TAVUSKUŞUNUN CAZİBESİNDE BİR RESSAM

Ressam ve öğretmen olan Yasemin Güler Yıldız, farklı temalarda resimler yapmakla birlikte “tavuskuşu” figürü ressamın eserlerinde öncelikli bir yere sahip. Yıldız, tavuskuşunun hem kişisel hem mesleki yaşamında önemli bir yer tuttuğunu ifade ediyor.

“Kadınlar, tavuskuşları gibi nazenin ama bir o kadar da güçlü”

İzlenimci yaklaşımla başlayan ve non-figüratif bir çizgiye uzanan resim yolculuğunda, ressama tavuskuşları hep eşlik etmiş. Yıldız, resimlerine damgasını vuran tavuskuşu imgesi için şunları söylüyor: “Tavuskuşu doğanın en gösterişli kuşu olmakla birlikte son derece nazenindir. Fakat kırılganlığına rağmen mağrur ve güçlü durur, kararlı ve inatçıdır. Bu yanıyla tavuskuşunu kadını anlatan bir metafor olarak görüyorum. Kadın da bedensel olarak güzel ve nazenin ama ruhsal olarak bir o kadar da güçlü.”

Evli ve iki çocuk annesi olan Yasemin Güler Yıldız, ressam olmak için oldukça meşakkatli yollardan geçmiş, farklı işlerde çalışmış ama resim yapma tutkusu hep öne çıkmış. En nihayetinde tavuskuşunun inatçılığından ve kararlılığından ilham alarak, 19 Mayıs Güzel Sanatlar Fakültesi’ne yazılmış. 2001’de mezun olan ressam 18 yıldır resim öğretmeni olarak çalışıyor, kendine ait bir atölyesi var ve 11 kişisel, 10 tane de karma olmak üzere bir çok resim sergisi açmış.

Berlin-İstanbul arasında resim köprüsü

Çocukluğu Berlin’de geçen Yıldız, daha sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye Giresun’a dönmüş. Bir süre sonra babasını kaybeden ressam Yıldız, babasının ve Berlin hatıralarının kendisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu şöyle anlatıyor: “Berlin’in etkileri bende çok derinlerde. Buradaki disiplin, istikrar, dinginlik bende yer etti. Sanki ruhumun bir bölümü Berlin’de kalmış gibi hissediyorum.”
Bu nedenle Berlin’e gelerek, bir sergi açmak için büyük çaba sarfettiğini belirten Yıldız, 1-15 Haziran tarihinde Berlin-Tiyatrom’da bir resim sergisi açtı. Sonun Başlangıcı ismini taşıyan serginin öncelikle Berlin’de yaşayan Türklerin plastik sanatlara olan ilgisini artırmayı hedeflediğini söyleyen Yasemin Güler Yıldız, “Bu bir ilk adımdı, bir başlangıçtı, bundan sonraki adımımız Berlin-İstanbul arasında bir resim köprüsü kurmak” şeklinde konuşuyor.

“Sanat acılarla baş etmenin bir yolu”

Türkiye’de ve Almanya’da yaşayan kadınlara da seslenen ressam Yıldız, kadınların zaman zaman bir çok zorluk ya da acıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, “Ben sıkıntılarımı da acılarımı da sanatla aştım. Sanat size öyle kapılar açar ki dışardaki hayat durur ve iç dünyanız işlemeye başlar, gücünüzü keşfedersiniz” diyor.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu– 15.06.2019 – 02:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*