“YOUNG EURO CLASSIC” 20. YILINI KUTLUYOR

 19 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen ve bu yıl 20. yıldönümünü kutlayan müzik festivali “Young Euro Classic” dünyanın en iyi gençlik senfoni orkestralarını bir araya getiriyor. İlgili orkestralar içinde Cem Mansur’un yönettiği ve aynı zamanda kurucusu olduğu “Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası” da yer alıyor. Dünyanın her yerinden gelen genç müzisyenler klasik repertuarın yanısıra kendi ülkelerine özgü geleneksel müzikleri de seslendiriyor.

Çağdaş ve deneysel müzik de önemli bir rol oynuyor, beraberinde genç müzisyenler müzikle sınırları aşmanın canlı örnekleri olarak hem topluma, hem sanat dünyasına ilham veriyorlar. Yine bu çerçevede festivalin ismindeki “Euro” Avrupa’daki orkestra kültürüne gönderme yapıyor ve orkestrayı birlikteliğin metaforu olarak alıyor. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik bu gençler tarafından doğrudan yaşanan değerler olarak yansıyor.

20. Yıl Farkı

Festivalde 20. yıl kapsamında 26 konserin yanı sıra, daha küçük yaştaki müzisyenleri öne çıkaran bir “Familienkonzert – Aile Konseri” düzenleniyor. Ayrıca değişik alanlarda çalışma yapan yazarlarla 17 yaşındaki lise öğrencileri, Berlin’in farklı yerlerinde bir araya gelerek, Avrupa olgusunu yaratıcı ve provakatif tartışmalarla ele alacak. Beethoven’in tüm senfonilerinin seslendirildiği gibi izleyicilerin de eşlik edeceği konserler düzenlenecek.

Tıpkı 4 Ağustos’ta yapılacak olan “Hep birlikte söyleyelim/ Mitsingkonzert für Alle” konseri gibi… Söz konusu konserdeki ses düzenlemesiyle hem konser salonunda, hem açık havada, Gendarmenmarkt‘ta konsere eşlik etmek mümkün olacak. Girişin ücretsiz olduğu konserde 1985 yılında AB Marşı olarak kabul edilen, Alman şair Friedrich Schiller’in yazdığı ve Ludwig van Beethoven’in 9. Senfonisi’nin 4. ve son bölümlerine uyarladığı “Ode an die Freude – Neşeye Övgü” hep bir ağızdan seslendirilecek. Bunun için izleyicilere Carsten Gerlitz şefliğinde tecrübeli bir koro destek verecek.

“Demokrasi Laboratuarı” Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası

Cem Mansur’un 2007’de kurduğu, “Orkestra karşılıklı saygının hayat bulduğu yerdir” diyerek, “Demokrasi Laboratuvarı” olarak nitelediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası da festivale bir panel ve konserle katıldı. 24 Temmuz’da gerçekleştirilen konser öncesinde Şef Cem Mansur, Berlin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sawsan Chebli ve Türk-Alman Gençlik Köprüsü Başkanı Jan Taşçı’nın yer aldığı bir panel düzenlendi. İstanbul-Berlin Kardeş Kent Anlaşması’nın 30. yıl kutlamaları çerçevesinde yapılan panel, “Zor zamanlarda köprü olmak” başlığını taşıdı ve müzik ekseninde iki ülke ilişkileri tartışıldı.

Panelin ardından 82 genç müzisyenden oluşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın verdiği konser, başta Berlinli Türkler olmak üzere klasik müzikseverlerin beğenisini kazandı. Cem Mansur’un yanı sıra piyanist Gökhan Aybuluş ve Almanya’da ilk kez seslendirilen piyano eseri “Silent Echoes” in bestecisi Füsun Köksal da festivalde dikkat çeken isimler arasındaydı.

Konser, Alman kamuoyunda “Mansur’un demokrasi laboratuvarı, Gençlik Orkestrası, Türkiye’nin ve müziğinin dünyanın bir parçası olduğunu gösterdi” şeklinde yer aldı. Young Euro Classic Festivali 6 Ağustos’a kadar devam edecek. İlgi duyan okuyucularımız festival ile ilgili programa Young-Euro-Classic.de adresinden ulaşabilirler.

Özlem Coşkun – Berlin.KADINCA.eu – 27.07.2019 – 19:30

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*