KADIN DESTEĞİYLE GÜÇLENEN KADINLAR

Berlin Türk Alman Kadınlar Derneği BETAK, 2 Kasım Cumartesi günü, Berlin Titanic Hotel’de bir “Destek Balosu” düzenliyor. Balodan elde edilecek gelir, Türkiye’de cinsel şiddete maruz kalmış genç kadınların psikolojik ve sosyolojik rehabilitasyonu için kullanılacak.

Bu çerçevede KADINCA.eu’ya konuşan BETAK Başkanı Hatice Selçuk, son yıllarda Türkiye’de yaşanan en acı olayların başını kadınlar ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddetin çektiğini belirterek, “Toplumumuzda ne yazık ki, cinsel şiddete uğrayanlar yaşadıkları mağduriyetin yanı sıra toplumsal dışlanma, kenara itilme ve aşağılanma da yaşıyor. Biz kadınlar aileden başlayarak toplumu şekillendirenler olarak, bu konuda bir bilinç yaratmalı ve mağdur kadınlarımıza kol kanat gererek onların toplumdaki yerini güçlendirmeliyiz” dedi.
BETAK Başkanı bundan hareketle, Berlin’de yaşayan tüm duyarlı insanları baloya destek vermeye çağırdı.

“1992’den bu yana kadınlar, BETAK’ın odağında”

Berlin Türk-Alman Kadınlar Birliği BETAK’ın 1992 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini aktaran BETAK Başkanı Hatice Selçuk, derneğin dönemin Türkiye Bonn Büyükelçisi Onur Öymen’in girişimleriyle kurulduğunu ifade etti. Selçuk, o gün bugündür derneğin başta kadınlar olmak üzere kamu yararı gözeten çalışmalara imza attığını kaydetti.

BETAK’ın öncelikli amaçları arasında gerek Almanya’da gerek Türkiye’de Türk kadınını bilinçlendirmek ve toplumdaki yerini pekiştirmek olduğunu vurgulayan Hatice Selçuk, “Kadın sorunlarını ele alan konferanslar, her türlü kültürel toplantılar, sergiler, geziler, okuma günleri düzenliyoruz. Tabii bunların arasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü organizasyonları ve destek balolarımız en öne çıkan faaliyetlerimiz” diye sözlerini sürdürdü.

“Güçlenen genç kadınlar gelecek umudumuz”

BETAK Başkanı son yıllardaki “Destek Baloları”nı genç kadınlara ayırdıklarının altını çizerek, “Daha önceki balomuzda, Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları ‘Kardelenler’e destek vermiştik. Bu yılki balomuzda da İstanbul Beykoz’da bulunan ve cinsel şiddete uğramış genç kadınları himaye eden, onları topluma kazandırma çalışmaları yapan BEDES’e destek vermek istiyoruz. Çünkü gelecek umudumuz, güçlü genç kadınlarımız” dedi.

KADINCA.eu’ya BEDES ile nasıl bir araya geldiklerini de anlatan Hatice Selçuk şunları söyledi: “Bir İstanbul gezimiz sırasında BEDES’in düzenlediği bir tiyatro oyununa gittik. Oyunu oynayan da sahneye koyan da cinsel şiddete maruz kalmış genç kadınlarımızdı. Kendi hayatlarından kesitler sundular ve her biri rehabilite olmuş, toplumdaki yerini kazanmış kadınlardı. Çok duygulandık.”

BETAK Başkanı, söz konusu genç kadınların ya devlet himayesindeki yurtlarda ya da 18 yaşını doldurmuşlarsa BEDES’in yerleştirdiği evlerde kaldıklarını ifade ederek, “İlgili sivil toplum kuruluşu bu kızlarımızın barınak ihtiyaçlarını karşıladığı gibi onların okul veya iş gereksinimlerini de karşılıyor. Böylesi bir kuruma ve kızlarımıza BETAK olarak biz de destek vermeyi arzu ettik” diye konuştu.

Destek Balosu’nda neler var?

BETAK Başkanı Selçuk, baloya Türkiye’den, bu konuya hassasiyet gösteren ve destek sunmak isteyen Gülcan Altan ve Grup Gündoğarken’in geleceğini aktardı. Sanatçıların müzik dinletisi ve yemek eşliğinde eğlenileceğini, beraberinde tombala çekilişi yapılacağını söyleyen Hatice Selçuk, “Tombala çekilişimizde iki kişiye Tarkan konseri bileti ve sanatçıyla tanışma imkanı, bir kişiye de iki kişilik haftasonu İstanbul seyahati hediye edeceğiz. Ayıca tombalamızda boş olmayacak, konuklarımıza çok güzel hediyeler sunacağız” dedi.

Gülcan Altan

BETAK’ın “Destek Balosu” 10115 Berlin, Chausseestraße 30 adresindeki Titanic Hotel’de yapılacak. Bilet ücreti: 100 Euro. Bilet temini için BETAK’ın info@BETAK1992.de eposta adresinden yazışabilir ya da 0160 941 24 743 numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

Grup Gündoğarken

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 24.10.2019 – 02:50

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek arşivi, BETAK, BEDES ve KADINCA.eu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*