SÜSLÜ KADINLARLA HER YERDE KADIN FARKINDALIĞI

Doğanın bozulan dengesinin düzelmesi için bisiklet sürerek farkındalık yaratmayı amaçlayan “Süslü Kadınlar”, dünyanın pek çok kentinde olduğu gibi Berlin’de de 22 Eylül Pazar günü pedal çevirdiler.

Estetik ve duyarlılığı birleştiren “Süslü Kadınlar”, dünyanın yaklaşık 120 kentinde eşzamanlı düzenledikleri bisiklet turlarıyla “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”ne dikkat çektiler.

İlk kez 2013 yılında İzmir’de Sema Gür öncülüğünde başlatılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, hızla tüm dünyaya yayıldı. Berlin de bu yıl ilk kez bisiklet turu etkinliğine katılan kentler arasında.

Berlinliler “Süslü Kadınları” sevdi

Renkli kıyafetleri, başlarında çiçekli taçları ve kadın temalı pankartlarıyla sempati toplayan Berlinli süslü kadınlar, turlarına Berlin’in önemli sembollerinden “Yıkık Kilise” olarak bilinen „Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche” önünden başladılar. Geçtikleri caddeler boyunca alkışlar ve tezahüratlarla desteklenen “Süslü Kadınlar”, turlarını tarihi Brandenburg Kapısı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla sonlandırdılar.

“Amaç, her alanda farkındalık yaratmak”

Berlin’deki Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize eden Safia Yazanoğlu, bu aktivitenin başlangıçta erkek egemen yapıya, bunun trafikteki yansımalarına dikkat çekmek ve otomobil yerine doğa dostu, bisikleti işaret etmek için yapıldığını ifade etti.

KADINCA.eu’ya konuşan Yazanoğlu, kadınların barışçıl ve güzellikten yana yaklaşımlarıyla yaşamın her alanında farkındalık yaratmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Medyanın büyük ilgi gösterdiği etkinlikte kadınlar yaklaşık 100 bisikletle Berlin caddelerinde arz-ı endam ettiler ve “Kadınlar dünyayı değiştirebilir”, “Kadınız her yerde varız” yazılı pankartlar taşıdılar.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 24.09.2019 – 13:30

Fotoğraflar: Hüseyin İşlek ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*