SÖZ ve MÜZİK KADINLARIN

Berlin Klasik Türk Müziği Derneği, 30 Kasım Cumartesi günü, “Söz Kadınların-Kadın Bestekarlar” adını taşıyan bir konser düzenliyor.

Klasik Türk müziğinin sadece kadın bestekarlarının eserlerinden oluşacak konser, Dilhayat Kalfa’dan Semahat Özdenses’e birçok değerli bestekarın yapıtlarını dinleyiciyle buluşturacak. Konserle ilgili KADINCA.eu’ya konuşan Derneğin kurucularından Nejla Altıok ve Klasik Türk Müziği Derneği’nin Başkanı Selahattin Doğan dernekleri hakkında bilgi vererek, neden kadın temalı bir konser düzenlediklerini anlattılar.

Neden Kadın Bestekarlar?

Aynı zamanda koroda solist olan Nejla Altıok, 2019 yılının Almanya’da kadınlara seçme-seçilme hakkının verilişinin 100. yıldönümü olduğunu belirterek, “Bu özel yıldönümünün altını çizmek için yılın başında vermiş olduğumuz ilk konserde olduğu gibi, ikinci konserde de ‘Söz Kadınların’ dedik. Bu sene, söz kadınların” şeklinde konuştu.

Koro şefliği görevini de yürüten dernek başkanı Selahattin Doğan, dernek olarak çevrede olup bitenlere duyarlı olduklarını kaydederek, “Bizim notalarımızda hep değişik vurgular olmuştur. Ama konuları irdelemiyoruz, olduğu gibi ortaya koyuyoruz, motto olarak kullanıyoruz. Bu konserde de hem kadın bestekarlarımızı daha tanınır hale getirmek, hem de kadınların seçme-seçilme hakkına dikkat çekmek istedik” dedi.

Klasik Türk Müziği’nde kadın bestekarlar

“Konserin açılışını klasik bir eser olan Dilhayat Kalfa’nın ‘evcara saz semaisi’ ile yapacağız. Kendisi bilinen ilk kadın bestakarımızdır. 18. yüzyılda yaşamıştır” diye konsere dair bilgiler aktaran koro şefi Selahattin Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akabinde repertuarda daha çok neoklasik eserler yer alıyor. Leyla Saz’dan, benim hocam da olan Melahat Pars’a, Neveser Kökdeş’den Semahat Özdenses’e kadar çok değerli bestekarların eserlerini bir araya getirdik. Ayrıca ilk kez altı solomuz olacak.”

Nejla Altıok da dinleyicileri zengin bir repertuvarın beklediğine işaret ederek, “Günümüz bestekarlarının yapıtlarından bir program oluşturduk. Ama onların da klasik formda yazılmış eserlerinin olmasına dikkat ettik. Çünkü bizim işimiz Klasik Türk Müziğini yaymak, yaşatmak, genç kuşaklara ulaştırmak” dedi.

Kadın bestekarlar neden az biliniyor?

Klasik Türk Müziği içinde kadın bestekarların sayısının çok fazla olmadığını ifade eden koro şefi Selahattin Doğan, buna rağmen ürettikleri eserler gözönüne alındığında, erkek meslektaşları kadar değerli eserler ortaya koyduklarını söyledi.

Nejla Altıok, kadın bestekarlardan çok eserlerinin sevilip bilindiğine dikkat çekti. Beraberinde Selahattin Doğan da ilgili bestekarların kulaklara aşina eserleriyle ilgili şu örnekleri verdi: “Öyle eserler var ki, adını ya da melodisini duyduğunuzda hemen bilir, eşlik edersiniz. İşte kadın bestekarlarımızın da böyle eserleri var. Mesela hüzünlü şarkıların kraliçesi Neveser Kökdeş’in ‘Bir emele, bin ah çeksem’, Melahat Pars’ın ‘Ben gamlı hazan, sense bahar’ ya da Semahat Özdenses’in ‘Akşam oldu hüzünlendim ben yine’ eseri gibi.”

Değerli kadın bestekarların eserlerinin bir araya getirildiği “Söz Kadınların, Kadın Bestekarlar” adlı konseri 30 Kasım Cumartesi günü saat 19.00’da, 12353 Berlin-Neukölln, Bat-Yam-Platz 1 adresindeki “Gemeinschaftshaus Gropiusstadt”ta dinleyebilirsiniz.

Berlin Türk Klasik Müziği Derneği

Berlin Klasik Türk Müziği Korosu 1988 yılında, Necati Gürbaca, Özcan Erkan, Mürüvvet Erkan ve Remzi Altıok’un gişimiyle kuruldu. 1996 yılında dernekleşerek dernekler kütüğüne kaydını yaptırdı. 1 Ocak 1999 tarihinde kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alındı.

Berlin Türk Klasik Müziği Derneği’nin faaliyetlerindeki hedefi, Türk kültür değerleri içerisinde önemli bir yeri olan geleneksel Türk müziğine sahip çıkmak, onu yaşatmak, yaymak ve Berlin’de yaşayan genç kuşaklara tanıtarak, kültürel kimliğin korunmasına hizmet etmektir. Dernek, Avrupa ve Almanya’da, bu alanda çalışma yapan gruplar arasında en eski ve üye sayısı ile en büyüklerinden biridir.

Çeşitli meslek ve yaş gruplarından bir araya gelen müzik tutkunu insanlar, Türk Klasik Müziğinin inceliklerini düzenli olarak, haftada bazen iki, bazen üç gün bir araya gelerek icra etmektedirler.

Klasik Türk Müziğinin geleneksel yapısından ödün vermeden icra eden, yıllardır Berlin ve Almanya’nın ceşitli kentlerinde sayısız konserler veren Klasik Türk Müziği Korosu, bu anlayışıyla basının ve müzikseverlerin haklı beğenisini ve de saygınlığını kazanmıştır.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 27.11.2019 – 17:30

Fotoğraflar ve video: Hüseyin İşlek ve AYPA

1 Comment

  1. Bu detaylı ve güzel haber için derneğim adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*