TDU’da “Girls’ Day” ve “Boys’ Day”

MESLEKLER ARASI FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN
“Girls’ Day” ve “Boys’ Day”

Girls’ Day Almanya’da yılda bir kez düzenlenen, kız çoçuklarını ve kadınları doğa bilimleri ve teknik mesleklerde çalışmaya motive etmek için hayata geçirilmiş bir etkinlik. Böylece kazancı daha yüksek ama kadınların az temsil edildiği “erkek meslekleri” diye nitelendirilen bu alanlarda, kadın çalışanların sayısını artırmak hedefleniyor.

Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile Federal Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı başta olmak üzere Almanya Federal İş Ajansı, sendikalar ve çeşitli odalar ile örgütlerin insiyatifinde gerçekleştirilen etkinlik, önce 2001-2002 yılında Brandenburg eyaletinde başlamış, ardında Almanya genelinde yaygınlaşmıştır. 5. ve 10. sınıftan kız öğrenciler her yıl Mart ayında değişik kurum ve kuruluşların sunduğu etkinliklerle farklı meslekleri öğrenmekte ve deneyimlemektedirler.

2011 yılına gelindiğinde de, yine ülke genelinde Girls’ Day’e parallel olarak Boys’ Day etkinliği başlatılmıştır. Amaç genç erkekleri klasik meslek klişeleri dışına çıkararak, mesleki anlamda cinsiyet ve fırsat eşitliğini hayata geçirebilmektir.

TDU Girls’ Day’e destek veriyor

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) dokuz yıldır kendi bünyesinde düzenlediği etkinliklerle “Girls’ Day”e destek veriyor. TDU bu yıl da 28 Mart’ta, farklı okullardan 7. ile  10. sınıf arası 30 kız öğrencinin katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

“Nasıl yönetici olurum?” başlığı altında gerçekleştirilen toplantıda kadınların çalıştıkları alanlarda nasıl yönetici konumuna geçebilecekleri, bunun için hangi donanımlara sahip olmaları gerektiği masaya yatırıldı. Toplantıda öğrencilere TDU Basın Sözcüsü Doğan Azman, Beyhan Yahşi Uslu ve Özlem Işık eşlik etti.

Berlin.KADINCA.eu‘ya açıklamada bulunan TDU Ofis Yöneticisi Yeşim Keleşoğlu, etkinliğin amacının Almanya’da oranları oldukça düşük olan kadın yöneticilere dikkat çekmek ve genç kadınları yönetici olmaya teşvik etmek olduğunu ifade etti. Keleşoğlu, “Kadınlar yöneticilik konusunda daha çekingen davranıyor. Böylesi etkinliklerle onları cesaretlendirmeye, özgüvenlerini yükseltmeye çalışıyoruz. Ayrıca eğitimin kadınların hayatlarını nasıl pozitif yönde etkileyebileceğini ve onları kariyer basamaklarında nasıl yükseltebileceğini anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Tek bir etkinlik genç kadınları bilinçlendirilmesinde yeterli değil

Yeşim Keleşoğlu ayrıca, tek bir günün genç kadınların bilinçlendirilmesi için yeterli olmadığına da dikkat çekti.

“Gelen kız öğrencilerle karşılıklı tanışma esnasında onlara anne babalarının işlerini soruyoruz ve şaşırtıcı bir biçimde genelde bilmediklerini görüyoruz. Gelecekte ne iş yapmak istediğini bilen genç kızların sayısı da çok az” diyen Keleşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilenler zaten yollarını bulabiliyor. Asıl önemli olan gelecek perspektifi olmayan ve çoğu zaman ailelerince ihmal edilmiş kızları güçlendirmek ve onlara perspektif sunmak. Onun için TDU olarak  söz konusu kızlara yönelik farklı etkinlik ve projeler planlıyoruz.”

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 28.03.2019 – 20:00
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*