TDU AÇISINDAN KORONA’NIN İŞDÜNYASI VE SİYASETTEKİ YANSIMALARI

Türk Alman İşverenler Birliği (TDU) Alman hükümetine, Almanya’nın yeni tip Koronavirüs nedeniyle Türkiye ile ilgili yaptığı “seyahat uyarısını” kaldırması yönünde bir mektup kaleme aldı. Mektuba Almanya Başbakanı Şansölye Merkel’in Özel Kalemi’nden gelen yanıtı Basın Sözcüsü Doğan Azman ile birlikte Berlin’deki Türk basın mensuplarına değerlendiren TDU Başkanı Remzi Kaplan şunları söyledi: “Aldığımız yanıtta Türkiye’nin AB dışındaki üçüncü ülkeler kriterlerinde değerlendirildiği açıklaması yapılmış. Halbuki Türkiye’deki önlemlerin pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi durumda olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla seyahat uyarısının haksız ve siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz.”

Covid-19 nedeniyle AB ülkelerinin de turizm konusunda ciddi zorluklar yaşadıklarına dikkat çeken Kaplan, “AB ülkeleri de ekonomik olarak sıkıntı çektiğinden bu yıl turistleri ya kendi ülkelerinde tutmaya ya da Birlik içindeki ülkelere yönlendirmeye çalışıyorlar. Özellikle İspanya, Yunanistan ve İtalya’ya” şeklinde konuştu.

“Seyahat uyarısı bir an önce kaldırılmalıdır”

Remzi Kaplan, hem Türkiye’nin turizmdeki yatırımlarını hem de Almanya’daki Türkler için yaz aylarında Türkiye’ye gitmenin önemini hatırlatarak, “İki ülkenin ticari ilişkilerinde turizm en vazgeçilmez sektörlerden birini teşkil ediyor, ama daha da önemlisi, her iki ülkenin de sorumluluk taşıdığı Almanya’daki Türklerin durumu. Bu nedenle çağrımızı yineliyoruz: Almanya, seyahat uyarısını bir an önce kaldırmalıdır.” diye vurguladı.

“Sosyal devlet olma yükümlülüğünü yerine getiren Almanya’ya teşekkürler”

TDU Başkanı ayrıca, Almanya’nın Korona sürecinde sosyal devlet olma yükümlülüğünü en iyi şekilde yerine getirdiğini, özellikle yardım paketlerinin pek çok işletme için hayat kurtarıcı olduğunu belirterek, TDU olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’e buna dair bir teşekkür mektubu yazdıklarını ifade etti. Remzi Kaplan, ilgili mektubun tüm TDU üyelerinin logolarıyla Alman gazetesi Tagesspiegel’de de yayımlanacağını aktardı.

Koronanın artı eksi bilançosu

KADINCA.eu’nun sorusu üzerine Korona’nın artı eksi bilançosunu da değerlendiren Kaplan, bu sürecin bazı işletmeleri büyük zarara uğratırken, bazıları içinse şans getirdiğini söyledi. “En büyük zararı turizm ve otelcilik sektörü göğüslemek zorunda kaldı. Normal şartlarda en az yüzde 80 olması gereken doluluk oranları şu anda yüzde 20’lerde seyrediyor. Bu sektörü, uzun süre işletmeleri kapalı kalan gastronomi takip ediyor” diyen Remzi Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: “Döner de dahil fastfood sektörü ve marketler zarar etmedikleri gibi karlılık oranlarını da yükseltiler. İşletmeler genelde kapalı kaldığından ve insanlar evlerine çekildiğinden bu süreçte tadilat işleri arttı dolayısıyla inşaat sektörü de kar etti.”

TDU Basın Sözcüsü Doğan Azman

TDU Başkanı ayrıca, Türk işletmelerinin daha önce denemelerine rağmen başarı elde edemedikleri online hizmetleri Korona sürecinde yeniden keşfettiklerini ve burada yeni yatırımlarla büyük bir sıçrama yakaladıklarını kaydetti.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 12.07.2020 – 21:30
Fotoğraflar: © Hüseyin İşlek ve AYPA

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*