TDU 2020 RESEPSİYONUNA “NİTELİKLİ İŞÇİ GÖÇÜ” DAMGASINI VURDU

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU), düzenlediği geniş katılımlı bir resepsiyonla 2020 yılına merhaba dedi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “TDU Yeni Yıl Resepsiyonu”na Almanya’da Mart ayında yürürlüğe girmesi beklenen “Nitelikli İşçi Göçü Yasası” damgasını vurdu.

“Hem ticaret ve parayı, hem de göçü etkileyecek bir yasa”

KADINCA.eu’nun mikrofonlarına konuşan TDU Başkanı Remzi Kaplan, işverenler olarak Almanya genelinde vasıflı elemana ihtiyaç duyduklarını belirterek, yasayı takdirle karşıladıklarını şu sözlerle aktardı: “Almanya bu konuda çok isabetli bir adım attı. Bu hem ticaret ve parayı, hem de göçü etkileyecek bir yasa. Zira Almanya ekonomik hacmi güçlü bir ülke de olsa, başta sağlık ve eğitim sektörü olmak üzere vasıflı elemana ihtiyaç duyuyor. Aynı şekilde benim alanım gastronomide de işçiye gereksinim var.”

Remzi Kaplan Türk-Alman İşverenler Birliği olarak yasa ile ilgili kollarını sıvadıklarını kaydederek, “Yürürlüğe girecek yasa ile ilgili öncelikle üyelerimizi bilgilendirdik ve desteğimizi sunduk. Hatta Mart ayını beklemeden ilk adımı attık, Türkiye’den üç eleman getirdik. Ama Mart ayıyla birlikte işlerimiz kolaylaşacak, daha fazla elemanı, daha hızlı bir şekilde getirebileceğiz” dedi.

Göç ve Uyumdan Sorumlu eski Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da ilgili yasa için çok uğraştıklarını ve yasanın yürürlüğe girmesinin gerek iş dünyası, gerek göç adına önemli bir mesaj olduğunu vurguladı.

“Yasa işçi alımında ciddi kolaylıklar getiriyor”

Eski Devlet Bakanı yasanın getireceği kolaylıkları mikrofonlarımıza şöyle sıraladı: “Muhakkak ki yasa, işçi alımında ciddi kolaylıklar getiriyor. Tabii Almanca bilmek ve vasıflı işçi olmak önemli. Yasa vasıfsız işçiler için geçerli değil. Vasıflıysanız altı aylık vizeyle Almanya’da iş arayabiliyorsunuz. En önemlisi de Almanya’da bir işveren ‘ben şu, şu nedenlerle bu işçiyi’ istiyorum diye gerekçelendirdiğinde, sorunsuz o işçiyi ya da işçileri Almanya’ya rahatlıkla getirebilecek.”

Aydan Özoğuz ayrıca Türk-Alman Cemiyeti’nin yasayla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapacağını ifade etti.

Özoğuz, “Ben aynı zamanda Cemiyet’in başkanıyım ve Cemiyet olarak bu konularda aydınlatıcı toplantılar yapmak istiyoruz. Önümüzdeki haftalarda düzenleyeceğimiz toplantılarla iş insanlarına böyle bir servis sunacağız. Ve TDU ile burada da bir işbirliği olabilir” şeklinde konuştu.

Resepsiyonda konuşma yapan TC. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Elisabeth Winkelmeier-Becker de iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin önemine dikkat çektiler.

Büyükelçi Aydın: “Ekonomik ve ticari alanda iş birliği için hala büyük potansiyel var”

Büyükelçi Ali Kemal Aydın, konuşmasında hem iki ülkenin ekonomik ilişkilerine, hem de Almanya’da yaşayan Türklerin Almanya’ya yaptığı katkıların altını çizdi. Aydın “İki ülke arasındaki ilişkilerin hikayesi sadece geçmişe bağlı değil, gelecekte de başka ortak başarı hikayeleri yazılacak. 2020 üst seviyede karşılıklı ziyaretlerle başladı. Ekonomik ilişkileri bu yıl içinde yapılacak Türk Alman Enerji Konferansı, Türkiye Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) ve Yapay Zekâ Konferansı gibi etkinliklerle daha da derinleştireceğiz. Ekonomik ve ticari alanda iş birliği için hala büyük potansiyel var” dedi.

Sheraton Berlin Grand Hotel Esplanede’de düzenlenen “2020 Yeni Yıl Resepsiyonu”na, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, Federal Almanya Ekonomi ve Enerji Müsteşarı Elisabeth Winkelmeier-Becker, Federal Meclis Milletvekili, Göç ve Uyumdan Sorumlu eski Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Berlin Engelli ve Rehabilitasyon Spor Federasyonu Başkanı Özcan Mutlu, Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf Belediye Başkanı Reinhard Nauman, Sol Parti Almanya eski Milletvekili Prof. Dr. Hakkı Keskin, Berlin-Brandenburg Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD-Berlin) Başkanı Olcay Başeğmez, TDU’nun kurucu başkanı Kemal Değirmenci, TDU eski başkanları Ahmet Başbuğ, Bahattin Kaya ve Hüsnü Özkanlı, Berlin Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Bilinç Isparta, geçtiğimiz Kasım ayında Dubai’de üçüncü olan Berlinli Paralimpik 200 metre koşucusu Ali Laçin, Federal ve Eyalet Parlamentosu milletvekilleri, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve büyükelçilik temsilcileri, ekonomi ve sivil toplum kuruluşları IHK, TD-IHK, MÜSİAD, NETU, ATDİD, TÜSİAD ve ATGB Berlin Teşkilatı başkanları, başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri ile konuklar katıldı.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 11.02.2020 – 21:30
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek, Münir Bağrıaçık ve AYPA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*