KORONA SONRASI İLK BULUŞMA

ATGB – Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Berlin Teşkilatı, korona sonrası ilk buluşmasını Türk Eğitim Derneği’nde gerçekleştirdi. Geleneksel olarak her ayın ikinci pazartesi günü TDU salonunda bir araya gelen Berlinli Türk gazeteciler, korona salgını nedeniyle iki aydır toplantı yapamıyordu. Almanya genelinde korona önlemlerinin hafifletilmesiyle birlikte gazeteciler Haziran ayı için Türk Eğitim Derneği Başkanı Rüştü Kam’ın evsahipliğinde toplandı.

Gündemin öncelikli maddesi: Korona

ATGB Berlin Teşkilatı’nın yeniden yapılanmasında öncülük yapan AYPA Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Ali Yıldırım’ın konuşmasıyla başlayan toplantıda gazetecilik mesleği çerçevesinde güncel konular ve toplantının gündemi masaya yatırıldı. Gündemin öncelikli maddesi korona virüstü. Covid-19 salgınının Berlinli Türk medya emekçilerine etkisi ele alındı. Gazeteciler salgına dair tecrübelerini, alınan önlemleri örneklerle aktardılar. Ardından TDU Yönetim Kurulu üyelerinden, Can-Vital Pflegedienst ve Can-Vital Tagespflege GmbH’nın müdiresi iş kadını Ayten Aslan-Çakar’ın gazeteci Hüseyin İşlek aracılığı ile Berlinli gazetecilere hediye ettiği N95 Koronavirüs maskeleri Ali Yıldırım tarafından ATGB üyelerine takdim edildi.

İlahiyat, sivil toplum ve gazetecilik anılarıyla Rüştü Kam

ATGB toplantılarının en önemli gündem maddelerinden birini teşkil eden, gazetecilerin meslektaşlarıyla anılarını, deneyimlerini paylaştıkları “MEDYANIN CANLI TANIKLARI” bölümünün bu ayki konuğu gazeteci, televizyoncu ve ilahiyatçı Rüştü Kam’dı.

Berlinli gazeteciler “Akit’ten Mocca”ya başlığıyla Rüştü Kam’ın gazetecilik anılarını, Türk Eğitim Derneği dahil dernekçilik çalışmalarını büyük bir ilgiyle dinlediler. Kam, 1969 yılında Milli Türk Talebe Birliği zamanında tanıştığı basın çalışmalarını Yenidevir Gazetesi Denizli sorumlusu olarak devam ettirip, 1973 yılında Denizli Milli Gazete temsilcisi olarak sürdürmüş. Meslek hayatına 1986 yılında geldiği Almanya’da devam edip İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nın yönetiminde ve eğitim çalışmalarında önemli görevler üstlenen Rüştü Kam, Berlin’in ilk Türkçe televizyonlarından ATT’de başlayan ekran deneyimini de meslektaşlarıyla paylaştı. Ardından TFD televizyonun kuruluşunda ortak ve Genel Yayın Yönetmeni olarak yer aldığını dile getiren Rüştü Kam, kısa süre görev aldığı Türkiye Gazetesi ile Akit Gazetesi’ndeki çalışmalarını da anlattı. Meslek hayatında zaman zaman ölüm tehditleri dahi aldığını ifade eden Rüştü Kam, gazeteciliği insanın vücuduna işleyen ve kolay kolay çıkmayan bir virüse benzetti.

Kam ayrıca Berlin’de üç ayda bir çıkardıkları Mocca dergisi ve Türk Eğitim Derneği’nde bağışlar ve bireysel çabalarla oluşturulan kütüphane hakkında da bilgiler verdi. Rüştü Kam, yine dernek çalışmaları çerçevesinde ilahiyatçı kimliğiyle dinler arası diyalog için kiliselerle biraraya gelindiğini ve kültürel geziler düzenlediklerini ifade etti. İlahiyatçı, Türkiye ve Arap coğrafyası dışında Almanya gibi farklı coğrafyalarda Müslümanların karşı karşıya kaldığı, oruç saatleri, kurban kesimi, helal-haram tartışmaları gibi konularda bilgilendirici broşürler ve kitapçıklar yayımladıklarını da sözlerine ekledi.

“Medya’nın canlı tanıkları” bölümünden sonra dernekler ile ilgili haberler ve dernek medya ilişkileri, ATGB’nin anması veya kutlaması gereken günler, ATGB Berlin Teşkilatı içinde görev bölümü, ATGB Berlin Teşkilatı’nın kurumsallaşma çalışmaları, derneğe yeni üye kazandırma çalışmaları ve ATGB Berlin Basın Müzesi ve Arşivinin oluşturulması konuları ele alınıp tartışıldı.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 15.06.2020 – 22:00
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek, Münir Bağrıaçık, Mustafa Ekşi Ekşioğlu ve Ali Yıldırım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*