OPERANIN VE MÜZİĞİN TADINI BİRLİKTE ÇIKARDIK

BERLİNLİ MÜZİKSEVERLER “NESSUN DORMA” İLE 2020’YE MERHABA DEDİ

Başkent Berlin’de gelenekselleşen “Yeni Yıl Gala Konseri”, bu kez İtalyan besteci Puccini’nin “Nessun Dorma”sı ile yeni yılı selamladı.

Antalya Devlet Operası yönetmen sanatçısı ünlü bariton Melih Tepretmez ve piyanist eşi Anna Tepretmez ile sanatçı arkadaşları Almanya’nın başkentinde unutulmaz bir sanat akşamı yaşattı. Seslendirilen tüm opera aryaları ayakta alkışlandı.

İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin Turandot Operası’nın en ünlü aryası “Nessun Dorma – Kimse Uyumasın”ın başlığını taşıyan opera şan gösterisi, 3 Ocak Cuma akşamı Gendarmenmark’taki tarihi Fransözischer Friedrichstadt Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Ünlü Türk Opera sanatçısı bariton Melih Tepretmez, piyanist eşi Anna Tepretmez, Alman opera sanatçısı soprano İlonka Vöckel ve Amerikalı tenor Matthew Pena gibi değerli sanatçıların katıldığı yeni yıl gala konserinin finalinde Puccini’nin Turandot Operası’nın en çok tanınan ama söylenmesi en zor kabul edilen aryası “Nessun Dorma – Kimse Uyumasın” sadece sanatçılarca değil konsere katılan 400’e yakın konuk tarafından da söylendi.

Bariton Melih Tepretmez operada bu eserin sahnedeki tüm sanatçıların katılımıyla dev bir koro eşliğinde seslendirildiğini belirterek, salondaki konuklara eserin sözlerini ve notalarını dağıttı. Ardından Turandot’un hikayesinde geçen ve bilinmeyen bir ülkede Prens Calaf tarafından söylenen “Nessun Dorma” bu kez tüm salonla birlikte seslendirdi.

Aşina olunan opera aryalarıyla yakınlaşmak

KADINCA.eu’ya konuşan Opera sanatçısı Melih Tepretmez, seyirciyi de işin içine katarak, onları kulaklara aşina olan opera aryalarıyla biraz daha yakınlaştırmayı istediklerini söyledi. Tanınmış bariton, “Bir sürpriz yaptık ellerine notaları ve sözleri verdik. Konserimize de ismini veren “Nessun Dorma”nın melodisini aslında müzikseverler biliyor, ellerinde notalar da olunca hep birlikte söyledik. Birinci yarıda da Nabucco Operası’nın Va Pensiero koro parçasını vermiştik. Bu parça da Verdi’nin zamanında İtalya’nın milli marşı olarak kabul edildiğinden, ona da aşinalar, birlikte mırıldandık. Böylece birlikte operanın ve müziğin tadını çıkardık” dedi.

Melih Tepretmez, genelde kendilerini dinleyen seyirci kitlesinin Almanlardan oluştuğunu ancak bu konserde çok fazla Türk dinleyicinin de yer aldığını ve bundan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

“Farklı opera aryaları daha akıcı bir program imkanı veriyor”

Bu tür akşamlar için daha çok bilinen aryaları tercih ettiklerini söyleyen opera sanatçısı sözlerini şöyle sürdü: “Böylesi konserlerimizde dinleyiciler bir çok bilindik melodiyi duymak istiyor. Elbette Carmen ya da Don Carlo gibi büyük operaları da dinleyebilirler. Ama onlar tüm eseri seyretmek yerine o operalardan en tanınmış aryaları dinlemeyi tercih ediyorlar. Çünkü farklı opera aryaları daha akıcı ve katılımı mümkün bir program imkanı veriyor.”

Katılımın ve beğeninin yüksek olduğu konserde iki bölümde 14 eser seslendirildi. Konserin birinci bölümünde G. Puccini’nin La Boheme, W. A. Mozart’ın Sihirli Flüt-Papagena, G. Verdi’nin Rigoletto, G. Bizet’nin Carmen ve Anton Dvorak’ın eserleri ile ikinci bölümde G. Puccini’nin La Boheme, Johans Straus’un Die Fledermaus / Yarasa Klänge der Heimat, G. Verdi’nin Don Carlo – Lo morro, G. Donizetti’nin L’elisir d’amore, W. A. Mozart’ın Don Giovanni, G. Verdi’nin Brindisi adlı eserlerini bariton Melih Tepretmez ve soprano İlonka Vöckel ile tenör Matthew Pena seslendirdi. Anna Tepretmez de eserlere piyanosu ve aryalara dair anlatımlarıyla eşlik etti.

Geceye, tüm salonun ritim tuttuğu Verdi’nin La Traviata operasından Brindisi aryası ile seyircilerin eşlik ettiği Puccini’nin “Nessun Dorma”sı damga vurdu.

Nessun Dorma’nın Türkçe Anlamı

Nessun dorma – Kimse uyumasın adlı eserin Türkçesi şöyle:

Kimse uyumuyor!
Kimse uyumuyor!
Sen de prenses,
Soğuk odanda
Yıldızları seyrediyorsun
Aşkla ve umutla
Titreyen.

Ama benim gizemim içimde kitli
Adımı kimse bilmeyecek! hayır hayır
Onu senin ağzına
Söyleyeceğim
Işık parıldadığı
Zaman!

Ve benim öpücüğüm sessizliği eritecek
Seni benim yapan.
Adını kimse bilmeyecek,
Ve kuşkusuz öleceğiz, öleceğiz!

Git ey gece!
Batın yıldızlar!
Batın yıldızlar!
Gündoğarken kazanacağım!
Kazanacağım!
Kazanacağım!

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 04.01.2020 – 23:30
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*