“MERKEL, TOPLUMUN TÜM BİREYLERİNİ ÜLKE YÖNETİMİNE DAHİL EDEREK KORONAYI FRENLEDİ”

Siyasetçileri genelde açıklamalarıyla, verdikleri sözlerle ya da biraz daha karikatürize edersek, hamaset söylemleriyle biliriz. Ama özellikle kadın siyasetçiler, son zamanlarda eylemleriyle, amiyane tabirle “elini taşın altına koyma” cesaretleriyle göze çarpıyor. Dünya Koronavirüs ile mücadele ederken, bundan en az zararla çıkan ülkelere baktığımızda bu ülkelerin “dümenlerinde” kadınların olduğunu görüyoruz. Bunlardan biri de Almanya Başbakanı Angela Merkel.
KADINCA.eu olarak Merkel’in bu zorlu süreci nasıl yönettiğini, yine onun partisinden bir kadın siyasetçiyle, Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Berlin Eyalet Milletvekili Emine Demirbüken-Wegner ile konuştuk. Aynı zamanda Berlin Sağlık Senatörlüğü eski Müsteşarı olan Demirbüken-Wegner de, Korona sürecinde sadece bilgilendirici açıklamalarıyla değil, gönüllü çalışmalarıyla da dikkat çeken bir kadın siyasetçi. İlgili süreç başladığında seçim bürosundaki ekibiyle “koruyucu maske” üretmeye karar veren Emine Demirbüken-Wegner, yılda dört kez çıkardığı yerel dergiye ve orada yer alan Korona yazısına ek olarak maskeleri de dağıtmış. Maskeler o kadar ilgi görmüş ki, siyasetçi maskeleri sadece seçim bölgesinde dağıtmakla kalmamış, Berlin’in başka ilçelerine de maskeler göndermiş, halen göndermeye de devam ediyor.

Demirbüken-Wegner, kadınların zor zamanlarda sağduyulu, sakin ve çözüm odaklı hareket ettiğini dile getiriyor. Şansölye Merkel’in de Alman toplumunun sağduyusuna hitap ettiğini, onları panikten, kaostan uzak tutarak güven telkin ettiğini belirten CDU Berlin milletvekili, “Ben siyasette kadın olmanın artı bir değer olduğuna inanıyorum. Sayın Merkel de bu yanıyla sürece hassasiyetle yaklaştı, bireyin özgür iradesine sahip çıktı, temel hak ve özgürlükleri zedelemeden, kararı onun ellerine bırakarak bir anlamda toplumun tüm bireyleriyle ülkeyi yöneten bir şansölye haline geldi” diyor.

“Korona ile mücadelede kadın liderler önde”

Demirbüken-Wegner bu bağlamda dünya genelinde kadın liderlerin Korona ile mücadelede açık ara önde olduklarını şu sözlerle ifade ediyor: “Koronayı zapturapt altına almak ağır ve zorlu bir süreç. Hangi ülkelerde Korona kontrol altında diye bakarsak, o ülkelerin kadınlarca yönetildiğine şahit oluyoruz. Kadınlar güçlü lider olmanın yumruğunu masaya vurmayla, ağır yasaklarla değil, sağduyuyla, sakin ve doğru hesaplamalarla mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterdiler.”

“Merkel’in Ramazan kutlaması Müslüman toplumunda pozitif yankılandı”

CDU’lu siyasetçi ayrıca Almanya’daki vatandaşların duyarlı yaklaşımının Korona’nın kontrol altına alınmasında büyük rolü olduğunu ekliyor. Demirbüken-Wegner, “Sayın Merkel, toplumun tüm kesimlerini kucakladığı gibi toplumun farklı kesimleri de buna pozitif yönde karşılık verdi. Bunu, Merkel’in Ramazan ayı ile ilgili yaptığı kutlama ve açıklamanın ardından rahatlıkla görebiliyoruz. Söz konusu açıklama buradaki Müslüman toplumu tarafında ilgi, sevgi ve ihtimamla karşılandı” şeklinde konuşuyor.

Demirbüken-Wegner, Ramazan ayında genelde ailelerin bir araya geldiğini, camilerde, iftar sofralarında buluşulduğunu, ancak bu kez toplumun sağlığını korumak adına Müslümanların kendi içlerinde sakin bir Ramazan ayı geçirdiğini ifade ediyor. Siyasetçi, bunun tıpkı Merkel’in vurguladığı gibi toplumsal dayanışmanın güzel bir örneği olduğunun altını çiziyor.

“Maske takmaya özen gösterirsek, iyileşme ve normalleşme sürecimiz hızlanır”

Emine Demirbüken-Wegner beraberinde Berlin’de 27 Mart itibariyle başta toplu taşıma araçları olmak üzere kalabalık ortamlarda zorunlu hale gelen maske takma kuralını da hatırlatıyor. Bu kurala uyulduğu, ellerin düzenli ve doğru şekilde yıkandığı takdirde toplumsal iyileşme ve normalleşme sürecinin hızlanacağını vurgulayan siyasetçi, maske ihtiyacı olan tüm vatandaşların kendisine buergerbuero.edw1@web.de elektronik posta adresinden veya salı ve çarşamba günleri saat 11.00 – 15.00 arası 030-22 46 63 76 numaralı telefondan ulaşabileceğini söylüyor.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 03.05.2020 – 14:00
Fotoğraflar: Henrik Böckelmann, Münir Bağrıaçık ve Hüseyin İşlek Arşivi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*