YOGADA NEFES TEKNİKLERİ

1 – Kapalabhati – Ateş Nefesi

Karın nefesinde anlatıldığı gibi karından derin bir nefes alınır. Karnımızı nefesle şişirdikten sonra kısa ve kesik bir şekilde nefes verilir, adeta burundan öksürüyormuş gibi. Bu nefes sırasında vücudumuzun üst bölgesinin ve sırtımızın sakin kalmasına özen göstermeliyiz. Nefes ritmi kısa ve ard arda olmalıdır, 60 ila 80 arası nefes veriş uygulanır.

Tekniğin ikinci tekrarına geçmeden önce rahat ve derin nefesler alınır,  ciğerlerin 2/3’sini havayla doldurduktan sonra nefesimizi bir süre tutarız. Nefes tutma süresi kişiye bağlıdır. Nefesimizi tuttuğumuz sırada iki kaşımızın arasına odaklanırız ve tamamen hareketsiz olmaya dikkat ederiz. Böylece prananın kaybolmasını önleyerek, spritüel enerji noktamızda bir ateş yakmış oluruz. Bu da bedenimizde artan bir enerji ve  zihinsel bir canlanma anlamına gelir. Bu alıştırmayı iki ya da üç kez tekrarlayabiliriz.

Tekniği uygularken dikkat edilmesi gerekenler:

– Omuriliğin, sırtın düz durmasına dikkat edilmelidir.
– Başın hafifçe göğse doğru düşmesi gerekir.
– Nefesin yukarıdan aşağıya doğru aktığını hayal edin.
– Nefes alırken karın dışarıya, verirken de içeriye doğru hareket etmelidir.

Tekniğin Faydaları:

Nefesi temizleyen bir teknik olduğu için öncelikle nefes yollarındaki eski havayı ve tozları temizler. Özellikle vücudun bataryası görevi gören “Solar Plexus”u (Manipura Çakar) yoğun bir şekilde çalıştırdığı için, bu bölgede enerji birikimi sağlar. Ayrıca karın bölgesindeki yağların yakılmasında etkili olduğu için, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamada destekleyici rol oynar.

2 – Anuloma Viloma – Dönüşüm ya da Alternatif Burun Nefesi

Uzmanlar, günlük nefes alışverişlerimizin ayın ve güneşin etkisinde bir döngü izlediğini ifade ediyor. Araştırmalar, burnumuzun sağ ve sol deliğinden aldığımız nefeslerin farklı ritimlerde olduğunu ve söz konusu ritimlerin kişide 24 saatlik periyot içinde farklılaştığını gösteriyor.

Tüm bu tespitler işaret ediyor ki, her iki burun deliğimizdeki hava akımlarını merkezi sinir sistemimiz düzenlemekte ve alınan havayı kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Sağ burun deliğinden giren hava uyarı işlevini, sol burun deliğinden giren hava da dizginleyici işlevleri etkilemektedir. Bu nedenle sürekli sağ burun deliğinden alınan hava kişide gerilime ve uykusuzluğa yol açarken, sadece sol burun deliğinden alınan hava ise yorgunluğa neden olmaktadır. Burundan doğru nefes almak, yaşam kalitemiz açısından son derece önemlidir.

Dönüşüm nefesi tekniği, sağ ve sol burun deliğindeki nefes döngüsünü kontrol etmemiz için ideal bir tekniktir. Bu sayede başta zihin olmak üzere tüm bedeni dengeye çekebiliriz. Ayrıca temel enerji kaynakları olan İda sol burun deliğinden başlayan dişil enerjiyi; Pingala sağ burun deliğinden başlayan eril enerjiyi temsil etmektedir. Her iki enerji kanalı dengeye ulaştığında omurgadan geçen ana enerji kanalı Şuşumnada biraraya gelerek, çakraları açar ve Kundalini enerjisinin uyanmasına olanak sağlar.

Nasıl Uygulanır?

– Nefesin rahat ve kontrollü akması için omurganın dik olacağı bir oturma pozisyonu tercih edilmelidir.

– Mudralar yani parmakların pozisyonları bu nefes tekniğinde enerji akışı için önemlidir. Onun için sol el “Chin” mudra pozunda yani baş parmağın ucu ile işaret parmağı birleşmeli, diğer parmaklar serbest olmalıdır. Baş parmak kozmik bilinci (Tanrı) temsil ederken işaret parmağı bireyi (Ego/nefis) temsil etmektedir. Böylece bireyi kozmik bilinçte eritiriz.

– Sağ el Vishnu pozisyonunda yani işaret ve orta parmağı avuç içine katlayarak yüzük ve baş parmağı burun deliklerini kapatacak pozisyonda olmalıdır.

– Dönüşüm nefesinde, nefes bir burun deliğinden alınır, diğerinden verilir. Alıştırmaya her zaman sol burun deliğinden başlanır.

Bunun için, sağ el vishnu mudra pozisyonunda baş parmak sağ burun deliğini kapatır ve sadece sol burun deliğinden 4 sn nefes alınır. Sonrasında yüzük parmağıyla sol burun deliği de kapatılarak 12 sn nefes tutulur. Baş parmak sağ burun deliğini açar ve buradan 8 sn nefes verilir.

Daha sonra aynı uygulama bu kez sağ burun deliğinden başlanarak yapılır.    

– Uygulama 6 turla başlanıp, ilerleyen zamanlarda 12 tura kadar çıkarılabilir.

– Araya kumbhakalar (iki burun deliğinden yapılan derin nefesin ardından nefes tutma) da koyulabilir. Bu çalışma sonucunda burun deliklerinin işleyişindeki baskınlığı değiştirmiş oluruz.

Etkileri:

– Vücudumuzdaki tüm enerji kanallarını ve astral bedenimizi temizleyerek, çakraları açar.

– Zihinde bilinçaltına kadar detoks etkisi yapar. Zihinin işlerliğini ve yaratıcılığını artırır.

– Teknik, sinir sistemini rahatlatır. Ruh halimizi iyileştirir.  Böylece stres, korku ve depresyonla baş etmemize yardımcı olur.

– Yorgunluğu giderir ve soğuk algınlığı belirtilerini, romatizmal ağrıları, baş ağrılarını giderir.

– Hafızayı geliştirir. Sağ ve sol beyin lobunu sırasıyla uyararak beyinde kan dolaşımını hızlandırır.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 14.03.2019 – 23:45

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*