Kadın estetiğini hem tuvale hem yeteneğine yansıtan sanatçı: AYŞE ÇELİK

Ayşe Çelik, ilk kişisel sergisini geçtiğimiz günlerde Tiyatrom’da açtı. “Sessiz Çığlık” adını taşıyan serginin açılışına aynı isimde şiir kitabı yazan şair Bülent Güler şiirleri, bağlama sanatçısı Birol Keskin de türküleriyle eşlik etti. Müzikli açılışta klavyede Erdoğan Yarar, kanunda Serkan Kaynarcalı, kemanda Mustafa İşmen ve gitarda Mert Ustaoğlu yer aldı.

KADINCA.eu’ya çalışmalarını anlatan ressam Ayşe Çelik, okullu bir ressamdan çok doğaçlama bir ressam olduğunu, aileden gelen yeteneğini resme duyduğu tutkuyla geliştirdiğini söyledi.

Ayşe Çelik, bir kadın ressam olarak kadınların estetik bakışının daha iyi olduğu yorumunu yaparak, düşüncesini şu sözlerle destekledi: “Kadınları resmin bir objesi olarak değerlendirdiğimizde çok estetik ve çekiciler. Ayrıca yansıtan olarak da estetik ayrıntılara daha hakimler diye düşünüyorum.”

Resim, söze gelmeyen duyguların “Sessiz Çığlığı”dır

Serginin isminin neden “Sessiz Çığlık” olduğunu da aktaran ressam, “Açılış etkinliğimizde yer alan arkadaşımız Bülent Güler, Sessiz Çığlık adlı bir şiir kitabı çakardı. Biraz bundan esinlendik ama bunun da ötesinde sanatın, özellikle de söze gelmeyen resmin, duyguların sessiz çığlığı olduğu fikrindeyim” şeklinde konuştu.

“Farklı objelerle resmi zenginleştirmeyi seviyorum”

Katılımın oldukça yoğun olduğu sergide, resimlere ilgi büyüktü. Ziyaretçiler en çok da farklı objelerin bir araya getirilerek rölyef etkisi oluşturulan resimleri beğendikleri gözlendi. Buna dair de değerlendirmede bulunan Ayşe Çelik şunları söyledi: “Farklı objelerle resmi zenginleştirmeyi seviyorum. Bir kaç denemenin ardından bu tür resimlerin çok sevildiğini gördüm. Güzel tepkiler aldım, çünkü böyle çalışmalar resmi bir anda iki boyuttan üç boyuta taşıyor. Tabii biraz daha zahmetli ama değiyor.”

Ressam Çelik ayrıca gelecekte seramik resimlerinin de dahil olacağı daha büyük bir sergi açmayı planladığını da ekledi.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 20.01.2020 – 23:30
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek, Münir Bağrıaçık, Sadık Karslı ve AYPA

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*