MOBBİNGDEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Kadın dayanışmasıyla
MOBBİNGDEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

2019 Türkiye Yerel Seçimleri’nin kadınlar cephesinden baktığımızda en ilginç ve en sevindirici haberi, Bilecik Pazaryeri’nden geldi. Pazaryeri Belediye Başkanlığı’nda Özel Kalem olan Zekiye Tekin, işyerinde uzun süre mobbing gördükten sonra işten atılmış. Bunun üzerine belediye başkanlığına bağımsız adaylığını koyan Zekiye Tekin, ilçedeki kadınların da desteğiyle Pazeryeri’nin ilk kadın belediye başkanı seçildi. Çiçeği burnunda belediye başkanı Berlin.KADINCA.eu‘ya belediye başkanlığına uzanan süreci, kadınlardan aldığı desteği ve planladığı kadın projelerini anlattı.

Değişime ışık yakan yerel seçimler

Türkiye, bu hafta sonu heyecanlı bir seçim maratonundan geçti. 2019 Yerel Seçimleri’nin çoğunluk partisi yüzde 44,31 oyla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçimlerde ikinci sırayı aldı. Seçimlerin sürpriz sonuçları ise büyükşehir belediye başkanlıklarında yaşandı. CHP, kesin olmayan sonuçlara göre başkent Ankara ve en büyük şehir olan İstanbul’un yönetimini aldı. Yine CHP, üçüncü büyük şehri İzmir’i elinde tutmaya devam ederken, Adana, Antalya, Mersin gibi diğer büyük şehirlerde de büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandı.

Kadınların cephesinden seçimlere bakacak olursak, kadınlar yalnızca 4 büyük şehirde belediye başkanlığını kazanmış durumda; Aydın’da Özlem Çerçioğlu (CHP), Gaziantep’te Fatma Şahin (AKP), Van’da Bedia Özgökçe Ertan (HDP), Siirt’te Berivan Helen Işık (HDP). Sayıları az olmakla birlikte yerel yönetimlere farklı bir soluk getiren kadın belediye başkanları, kadın gücü, kadın yaratıcılığı ve kadın şefkatiyle bulundukları bölgelerin çehrelerini değiştiriyor. Bu kadınlardan biri de Bilecik’in Pazaryeri ilçesi’ne Belediye Başkanı seçilen Zekiye Tekin…

Mobbingden belediye başkanlığına uzanan süreç…

1978 Pazaryeri doğumlu olan Zekiye Tekin, 2004 yılında sekreter olarak girdiği Pazaryeri Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürlüğü’ne kadar yükselmiş. 15 yıl boyunca Pazaryeri Belediyesi’nde görev yapan Tekin, yeni gelen belediye başkanlarının genelde kendi siyasi tercihleri doğrultusunda özel kalemlerini değiştirdiklerini, ancak kendisinin bir görev insanı olduğunu, bunun için de uzun yıllar aynı görevi ifa ettiğini söyledi. Zekiye Tekin, “Siyasi tartışmalardan uzak kalarak, işimi her zaman en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Ama sonrasında AKP Meclis üyesinin kızını benim görevime getirmesi, süreci değiştirdi.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Görevler, makamlar, koltuklar geçici, bunun idrakindeyim. Ama en önemlisi insanın insana gösterdiği saygıdır. ‘O kim? İstersem olur, benim yetkim dahilinde’ denmesi, benimle düzgün bir iletişime geçilmemesi, beni çok kırdı.”

Zekiye Tekin, küçük bir ilçede yaşadıklarından kadınların ekonomik bağımsızlıkları için daha fazla mücadele vermek zorunda kaldığına işaret ederek, “Sanırım durumumu en iyi ilçemin kadınları anladı ve bana büyük destek verdiler. Ben de bundan güç aldım; kadını ötekileştiren, saf dışı bırakmak isteyenlere karşı bir duruş sergilemek istedim. Bu güzel ilçeye bir kadın eli değsin istedim” şeklinde konuştu.

Pazaryeri kadınları: “Senin mağduriyetini yerde bırakmayacağız”

Pazaryeri’nin yeni Belediye Başkanı, seçim kampanyası esnasında kapı kapı dolaştığını ve kadınlara kendini anlattığında şöyle tepkilerle karşılaştığını aktardı: “Beni ağlayarak dinleyen kadınlar oldu. Dediler ki: ‘Senin mağduriyetini yerde bırakmayacağız. Senin yanındayız, belediye başkanı olman için elimizden geleni yapacağız.”

Zekiye Tekin, kadınların gerçekten onu belediye başkanlığına taşımak için ellerinden geleni yaptıklarını, zaman zaman zorluklarla karşılaşsalar da, dik duruşlarını hiç kaybetmediklerini ifade etti. Tekin, “2700 kadın seçmenimiz var, bu rakam genel seçmenin yüzde 51’ine tekabül ediyor ve kadınların yüzde 70’i bana oy verdi. Belediye Başkanlığı koltuğuna beraber yürüdük, bundan sonra da ilçemizi birlikte şekillendireceğiz” dedi.

“İlk hedef, kadınları ekonomik olarak güçlendirmek”

Kadınlar için bir “Kadın Dayanışma Merkezi” oluşturacaklarını kaydeden Zekiye Tekin, ilk hedefinin ilçe kadınlarını ekonomik olarak güçlendirmek olduğunu söyledi. Tekin, “İlçemiz doğal güzellikleri ve tarihiyle çok zengin, onun turizmde hak ettiği yeri almasını istiyoruz. Bu alanda özellikle kadınlarımızı istihdam etmeyi planlıyoruz. Beraberinde kadınlarımızın yaptığı organik ürünleri markalaştırarak, onlar için bir pazar oluşturmayı hedefliyoruz. Gençlik çalıştaylarıyla yeni fikirler üreterek, ilçemize taze kan getirmeyi, onu kalkındırmayı istiyoruz” diye konuştu.

Pazaryeri Belediye Başkanı ayrıca, ilçedeki sokak hayvanlarının durumuna da dikkat çekerek, hayvan hakları koruma dernekleriyle işbirliğine gitmek suretiyle hayvanların barınma ve beslenmesi için projeler geliştirmeyi istediklerinin altını çizdi.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 03.04.2019 – 18:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*