KELEBEĞİN BOZKIRDA DANSI: KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ  

sdr

Bozkırın tam ortasında bir tropikal kelebek bahçesi… Kulağa ilginç geliyor değil mi? Bundan birkaç yıl önce Ankara’da billboard reklamında tropikal kelebekler için Konya’da özel bir alan oluşturulduğunu duyduğumda çok şaşırmış, fotoğraf ve kelebek sevdalısı biri olarak tropikal kelebek bahçesini görmek için sabırsızlanmıştım. İlki geçen sene, ikincisi de bu sene olmak üzere, gerçekleştirdiğim iki ziyarette de, dünyanın farklı tropikal alanlarından Türkiye’ye getirilen kelebeklere ve onların Konya’daki yaşam alanlarını oluşturan tropikal kelebek bahçesine hayran kaldığımı belirtmeliyim. Bu konuda Konya Selçuklu Belediyesi’ni takdir etmek gerekiyor. Selçuklu Belediyesi, 2015 yılında hayata geçirdiği proje ile bölgeyi bir turizm merkezi haline getirmeyi başarmış.

MERAK EDENLER İÇİN KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ

3500 m²’lik gezi alanı ile toplamda 7600 m²’lik bir kullanım alanına sahip olan Tropikal Kelebek Bahçesi 1600 m²’lik kelebek uçuş alanı ile 15 farklı türdeki tropikal kelebeğe doğal yaşam alanı sunuyor.  98 türe ait 20 bin adet bitkinin bulunduğu bahçede, kelebekler yaşam alanlarını oluşturan bitkiler etrafında uçarken gözlemlenebiliyor.

Bahçeye girdiğiniz andan itibaren, rengarenk tropikal kelebeklerin doğa ile dansına şahit olacaksınız. Doğa fotoğrafçılığı ve kelebeklere ilgi duyanlar için muazzam bir atmosfere sahip bahçede, farklı türdeki kelebekleri fotoğraflayabilir, renkli fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kelebek bahçesine Malezya’dan İngiltere’ye, Hollanda’dan Meksika’ya kadar dünyanın dört bir yanından farklı türlere ait 10 bin kelebek getirilmiş. Bahçede aynı zamanda, kelebeklerin yönlerini bulmaları için, UV ışınlarının maksimum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanılmış. 630 ton çelik, her biri farklı ölçülerde 1500 adet camın kullanıldığı tropikal bahçe inşaatında sadece teknik ekipler değil, bilimsel alanlarda uzman isimler de görev yapmış.

DOĞANIN ESTETİK HARİKASI KELEBEKLER:  
Gelin, doğanın estetik harikası kelebekleri daha yakından tanıyalım:

Kelebek, böcekler (insecta) sınıfının pulkanatlılar (lepidoptera) takımına ait canlılardır. Kanatları mikroskobik pulların kiremit dizilişi şeklinde sıralanması ile örtülüdür. Bu pullar küçük sarsıntı ya da temas ile kopar ve dökülürler. 3 çift ayak ve 2 çift kanatları vardır. Ağız yapısı emici tiptedir ve pipet şeklindedir, buna proboscis adı verilir. Çiçeklerin nektarını bu pipet şeklindeki ağızları ile emerler ve kullanmadıkları zaman bu ağız rulo şeklinde başın alt kısmında bulunur. Ayaklarında da tat duyargaları vardır yani dilleri ayaklarındadır diyebiliriz. Kelebekler yumurta ile çoğalırlar, bu yumurtalar küre, silindir, yarım küre gibi farklı şekillerde olabilir. Tırtıl yumurtadan çıkan larvaya verilen addır ve ağız parçalarının ısırıcı çiğneyici yapıda olması ile konak bitkisinin yapraklarını yerler. Çok obur olan tırtıllar beslenerek büyürler ve büyüdükçe deri (kitin yapıdaki dış iskelet) değiştirirler. Tırtıl gerekli erişkinliğe ulaşmak için türe göre 4-5 kez deri değiştirir. Yeterince beslenerek gerekli erişkinliğe ulaşan tırtıl, kendisine bir pupa (krizalit) oluşturur. Oluşturduğu pupanın içinde tam başkalaşıma (metamorfoz) uğrayan tırtıl, kelebek olarak pupayı yırtarak çıkar. Çıktığı zaman hemen uçamaz, çünkü kelebek, pupanın içinde kanatları katlanmış bir biçimde ve ıslak halde bulunur. Genelde sabahın ilk saatlerinde pupadan çıkan kelebekler kanatlarına vücut sıvısı (hemolenf) pompalayarak kanat genişliğini sağlar ve ardından ıslak olan kanatlarını askıda kalarak kuruturlar.

KELEBEKLERİN ÖMRÜ 1 GÜN MÜ?

Kelebeklerin ömrü bir gün inanışı da gerçekleri yansıtmıyor. Dünyada hiçbir kelebek bir gün yaşamıyor. Kelebeklerin bir gün yaşıyor hikayesi Mayıs Sineğinden geliyor. Mayıs Sineği fizyolojik olarak kelebeklere çok benzediğinden, ömrünün bir gün olması kelebeklerin de ömrünün bir gün olduğu inancını doğurmuş. Kelebekler türüne bağlı olarak 1 hafta ile 1 yıl arasında yaşarlar. Yaşamı yumurta, tırtıl, pupa ve kelebek olarak ele alındığında, bu süre daha uzun olmaktadır. Kelebeklerin ömürleri hakkında bir örnek verecek olursak, Türkiye’de yaşayan Sarı Bantlı Kadife (Nymphalis antiopa) ergin evrede 10 ay kadar yaşayabilmektedir. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ndeki kelebeklerin en iyi şartlarda yaşayabilmeleri için bahçe içinin tropikal kelebeklerin doğal yaşamlarında olduğu gibi 28° ve %80 neme sahip olması gerekmektedir. Bu şartlarda bahçe içindeki kelebekler en kısa 2-4 hafta arasında yaşamaktadır. Idea leuconoe bilimsel isimli “Paper Kite” kelebeğinin 60 güne kadar yaşadığı bilinmektedir.

ÇOCUKLAR İÇİN DOĞA EĞİTİM PROGRAMLARI

Konya Tropikal Bahçesi faaliyetlerini profesyonel bir bakış açısı ile sürdürüyor. Çocuklara hayvan ve doğa sevgisinin aşılanması amacıyla, “İlginç Canlılar Arasındayım”, “Böceklerin Renkli Dünyasını Keşfet”, “Sürüngenlerle Tanışalım”, “Kuş Atölyesi”, “Mantar Atölyesi” ve “Bilim İnsanı Atölyesi” olmak üzere 6 farklı program düzenlenmiş olup programlara kayıtlar http://www.konyakelebeklervadisi.com web sitesi üzerinden online randevu alınarak gerçekleştiriliyor.

Tropikal bahçenin kapalı olan bölümü ise böcek müzesi haline getirilmiş. Böcek müzesinde kelebeklerin yaşam döngüsü ile kısa belgesel gösteriminin yanı sıra, yaşam döngüsünü tamamlamış kelebek ve böcekler, kendilerine has özelliklerinin açıklandığı farklı kategoriler halinde ziyaretçilere sunuluyor. Müzenin yanında bulunan kafeteryada ise kelebek motifli hediyelik eşyalar satışa çıkartılıyor.

GEZGİN NOTLARI:

  • Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunuyor. Merkez ile mesafesi 10 km civarında. Tropikal bahçeye merkezden özel aracınız ile 15 dakikada ulaşmanız mümkün. Aracınız yoksa, 35-40 TL ücret karşılığında taksi ulaşımını tercih edebilir ya da Fatih Işıklar dolmuşunu veya 47 numaralı otobüs güzergahını kullanabilirsiniz.
  • Pazartesi günleri kapalı olan Tropikal Kelebek Bahçesi hafta içi ve hafta sonu 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyor.
  • Müze girişinde hafta içinde öğrenci için 7,50 TL, yetişkin için 15 TL ödenirken,  hafta sonu öğrenci için 7,50 TL, yetişkin için 17,50 TL, şehit yakını, gazi, engelli, 65 yaş için 5 TL, turist için ise 40 TL ücret ödeniyor.
  • Kelebeklerin doğal yaşam alanlarına uygun bir atmosfer oluşturulması amacıyla, bahçe içindeki sıcaklık 28 derecenin üzerinde, nem oranı ise %80’in üzerinde tutuluyor. Bu nedenle, ince ve bol kıyafetler giymekte fayda var.

Pınar Serdaroğlu – Berlin.KADINCA.eu – 10.06.2019 – 13:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*