlin’de yaşayan, IT sektöründe yönetici olarak çalışan genç bir elektronik mühendisi ve yazılımcı; aynı zamanda müzisyen ve radyocu… Ama onun bizim için, yani Berlin.KADINCA.eu için ilginç olan yanı, yıllardır bilgisayar sektöründe çalışan biri olarak bilgisayar işlemleri ve kadın beyni arasında kurduğu paralellik… Öyle ki genç IT yöneticisi, kadınları bu sektörde daha etkin hale getirebilmek için onlara ücretsiz yazılım kursu veriyor, workshoplar düzenliyor.

Yazılım sektörünün, kadınlara yönelik ayrımcılığı korkunç

Bununla ilgili Berlin.KADINCA.eu‘nun sorularını yanıtlayan Armağan Amcalar, yazılım sektörünü kadınlar için korkunç diye nitelendiriyor. Bu tanımlamayı da “Almanya’da da dahil olmak üzere, sektör kadınların rahat çalışabileceği bir ortam sunmuyor. Her şeyden önce erkek egemen bir anlayış hakim; aynı pozisyondaki bir kadın ve erkek eşit maaş almıyor. Kadınlar yüzde otuz daha az kazanıyorlar ve terfi şansları çok düşük” sözleriyle açıklıyor.

Amcalar, kadınların alana yatkın düşünme yetisine rağmen, erkeklerin sürekli önyargılı, seksist bir yaklaşım içinde olduklarına dikkat çekiyor. “Hani Türkiye’de kadınlara yönelik ‘sen bilmezsin‘ diye bir yaklaşım vardır. Bu yaklaşım üniversitelere kadar sızmış durumda; kadın öğrencilerine ‘sen mühendislik yapma, proje yöneticisi ol‘ diyen profesörler var. Düşünün, korkunçluk nerede başlıyor” diyen Amcalar sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ardından seksist dil, dışlanma, küçük görülme, kadın yöneticilerin dinlenmemesi, saygı görmemesi, hatta taciz ve tehdide kadar…  Zira başarılı kadınları hazmedemeyen ciddi oranda bir erkek kitlesi mevcut.”

Kadın beyni, bilgisayarlar gibi detaylı ve birden fazla işlem yapabiliyor

Erkeklerin kazançlı ve geleceği olan bu alandaki pozisyonlarını kaybetmekten korktuklarını söyleyen Armağan Amcalar, araştırmaların kadınların bilgisayar alanında öne çıkan yeteneklerini gösterdikçe şirketlerin de kadın çalışanlarına yaklaşımlarının değiştirmeye başladığını ifade ediyor. Amcalar, “Erkekler genelde tek bir konuya odaklanabilirken, kadınlar aynı anda birkaç şeyi detaylı düşünüp, aralarında bağ kuruyor, planlıyor ve bir neticeye varıyor. Bilgisayarlar da bu prensiple çalışıyor. Erkeklerde bu düşünce biçimi çok kısıtlı” diyor.

Bilgisayarın tarihsel gelişimi içinde kadın hep başroldeydi

Amcalar, ayrıca bilgisayarın tarihsel gelişimi içinde de kadınların hep başrol oynadığına işaret ediyor. IT yöneticisi, 1800’lü yıllarda “Computer” kelimesinin bir meslek tanımı olduğunu ve ince, detaylı hesaplar yapan insanlara verildiğini belirterek, söz konusu meslek grubunun sadece kadınlardan oluştuğuna dikkat çekiyor. Armağan Amcalar, “İlgili mesleğin işlemlerini elektronik devreler yapmaya başlayınca da aletlerin adı computer olarak devam etti. Bu esnada ilk bilgisayar mühendisleri, alanın araştırmacıları hep kadınlardan oluşuyordu. 1930’lu 40’lı yıllara gelindiğinde, II. Dünya Savaşı sıralarında savaşın seyrini değiştirecek yazılımları üretenler de kadınlardı” sözleriyle kadınların bilgisayar sektöründeki yerinin altını çiziyor.

1950’ler ve 60’larda sektörün gelecek vaadettiği anlaşılınca, erkeklerin sektörü ele geçirdiğini söyleyen Armağan Amcalar, bunun olayların seyrini değiştirdiğini belirtiyor.

Kadınların geri dönmeleri sektörün hayrına

Amcalar, bugün her ne kadar sektör, erkek ağırlıklı olsa da şirketlerin kadınları ve alandaki yeteneklerini fark ettiklerini ve karlılıklarını gözeterek kadınlara yatırım yapmaya başladıklarını kaydediyor. “Kadınların yeniden alana geri dönmeleri sektörün hayrına” diyen Armağan Amcalar, “Buna destek olmak için ben de kadınlara yazılım öğretiyorum, ya sıfırdan ya da daha önce birikimleri varsa, oradan başlayarak. Mesela “Google”un desteklediği bir oluşum var, Women Techmakers – Kadın Teknoloji Uzmanları” diye, onun Berlin ayağıyla beraber çalışıyorum” şeklinde konuşuyor.

Bu kapsamda her sene ücretsiz dersler düzenlediklerini ifade eden sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kurslara her yıl 80 ila 100 arası kadın katılıyor. Dersler akşamları, saat 19’dan 22’ye kadar. Kurslarımızda farklı ülkelerden kadınlar var. Türk kadınların sayısı çok fazla değil. Bu kursların akabinde kadınlar iş buluyorlar, ya da mesleklerinde terfi alıyorlar, sektöre yeni bir kan olarak geri dönüyorlar.”

Ücretsiz yazılım kursları

Türk kadınlarının da bu kurslarda yer almasını tavsiye eden Armağan Amcalar, Atatürk‘ün Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer yarısı semalara yükselsin?sözünü hatırlatarak, “Toplumun yarısını dışlarsak, ne toplumsal ne de ekonomik kalkınma sağlanabilir. Bu durum bilgisayar sektörü için de böyledir. Dolayısıyla daha fazla kadın mühendis, daha fazla kadın yazılımcıya ihtiyaç var. Kurslarımıza ilgi duyan kadınlar, bana Google’dan, sosyal medya üzerinden ve armagan@amcalar.com elektronik posta adresimden ulaşabilirler” diyor.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 26.03.2019 – 18:45

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*